Nr projektu. 39

Pierwsza Edukacyjna Eko Ścieżka, której celem jest propagowanie wiedzy związanej z ekologią oraz podkreślenie walorów przyrody, zawierająca funkcję gier terenowych i obrazkowe tablice + Braille + QR. [WBO. 2019]

Głosów: 258

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Dariusz Wypych

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie działki nr 14, AR-20, tj. od ul. Na Niskich Łąkach do osiedla Krakowskie Tarasy. Szacunkowy koszt realizacji zadania to 2 000 000 zł. Ponadto informujemy, że wskazana lokalizacja w części nie należy do Gminy Wrocław. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

"Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie działki nr 14, AR-20, tj. od ul. Na Niskich Łąkach do osiedla Krakowskie Tarasy z zaznaczeniem, że szacunkowa wartość zadania wynosi 2 mln zł. Do decyzji Lidera pozostaje czy projekt ma zostać przeniesiony do kategorii projektów ponadosiedlowych. Ponadto informujemy, że wskazana lokalizacja w części nie należy do Gminy Wrocław. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. W interpretacji UMW występują projekty podobne: 32, 39, 61."

Opis projektu

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza której celem jest propagowanie wiedzy związanej z ekologią oraz podkreślenie walorów lokalnej przyrody. Nie będzie to jednak tradycyjna ścieżka edukacyjna, będzie miała funkcje gry terenowej, będzie także przygodą. Będzie rozwijać umiejętność logicznego myślenia, kreatywność i motorykę.:
- wzrok (atrakcyjne grafiki)
- ruch (zadania związanie z przemieszczaniem się, układaniem łamigłówek)
- słuch (atrakcyjny tekst, zachęcający do czytania na głos)
Celem jest w prosty i zrozumiały sposób przedstawienie skomplikowanych, złożonych i trudnych do wyjaśnienia procesy fizyczno-biologiczno-chemicznych. Stąd obrazkowa i przejrzysta treść tablic, która ma trafić do najmłodszych odbiorców.

Uzasadnienie projektu

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważne są kwestie ekologicznego korzystania z otaczającego nas świata. Odpowiedzialne i właściwe zachowania powinny być zaszczepione u najmłodszych więc Eko ścieżka jest idealnym sposobem edukacji, co potwierdzają podobne projekty w całej Europie, doskonale oceniane przez pedagogów. Jej założeniem ma być znane i sprawdzone „bawiąc-uczy”. Także samo miejsce pod kątem przyrodniczym wydaje się być idealnym do tego typu projektu (rzeka, lasy, łąki), a fakt że byłby on unikatowym w skali miasta jest dodatkowym atutem. Geografia terenu pozwala na dokładanie kolejnych etapów, wydłużanie ścieżki (Las Rakowiecki, Park Wschodni) i rozwój o inne elementy. Przez środek Oławy przebiega szlak kajakowy - przystanki.

Grupa beneficjentów projektu

Eko-ścieżka dla wszystkich dzieci i dorosłych na wspólny relaks na łonie przyrody. Elementy edukacyjne, gry i łamigłówki muszą być dostępne także dla osób niepełnosprawnych (np.: alfabet Braille’a).

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Przedmieście Oławskie według statystyk zamieszkuje (dane z 12.2017) 22 000 osób, projekt ma być unikatowym w skali miasta więc będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta oraz przyjezdnych.

Elementy projektu

4 x Tablice informacyjne ProEko - Tematyka tablic w sposób prosty, ciekawy, a nawet wesoły obejmie przede wszystkim zagadnienia związane z gospodarką odpadami komunalnymi – począwszy od hierarchii postępowania z odpadami, pochodzenia i rodzajów odpadów, zagrożeń przez nie powodowanych, systemu zbierania, segregacji po ich składowanie czy też unieszkodliwianie. Dodatkowo tabliczki z alfabetem Braille’a oraz QR kody, które każdy posiadacz urządzeń mobilnych (np. smartfony, tablety) może zeskanować za pomocą specjalnej aplikacji i… zdobyć jeszcze większą dawkę wiedzy i informacji.
4 x Tablice informacje Natura – Druga rodzina tablic zaprezentuje rośliny i zwierzęta, ich siedliska oraz obiekty przyrody nieożywionej na całej jej długości na brzegu oraz w wodzie i na wodzie. Dodatkowo tabliczki z alfabetem Braille’a oraz QR kody które każdy posiadacz urządzeń mobilnych (np. smartfony, tablety) może zeskanować za pomocą specjalnej aplikacji i… zdobyć jeszcze większą dawkę wiedzy i informacji.
10 x Figury Zwierząt (owadów, ryb, ptaków, ssaków, gadów, płazów)
8 x Śmietniki, stojaki na rowery na przystankach, budki dla ptaków oraz owadów
1 x W wyznaczonych miejscach prace ziemne (w miejscach powstania tablic i gier)
1 x Kosmetyka/uporządkowanie terenów zielonych przy ścieżce, nie ingerujące w ogólny krajobraz i stan przyrody

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Nabrzeże rzeki Oławy od mostu Na Niskich Łąkach do os. Krakowskie Tarasy

Osiedle: Przedmieście Oławskie

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

258

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 258
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 163
Mężczyźni 95

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.