Nr projektu. 48

"Miejskie Tężnie" – montaż tężni solankowych w parkach miejskich [WBO. 2019]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 1 000 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2. pkt 6) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Inwestycja generowałaby koszty eksploatacji niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości i projektu. Szacunkowy koszt utrzymania jednej tężni na podstawie doświadczeń z innych polskich miast wynosi ok. 900 000 zł rocznie. Dodatkowo, zgodnie z opinią Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW ze względu na brak dostępu do wody solankowej na terenie Wrocławia, konieczne byłoby ciągłe (kilka razy w miesiącu) sprowadzanie i utylizacja solanki, co nie spełnia zasady celowości i gospodarności.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2. pkt 6) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Inwestycja generowałaby koszty eksploatacji niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości projektu. Szacunkowy koszt utrzymania jednej tężni na podstawie doświadczeń z innych polskich miast wynosi ok. 900 000 zł rocznie. Dodatkowo, zgodnie z opinią Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW ze względu na brak dostępu do wody solankowej na terenie Wrocławia, konieczne byłoby ciągłe (kilka razy w miesiącu) sprowadzanie i utylizacja solanki, co nie spełnia zasady celowości i gospodarności.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. W interpretacji UMW występują projekty podobne: 48, 53, 54.

Opis projektu

Jakość powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. W dużych miastach sytuacja jest coraz gorsza. Wrocław obecnie znajduje się wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, dlatego tak ważna jest realizacja projektów i zadań, które przyczynią się do poprawy jakości wdychanego przez nas powietrza.

Projekt zakłada budowę małych miejskich tężni solankowych (konstrukcja zbudowana z drewna iglastego i gałązek brzozowych) wraz ze zbiornikami na solankę, ławkami i leżankami parkowymi w jej sąsiedztwie na terenie parków - Popowickiego i Zachodniego. Podobne tężnie solankowe funkcjonują z powodzeniem nie tylko w uzdrowiskach, lecz także w innych miastach m.in: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Tychach, Żorach czy Trzebnicy.

Uzasadnienie projektu

Głównym celem realizacji projektu jest prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Wrocławia. Rozprowadzona w tężni solanka podlega odparowaniu, wytwarzając intensywny aerozol. Powietrze wokół tężni charakteryzuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem, wapniem oraz innymi mikroelementami. Umiejscowiona w parkach i polanach miejskich zwiększałaby również ich atrakcyjność. Przebywanie w pobliżu tężni zalecane jest osobom starszym, przemęczonym czy prowadzącym intensywny tryb życia.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedli: Pilczyce, Gądów, Kozanów, Popowice i Szczepin.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu to 40-80 tys. mieszkanek i mieszkańców osiedli znajdujących się przy wskazanych parkach miejskich.

Elementy projektu

2 x Mała tężnia solankowa (wraz z dokumentacją i doprowadzeniem instalacji)
12 x Leżanka parkowa
8 x Ławki parkowe

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Miejska tężnia solankowa wraz z niezbędną instalacją i infrastrukturą (leżanki parkowe, ławki i utwardzeniem nawierzchni oraz wyłożeniem jej ozdobnymi kamieniami) powinna zostać umiejscowiona w lokalizacji ogólnodostępnej na terenie parków przy głównych alejkach.

Osiedle: Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn.

Kontakt z liderem projektu