Nr projektu. 218

Całoroczny stok narciarski ,,Jaworowe Wzgórze". Zagospodarowanie zrekultywowanego wysypiska śmieci przy ul. Ceglanej na Swojczycach [WBO. 2020]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zgłoszony: 2 000 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Lesław Chudzyński

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ budowa igielitowego stoku narciarskiego z wyłączeniem wyciągu narciarskiego budzi wątpliwości co do celowości oraz gospodarności takiej inwestycji. Ponadto teren działki nr 13/2, na której zlokalizoawane jest wzgórze, jest przewidziany na realizację nasadzeń kompensacyjnych wynikających z decyzji DOW-S.VII.7120.741.2019.PR z dnia 28.10.2019. Zarząd Zieleni Miejskiej posiada już opracowany projekt nasadzeń dla tego terenu. Samo wzgórze to teren dawnego wysypiska śmieci. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek inwestycji konieczne byłoby wykonanie badań gruntowych dla sprawdzenia podłoża, jak również wykonanie innych koniecznych prac przygotowawczych i procedury dekontaminacyjnej
Szacunkowe koszty koniecznych działań przekraczają maksymalną wartość projektów WBO 2020. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 2), 8) i 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ budowa stoku narciarskiego z wyciągiem nie wpisuje się w założenia WBO mówiące o ogólnodostępności obiektów. Stok narciarski wymaga bieżącej obsługi, a duże koszty utrzymania takiej inwestycji wiązałyby się z koniecznością wprowadzenia odpłatności. Wskazane elementy, tj. stok narciarski z wyciągiem, tor do zjazdu na pontonach czy zjeżdżalnia rynnowa wymaga ciągłego monitoringu pod względem sprawności, konserwacji elementów celem zachowania bezpieczeństwa, obsługa, nadzór - generowanie dodatkowych kosztów. Tym samym projekt nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2. pkt 6) oraz 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ponadto, teren działki nr 13/2 jest przewidziany na realizację nasadzeń kompensacyjnych wynikających z decyzji DOW-S.VII.7120.741.2019.PR z dnia 28.10.2019. ZZM posiada opracowany projekt dla tego terenu (tereny wokół górki).
Ponadto koszt wskazanego we wniosku zakresu przekracza maksymalną wartość projektów WBO 2020. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Koncepcja zakłada utworzenie następujących stref: rekreacyjno-sportowej; wypoczynku; przyrodniczo-krajobrazowej, izolacyjno-krajobrazowej, w których zlokalizowane jest: stok narciarski z wyciągiem, tor do zjazdu na pontonach i zjeżdżalnia rynnowa, ścianka wspinaczkowa i zestaw urządzeń do ćwiczeń sprawnościowych, tarasy widokowe, placyki z leżakami, ogród deszczowy, ścieżki spacerowe, plac do ćwiczeń oraz wybieg dla psów. Jest to pierwszy we Wrocławiu całoroczny, oświetlony, igielitowy stok narciarski, skierowany głównie do dzieci i młodzieży, które wymagają całorocznej aktywności ruchowej, na zrekultywowanym wysypisku śmieci.

Uzasadnienie projektu

Koncepcja zakłada zagospodarowanie zrekultywowanego w latach 1995-1999, wysypiska śmieci przy ul. Ceglanej we Wrocławiu. Aktualnie udostępnione wzgórze jest użytkowane w sposób niekontrolowany, co przyczynia się do jego dewastacji, w tym głównie zboczy, które ulegają erozji. Istnieje potrzeba stworzenia całorocznego stoku narciarskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą sportowo-rekreacyjną dla mieszkańców Wrocławia.

Grupa beneficjentów projektu

Z uwagi na dobre skomunikowanie - mieszkańcy Wrocławia, głównie dzieci i młodzież i początkujący narciarze.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Regulowana przepustowość wyciągu na godzinę to 750-800 osób plus pozostałe osoby korzystające z innych atrakcji.

Elementy projektu

1 x igielitowy stok narciarski
1 x tor do zjazdu na pontonach
1 x zjeżdżalnia rynnowa
1 x ścianka wspinaczkowa
1 x zestaw urządzeń do ćwiczeń sprawnościowych
1 x plac zabaw dla dzieci
6 x placyki z leżakami
1 x 3-stopniowy taras widokowy
1 x ogród deszczowy
1 x ścieżka krajobrazowa
1 x parking
1 x toaleta
1 x ciąg obwodnicowy pieszo-jezdny
1 x wybieg dla psów

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Teren dawnego zrekultywowanego wysypiska śmieci przy ul. Ceglanej, działki nr 13/2, 11/2, 10/2, 6/2, 24, 14 (AR_2, obręb Swojczyce) oraz 16/2 (AR_3, obręb Swojczyce)

Osiedle: Strachocin-Swojczyce-Wojnów

Kontakt z liderem projektu