Nr projektu. 285
Trójkąt - rewitalizacja podwórka [WBO. 2020]
Kategoria: podwórka
Budżet zweryfikowany: 750 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Projekt osiedlowy: do 750 000 zł
- Projekt osiedlowy
- Lider projektu: Anna Janas
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym. Inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, wobec czego dokładny zakres i forma projektu będzie musiała uzyskać akceptację Miejskiego Konserwatora Zabytków. Szacunkowy koszt realizacji to 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ jego szacunkowy koszt przekracza maksymalną dla projektów osiedlowych kwotę 750 000 zł. Dla przedmiotowego podwórka istnieje już projekt budowlany konsultowany z mieszkańcami i pozwolenie na budowę.Zgodnie z planem placu zabaw nie można zrewitalizować, ale trzeba go przenieść na teren zielony a na jego miejscu stworzyć zieleń i siłownia zewnętrzną. Kwota 750 000 zl nie wystarczy nawet na pierwszy etap planowanych prac.
Dodatkowo, ze względu na realizację budynku mieszkalnego przez dewelopera IMS od ul. Pułaskiego (jedyny wjazd na budowę) realizacja projektu byłaby możliwa najwcześniej za rok do 2 lat.
Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 10) i 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 198, 285.
Opis projektu
W związku z tym, że rewitalizacja podwórka zlokalizowanego pomiędzy ulicami Kościuszki, Pułaskiego i Komuny Paryskiej jest planowana przez dewelopera IMS oraz ZZK projekt zgłoszony i finansowany z WBO zostałby ograniczony do muru przedszkola i rewitalizacji boiska, ponieważ jedynie te elementy są pominięte we wspomnianym projekcie globalnym.
Proponuję dodanie kolorowego muralu na murze przedszkola od strony boiska oraz rewitalizację boiska realizowane zgodnie z całościową koncepcją zagospodarowania podwórka.
Poniżej pogladowy przykład kolorowego boiska.
Elementy wizualne można dodać na każdym z murów oddzielających sektory wydzielone na planach ZZK w celu uspójnienia całości projektu.
Priorytetem jest stworzenie funkcjonalnego i miłego wizualnie punktu między kamienicami oraz dodanie obszarowi miejskiego szyku poprzez wprowadzenie elementów sztuki.
Jest to na tyle elastyczna koncepcja, że z powodzeniem można dostosować jej zakres i elementy do istniejącego budżetu oraz do koncepcji IMS oraz ZZK.
Pomysły polegające na odrestaurowaniu starych boisk i dodaniu do otoczenia sztuki ulicznej są z powodzeniem realizowane w całej Europie np. Berlinie i Barcelonie myślę więc, że sprawdzą się także we Wrocławiu. Mamy podobne realizacje chociażby na Nadodrzu.
Uzasadnienie projektu
Wykorzystanie przestrzeni pomiędzy kamienicami do stworzenia miejsca słuzącego spędzaniu wolnego czasu oraz wizualnie miłego dla oka. Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy osiedla niezależnie od wieku
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
500 osób
Elementy projektu
1. Mural na murze dzielącym boisko z przedszkolem 1
2. Rewitalizacja boiska 1
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt osiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: Podwórko miedzy ulicami Pułaskiego, Komuny Paryskiej i Kościuszki - za murem przedszkola.
Osiedle: Przedmieście Oławskie
Załączniki
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.