Nr projektu. 298

REWITALIZACJA BRAM PRZEJAZDOWYCH PRZY PL. KOŚCIUSZKI 16 I UL. PIŁSUDSKIEGO 62 [WBO. 2019]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 480 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ wskazana lokalizacja nie należy do Gminy Wrocław. Bramy przejazdowe stanowią własność wspólnot mieszkaniowych. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ wskazana lokalizacja nie należy do Gminy Wrocław. Bramy przejazdowe stanowią własność wspólnot mieszkaniowych. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Projekt dotyczy rewitalizacji dwóch bram znajdujących się przy pl. Kościuszki 16 i ul. Piłsudskiego 62, poprzez wykonanie prac renowacyjnych, malarstwa ściennego i montaż oświetlenia.
Bramy przejazdowe prowadzące do podwórza, w którym znajduje się Dolnośląskie Centrum Filmowe (dawne Kino Warszawa) stanowią integralną część zabudowy pierwszego powojennego osiedla mieszkaniowego–KDM. Znakomity przykład modernizmu socjalistycznego, który powinien być wizytówką miasta (z uwagi na swój historyczny charakter i lokalizację w centrum miasta) obecnie odstrasza swym wyglądem – fasady wykonane z kamienia szlachetnego są wybrakowane, ubytki częściowo zaszpachlowano szpecącym tynkiem, a wewnętrzne ściany pokryte napisami i rysunkami chuliganów.

Uzasadnienie projektu

Projekt ma na celu odrestaurowanie bram, przywrócenie im reprezentacyjnej i użytkowej funkcji. Bramy, które znajdują się w centrum miasta, w miejscu odwiedzanym przez turystów i publiczność festiwali o zasięgu międzynarodowym powinny stanowić przestrzeń zapraszającą do wejścia w podwórze, a nie omijania go szerokim łukiem. Dodatkowo zastosowanie malarstwa ściennego wykonanego przez świadomego artystę miejskiego podniesie atrakcyjność osiedla w przestrzeni miejskiej, a zastosowanie oświetlenia uczyni przestrzeń bezpieczniejszą dla mieszkańców.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy, wrocławianie, krajowi i zagraniczni goście festiwali organizowanych, m.in. przez DCF i Capitol, turyści, dorośli (w tym seniorzy), a także dzieci (sąsiedztwo Przedszkola nr 43).

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

200 tys.- szacunkowa liczba widzów kina DCF w roku 2018, w tym osoby z niepełnosprawnościami, dodatkowo mieszkańcy, przechodnie, turyści.

Elementy projektu

2 x Etap1 – Renowacja dwóch bram, w tym konserwacja detalu kamiennego (portale i boniowanie, m.in. oczyszczenie kamienia, wykucie zapraw cementowych, zastosowanie układów odcalających na kamień, uzupełnienie ubytków masami mineralnymi, scalenie kolorystyczne) oraz konserwacja tynków (boniowanie wewnątrz i stropy kasetonowe, m.in. oczyszczenie tynków z wcześniejszych przemalowań, wzmocnienie osypujących się partii tynków, uzupełnienie tynków).
2 x Etap 2: Malarstwo ścienne na wewnętrznych ścianach bram podkreślające spójność dwóch obiektów z jednoczesnym uwzględnieniem unikatowego charakteru miejsca – projekt autorski świadomego artysty miejskiego, który posiada 18-letnie doświadczenie pracy twórczej, a od 5 lat działa w przestrzeni miejskiej na całym świecie (Cekas/Łukasz Berger).
2 x Etap 3: Montaż oświetlenia podkreślającego walory architektoniczne i estetyczne bram.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Przedmieście Świdnickie

Załączniki

Kontakt z liderem projektu