Nr projektu. 39
Pierwsza Edukacyjna Eko Ścieżka, której celem jest propagowanie wiedzy związanej z ekologią oraz podkreślenie walorów przyrody, zawierająca funkcję gier terenowych i obrazkowe tablice + Braille + QR. [WBO. 2019]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu:
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie działki nr 14, AR-20, tj. od ul. Na Niskich Łąkach do osiedla Krakowskie Tarasy. Szacunkowy koszt realizacji zadania to 2 000 000 zł. Ponadto informujemy, że wskazana lokalizacja w części nie należy do Gminy Wrocław. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
"Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie działki nr 14, AR-20, tj. od ul. Na Niskich Łąkach do osiedla Krakowskie Tarasy z zaznaczeniem, że szacunkowa wartość zadania wynosi 2 mln zł. Do decyzji Lidera pozostaje czy projekt ma zostać przeniesiony do kategorii projektów ponadosiedlowych. Ponadto informujemy, że wskazana lokalizacja w części nie należy do Gminy Wrocław. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. W interpretacji UMW występują projekty podobne: 32, 39, 61."
Opis projektu
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza której celem jest propagowanie wiedzy związanej z ekologią oraz podkreślenie walorów lokalnej przyrody. Nie będzie to jednak tradycyjna ścieżka edukacyjna, będzie miała funkcje gry terenowej, będzie także przygodą. Będzie rozwijać umiejętność logicznego myślenia, kreatywność i motorykę.:
- wzrok (atrakcyjne grafiki)
- ruch (zadania związanie z przemieszczaniem się, układaniem łamigłówek)
- słuch (atrakcyjny tekst, zachęcający do czytania na głos)
Celem jest w prosty i zrozumiały sposób przedstawienie skomplikowanych, złożonych i trudnych do wyjaśnienia procesy fizyczno-biologiczno-chemicznych. Stąd obrazkowa i przejrzysta treść tablic, która ma trafić do najmłodszych odbiorców.
Uzasadnienie projektu
Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważne są kwestie ekologicznego korzystania z otaczającego nas świata. Odpowiedzialne i właściwe zachowania powinny być zaszczepione u najmłodszych więc Eko ścieżka jest idealnym sposobem edukacji, co potwierdzają podobne projekty w całej Europie, doskonale oceniane przez pedagogów. Jej założeniem ma być znane i sprawdzone „bawiąc-uczy”. Także samo miejsce pod kątem przyrodniczym wydaje się być idealnym do tego typu projektu (rzeka, lasy, łąki), a fakt że byłby on unikatowym w skali miasta jest dodatkowym atutem. Geografia terenu pozwala na dokładanie kolejnych etapów, wydłużanie ścieżki (Las Rakowiecki, Park Wschodni) i rozwój o inne elementy. Przez środek Oławy przebiega szlak kajakowy - przystanki.
Grupa beneficjentów projektu
Eko-ścieżka dla wszystkich dzieci i dorosłych na wspólny relaks na łonie przyrody. Elementy edukacyjne, gry i łamigłówki muszą być dostępne także dla osób niepełnosprawnych (np.: alfabet Braille’a).
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Przedmieście Oławskie według statystyk zamieszkuje (dane z 12.2017) 22 000 osób, projekt ma być unikatowym w skali miasta więc będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta oraz przyjezdnych.
Elementy projektu
4 x Tablice informacyjne ProEko - Tematyka tablic w sposób prosty, ciekawy, a nawet wesoły obejmie przede wszystkim zagadnienia związane z gospodarką odpadami komunalnymi – począwszy od hierarchii postępowania z odpadami, pochodzenia i rodzajów odpadów, zagrożeń przez nie powodowanych, systemu zbierania, segregacji po ich składowanie czy też unieszkodliwianie. Dodatkowo tabliczki z alfabetem Braille’a oraz QR kody, które każdy posiadacz urządzeń mobilnych (np. smartfony, tablety) może zeskanować za pomocą specjalnej aplikacji i… zdobyć jeszcze większą dawkę wiedzy i informacji.
4 x Tablice informacje Natura – Druga rodzina tablic zaprezentuje rośliny i zwierzęta, ich siedliska oraz obiekty przyrody nieożywionej na całej jej długości na brzegu oraz w wodzie i na wodzie. Dodatkowo tabliczki z alfabetem Braille’a oraz QR kody które każdy posiadacz urządzeń mobilnych (np. smartfony, tablety) może zeskanować za pomocą specjalnej aplikacji i… zdobyć jeszcze większą dawkę wiedzy i informacji.
10 x Figury Zwierząt (owadów, ryb, ptaków, ssaków, gadów, płazów)
8 x Śmietniki, stojaki na rowery na przystankach, budki dla ptaków oraz owadów
1 x W wyznaczonych miejscach prace ziemne (w miejscach powstania tablic i gier)
1 x Kosmetyka/uporządkowanie terenów zielonych przy ścieżce, nie ingerujące w ogólny krajobraz i stan przyrody
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: Nabrzeże rzeki Oławy od mostu Na Niskich Łąkach do os. Krakowskie Tarasy
Osiedle: Przedmieście Oławskie
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.