Nr projektu. 83

Upamiętnienie wrocławskich repatriantów i Czesława Niemena [WBO. 2019]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 95 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Marcin Ponikowski

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Zgodnie z uchwałą XLIX/1438/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia - stawianie pomników należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej Wrocławia i przewidziana jest w tym celu specjalna procedura.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

"Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Zgodnie z uchwałą XLIX/1438/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia - stawianie pomników należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej Wrocławia i przewidziana jest w tym celu specjalna procedura.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. W interpretacji UMW występują projekty podobne: 83, 180."

Opis projektu

Upamiętnienie polskich i wrocławskich repatriantów, którzy po II wojnie światowej odbudowywali zachodnią Polskę, a przede wszystkim Wrocław. Lokalizacja pomnika wiąże się z faktem, że wielu repatriantów zamieszkiwało Muchobór Wielki, stąd nazwy ulic (m.in): Stanisławowska, Buczacka, Drohobycka, Podolska, Tarnopolska. Upamiętnienie repatriantów obejmowałoby ufundowanie pomnika z tablicą poświęconą pamięci repatriantów. Obiekt byłby zlokalizowany na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Stanisławowskiej, Trawowa i Avicenny we Wrocławiu. Elementem pomnika powinien być wizerunek Czesława Niemena, jednego z najsłynniejszych repatriantów, który we Wrocławiu nie posiada obecnie żadnego miejsca upamiętnienia (ulicy, skweru, obiektu), co jest karygodne.

Uzasadnienie projektu

Zachodnia Polska stała się po II wojnie światowej oazą dla repatriantów ze Wschodu, z ziem, jakie odebrał nam ówczesny ZSRR. Taki był los wielu mieszkańców Wrocławia, a zwłaszcza Muchoboru Wielkiego, dlatego symbolicznie zostały nazwane muchoborskie ulice, m.in. Stanisławowska, Buczacka, Drohobycka, Podolska, Tarnopolska. Repatrianci odbudowywali po wojnie zachodnią Polskę i jej największe miasta. Ten fakt musi być symbolicznie uwydatniony w sposób uniwersalny, ponad polityczny, czytelny, zwłaszcza dla młodych pokoleń. Jednym z najsłynniejszych repatriantów był Czesław Niemen, także jeden z najbardziej kreatywnych twórców w historii polskiej muzyki, a szerzej kultury. Nikt lepiej niż Niemen nie zaprezentuje pojęcia "twórczy repatriant".

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu będą wszyscy mieszkańcy Wrocławia, a także globalnie Polacy, którzy są potomkami repatriantów.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

W kontekście grupy beneficjentów można założyć, że będzie dziesiątki tysięcy beneficjentów, którzy są zainteresowani swoimi korzeniami.

Elementy projektu

1 x Tablica pamiątkowa upamiętniająca repatriantów wykonana z trwałego materiału.
1 x Wykonanie tablicy i napisu na tablicy pamiątkowej.
1 x Blok (płyta, cokół) kamienny na którym będzie zamocowana tablica pamiątkowa.
1 x Wykonanie bloku (płyty, cokołu) kamiennego.
1 x Popiersie, płaskorzeźba lub rzeźba Czesława Niemena umieszczona na bloku kamiennym.
1 x Wykonanie popiersia, płaskorzeźby lub rzeźba Czesława Niemena (w zależności od wysokości przyznanych środków).
1 x Fundament (beton + zbrojenie) pod blok kamienny (płytę lub cokół).
1 x Wykonanie fundamentu (beton + zbrojenie) pod blok kamienny (płytę lub cokół).
1 x Koncepcja, projekt, realizacja projektu.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Skwer przy skrzyżowaniu ulic Stanisławowskiej, Trawowej i Avicenny.

Osiedle: Muchobór Wielki

Kontakt z liderem projektu