Nr projektu. 306
WROcBOX: PRZEWIJAKI TERENOWE "ALTANY" w parkach dla młodzieży, dorosłych, seniorów pieluchowanych [WBO. 2020]
Kategoria: inne
Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu: Katarzyna Szpruta
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie, jednak proponowana konstrukcja wiaty (lekka, drewniana/ażurowa) ma wyłącznie charakter sezonowy, ponieważ użytkowana byłaby wyłącznie w okresie letnim. Właściwa byłaby zmiana wiaty na budynek trwały, murowany z kompleksowym przyłączem do mediów (prąd, woda, kanalizacja, ogrzewanie) i indywidualnie wpisujący się swoją formą w unikatowy charakter wybranego parku. Możliwa wydaje się również rozbudowa istniejących już szaletów miejskich. Posadowienie trwałego budynku wyposażonego w przewijak dla młodzieży/dorosłego/seniora wraz z kompleksowym wyposażaniem m.in.: w kosz, umywalkę, bieżącą wodę czy ogrzewanie spełniłoby w 100% swoją funkcję przez cały rok kalendarzowy. Dokładną lokalizację i formę budynku będzie można określić na etapie realizacji przy współudziale Lidera oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków. Szacunkowy koszt realizacji jednego budynku wraz z dokumentacja i budową sieci podziemnych to około 1 000 000 zł, dlatego proponujemy potraktować projekt jako pilotażowy i na etapie realizacji wybrać 1, maksymalnie 2 lokalizacje. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie, jednak proponowana konstrukcja wiaty (lekka, drewniana/ażurowa) ma wyłącznie charakter sezonowy, ponieważ użytkowana byłaby wyłącznie w okresie letnim. Właściwa byłaby zmiana wiaty na budynek trwały, murowany z kompleksowym przyłączem do mediów (prąd, woda, kanalizacja, ogrzewanie) i indywidualnie wpisujący się swoją formą w unikatowy charakter wybranego parku. Możliwa wydaje się również rozbudowa istniejących już szaletów miejskich. Posadowienie trwałego budynku wyposażonego w przewijak dla młodzieży/dorosłego/seniora wraz z kompleksowym wyposażaniem m.in.: w kosz, umywalkę, bieżącą wodę czy ogrzewanie spełniłoby w 100% swoją funkcję przez cały rok kalendarzowy. Dokładną lokalizację i formę budynku będzie można określić na etapie realizacji przy współudziale Lidera oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Szacunkowy koszt realizacji jednego budynku wraz z dokumentacja i budową sieci podziemnych to około 1 000 000 zł, dlatego proponujemy potraktować projekt jako pilotażowy i na etapie realizacji wybrać 1, maksymalnie 2 lokalizacje. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Opis projektu
Przewijaki terenowe pojawiły się w Polsce, są np. w Giżycku, Białołęce, Poznaniu dla dzieci czy matek karmiących, których mieszkańcy chętnie korzystają z tych miejsc. Czas na WROCŁAW i PARKI WROCŁAWSKIE-WROCŁAW MIASTO BEZ BARIER!!? Nasze WROcBOXy Przewijaki "ALTANY" 4x4m powinny być estetyczne, wkomponowane idealnie w otoczenie. Korzystanie z takich miejsc przez młodzież, dorosłych, seniorów pieluchowanych umożliwi Im dłuższy spacer, lepszy kontakt z przyrodą, dłuższe przebywanie na łonie natury i świeżym powietrzu, lepszą integrację społeczną, dłuższe spacery rodzinne lub z przyjaciółmi.
Uzasadnienie projektu
Brak miejsc w parkach do przewijania niepełnosprawnej młodzieży, dorosłych, seniorów powoduje ich stres i rodziców/opiekunów,dyskomfort psychiczny,wyklucza osoby pieluchowane szczególnie na wózkach z długich spacerów, skraca czas pobytu na łonie natury czy rodzinne, przyjacielskie spotkania. Spacery w parkach powinny być przyjemnością i dostępne dla każdego, a nie stresujące "w biegu".Przewijaki"ALTANY"to żaden luksus,po prostu powinny być! Cele: integracja społeczna,wydłużenie czasu pobytu, spaceru w parkach osób na wózkach, zaspokojenie naturalnej potrzeby kontaktu z przyrodą bez pośpiechu, komfort psychiczny podczas spaceru, zwiększenie ilości spacerowiczów z deficytami i niepełnosprawnych na wózku.
Grupa beneficjentów projektu
Główna grupa beneficjentów to niepełnosprawni: młodzież, dorośli, seniorzy pieluchowani. Ponadto inni mieszkańcy odwiedzający parki np.karmiące mamy, dzieci, młodzież,sportowcy,dorośli z deficytami.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
100-200 osób dziennie.
Elementy projektu
10 x Altanka z wyposażeniem tj. z szeroką ławką do przewijania 17000 zł
10 x Kosz na śmieci 1000 zł
1 x Dokumentacja-projekt 15000 zł
10 x Przygotowanie, oczyszczenie terenu 500 zł
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: PARKI Wrocławskie conajmniej 10 największych i najatrakcyjniejszych np . WSCHODNI,SZCZYTNICKI, TOŁPY,BROCHOWSKI,ZACHODNI,GRABISZYŃSKI,ZŁOTNICKI,POŁUDNIOWY,SŁOWACKIEGO ,SKOWRONI.
Osiedle: Wrocław
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.