Nr projektu. 159

MPK Bez Zgadywania! - Ekrany pokazujące aktualne położenie tramwajów i autobusów zlokalizowane przy najważniejszych przystankach Wrocławia [WBO. 2020]

Kategoria: komunikacja zbiorowa

Budżet zgłoszony: 1 000 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. We Wrocławiu funkcjonuje system informacji pasażerskiej. System podaje informacje na temat przewidywalnego czasu dojazdu pojazdów MPK do przystanku. Wyświetlacze są rozlokowane w sposób ułatwiający korzystanie z komunikacji i uzyskanie informacji o ewentualnych możliwościach przesiadki. Uruchomiona została także darmowa aplikacja iMPK, którą można zainstalować na smartfonie i uzyskiwać w ten sposób pełną informację o lokalizacji pojazdów MPK. Wyświetlacze proponowane w ramach projektu będą powieleniem informacji z dotychczasowego, funkcjonującego już systemu. Dodatkowo aplikacja umożliwia personalizację i uzyskiwanie dokładnie tych informacji, które są w danej chwili potrzebne użytkownikowi (w tym np. rozkładu jazdy z pobliskiego słupka), co w przypadku zainstalowania wyświetlacza na przystanku nie jest możliwe. Ponadto szacunkowy koszt realizacji projektu przekracza maksymalną wartość dla zadań WBO 2020, tj. 2 000 000 zł. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 8) i 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. We Wrocławiu funkcjonuje system informacji pasażerskiej. System podaje informacje na temat przewidywalnego czasu dojazdu pojazdów MPK do przystanku. Wyświetlacze są rozlokowane w sposób ułatwiający korzystanie z komunikacji i uzyskanie informacji o ewentualnych możliwościach przesiadki. Uruchomiona została także darmowa aplikacja iMPK, którą można zainstalować na smartfonie i uzyskiwać w ten sposób pełną informację o lokalizacji pojazdów MPK. Wyświetlacze proponowane w ramach projektu będą powieleniem informacji z dotychczasowego, funkcjonującego już systemu. Dodatkowo aplikacja umożliwia personalizację i uzyskiwanie dokładnie tych informacji, które są w danej chwili potrzebne użytkownikowi (w tym np. rozkładu jazdy z pobliskiego słupka), co w przypadku zainstalowania wyświetlacza na przystanku nie jest możliwe. Ponadto szacunkowy koszt realizacji projektu przekracza maksymalną wartość dla zadań WBO. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 8) i 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Już nigdy więcej nie zastanawiaj się, czy tramwaj lub autobus, na który czekasz przyjedzie o wyznaczonym czasie. Poprzez zainstalowanie ekranów pokazujących aktualne położenie pojazdów MPK, mieszkańcy Wrocławia będą wiedzieli dokładnie gdzie znajduje się pojazd, na który czekają. Rozwiążmy długie oczekiwanie w niepewności na spóźnione tramwaje i autobusy. W ten sposób bez problemu zaplanujemy swoją podróż po mieście, jak i będziemy świadomi, co dzieje się z naszym wybranym pojazdem. Co więcej, nie tylko wyeliminujemy czekanie w niepewności, ale również pomożemy rozładować ruch pomiędzy różnymi środkami komunikacji - autobusami, tramwajami, taksówkami, rowerami, samochodami, a nawet hulajnogami.

Uzasadnienie projektu

Główną przyczyną niezadowolenia pasażerów z użytkowania pojazdów komunikacji miejskiej jest ich częste rozstrojenie względem planowej godziny przyjazdu. Niepewność, którą doświadczają ludzie, jest powodem tych rozczarowań. Instalując ekrany, które pokazują dokładną pozycję pojazdów rozwialibyśmy tę niepewność i, co za tym idzie, niezadowolenie wielu pasażerów. Poprawa infrastruktury i większa ilość pojazdów to świetne rozwiązania - niestety - wymagające ogromnych nakładów finansowych oraz długiego czasu i okresu projektowania oraz wdrażania. Decydując się na instalację ekranów, w szybkim czasie jesteśmy w stanie znacznie podwyższyć satysfakcję mieszkańców Wrocławia bez bezpośredniej ingerencji w infrastrukturę.

Grupa beneficjentów projektu

Wszystkie osoby korzystające z usług MPK we Wrocławiu, jak i ogół osób poruszający się drogami Wrocławia.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

W 2017 roku z MPK we Wrocławiu skorzystało ponad 200 mln osób. Zakładając, że trend ten rośnie lub jest stały, obejmując jedynie 1% wszystkich podróżujących, otrzymujemy liczbę 2 mln beneficjentów.

Elementy projektu

20 x Totemy LCD/Nośniki Digitalowe LCD
1 x Instalacja wyżej wymienionych nośników
1 x Oprogramowanie do wyżej wymienionych nośników

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Projekt bezpośrednio wspomógłby osoby podróżujące na przystankach, na których znalazłyby się ekrany. Ponadto, pomogłoby to również rozłożyć ruch na przestrzeni całego miasta poprzez mądrzejsze zarządzanie dostępnymi środkami transportu w razie opóźnień tramwajów i autobusów względem planowych terminów.

Osiedle: Wrocław

Kontakt z liderem projektu