Nr projektu. 298

Sąsiedzki sad na Zakrzowie [WBO. 2020]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zgłoszony: 750 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Adrianna Klimaszewska

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Mimo modyfikacji zakresu przez Lidera, projekt ponownie został oceniony negatywnie. Nawet zaproponowany w formularzu poprawkowym minimalistyczny sposób zagospodarowania wymaga przeprowadzenia procedury płatnego odrolnienia oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. W związku z tym realizacja projektu w tym miejscu przekracza maksymalna kwotę na projekt WBO 2020. Tym samym projekt nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2. pkt 10) oraz 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ wskazana lokalizacja jest sklasyfikowana jako grunty rolne, co wymaga przeprowadzenia procedury płatnego odrolnienia oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. W związku z tym realizacja projektu w tym miejscu przekracza maksymalna kwotę na projekt WBO 2020. Tym samym projekt nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2. pkt 10) oraz 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie sadu miejskiego z krzewami i drzewami owocowymi na terenie przy pętli autobusowej Os. Sobieskiego pomiędzy ul. Zatorską a Stoczniową. Uporządkowanie i zasilenie nowymi nasadzeniami niezagospodarowanego terenu, który już dziś porastają drzewa owocowe będzie rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich mieszkańców osiedla. Sad stanie się strefą ciszy i relaksu. Znajdzie się w nim miejsce na łąkę kwietną, polanę do rodzinnego piknikowania czy zabawę z psem. Uzupełnieniem sadu będą tzw. hotele dla zapylaczy, budki lęgowe dla ptaków i domki dla jeży. Drewniane siedziska i/lub konstrukcje z wikliny, tabliczki z podpisanymi roślinami oraz strefy, w których mieszkańcy sami będą mogli sadzić np. warzywa, zioła, dopełnią całości.

Uzasadnienie projektu

Celem projektu jest rekultywacja zaniedbanego terenu zielonego pomiędzy ulicami Zatorską i Stoczniową. Miejsce to wydaje się idealne na sad owocowy ze względu na występującą tu już zieleń (m.in. drzewa owocowe pozostałe po dawnych działkach) oraz bliskość zabudowań mieszkalnych. Proponuję zagospodarować teren poprzez nowe nasadzenia, m.in. drzewa i krzewy owocowe, postawienie kilku naturalnych siedzisk. Szczegółowa koncepcja mogłaby zostać stworzona wspólnie z mieszkańcami, którzy później użytkowaliby sad. Ponieważ jest to działka rolna, charakter tego miejsca pozostanie nieco dziki, bez twardej infrastruktury. Odnowa tego terenu znacznie podniosłaby atrakcyjność okolicy.
Projekt rekomendowany jest przez Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu będą głównie mieszkańcy Psiego Pola-Zawidawia (Zakrzowa i jego najbliższej okolicy, tj. Pawłowic, Psiego Pola, Zgorzeliska itd.).

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

12 tys. osób

Elementy projektu

1 x Wykonanie koncepcji projektu
30 x Nasadzenia drzew
30 x Nasadzenia krzewów
20 x Roślinność uzupełniająca
5 x Naturalne siedziska
3 x Naturalne ścieżki

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Zakrzów - ul. Zatorska, dz. 43/12

Osiedle: Psie Pole-Zawidawie

Kontakt z liderem projektu