Nr projektu. 396

Ogrody Generała Hallera - I etap wyciszania alei Hallera poprzez stworzenie zielonych ekranów i obsadzenie gruntów gatunkami skutecznie pochłaniającymi zanieczyszczenia i rozpraszającymi dźwięki. [WBO. 2019]

Głosów: 842

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Anna Wysocka-Gazda

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Wydział Środowiska i Rolnictwa UMW zlecił specjalistyczne opracowanie, które wskaże zarówno skuteczne jak i możliwe do zastosowania środki ochrony przed hałasem przy al. Hallera z uwzględnieniem utrudnień infrastrukturalnych. Ewentualny projekt WBO powinien być zintegrowany z powyższym opracowaniem.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia zlecił specjalistyczne opracowanie, które wskaże zarówno skuteczne, jak i możliwe do zastosowania środki ochrony przed hałasem przy al. Hallera z uwzględnieniem utrudnień infrastrukturalnych. Ewentualny projekt WBO powinien być zintegrowany z powyższym opracowaniem.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. W interpretacji Urzędu Miejskiego Wrocławia występują projekty podobne: 396, 431.

Opis projektu

Wyciszanie al. Hallera poprzez wykonanie zielonych ekranów obsadzonych lub stworzonych z drzew, krzewów, bylin, pnączy i innych odpowiednio dobranych roślin, które ze względu na swoje właściwości nie tylko zdecydowanie wpłyną na jakość powietrza oczyszczając je z dwutlenku węgla, metali ciężkich i innych szkodliwych pyłów, ale również zmienią wizualizację całego obszaru zmieniając aleję Hallera w najbardziej zieloną i kwitnącą aleję w mieście. Uporządkowanie trawników i uzupełnienie nasadzeń zmieni front kamieniczek w atrakcyjne mini ogrody. Oddzielenie ścieżek rowerowych od jezdni roślinami zapewni rowerzystom nie tylko ochronę przed smogiem, ale również poprawi im komfort jazdy przy wysokich temperaturach.

Uzasadnienie projektu

Osiedle Grabiszyn-Grabiszynek to przede wszystkim wspaniały park, ogrody, zielone skwery. To miejsce zachęcające do rekreacji, uprawiania sportów na świeżym powietrzu, rodzinnych spacerów. I to wszystko zaledwie kilka minut od ścisłego centrum miasta. Niestety aleja gen. Hallera stając się częścią obwodnicy śródmiejskiej stała się źródłem olbrzymiego hałasu oraz zanieczyszczeń przekraczających wszelkie normy, co wpływa bardzo negatywnie na zdrowie mieszkających przy niej ludzi, w szczególności dzieci, u których nadmierny hałas i metale ciężkie powodują dysfunkcje zmysłów i uszczerbki na zdrowiu. Niezbędnym jest natychmiastowe ograniczenie negatywnych dla zdrowia ludzkiego czynników.

Grupa beneficjentów projektu

Bezpośrednimi beneficjentami będą mieszkańcy domów przy Hallera, rowerzyści korzystający z istniejących tam ścieżek, wszystkie osoby przemieszczające się aleją Hallera.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

ok 700 tys

Elementy projektu

1 x projekt nasadzeń
1 x zakup roślin
1 x sadzenie roślin

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Aleja Hallera, w szczególności na odcinku od ul. Grabiszyńskiej do wiaduktu przy Centrum Handlowym Borek

Osiedle: Grabiszyn-Grabiszynek

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

842

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 842
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 496
Mężczyźni 346

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.