Nr projektu. 282

Karłowicki BRODZIK odNOWA [WBO. 2019]

Głosów: 2 131

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Wybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Barbara Pokorny

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym z zaznaczeniem, że szczegółowy zakres projektu i realizacji inwestycji będzie znany dopiero po sporządzeniu dokumentacji projektowej. Szacunkowy koszt inwestycji to 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem w momencie sporządzania dokumentacji projektowej.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ zakres projektu przekracza maksymalną wartość projektów WBO 2019. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Lider powinien ograniczyć zakres.
Do decyzji Lidera czy jest zasadne malowanie muralu na dnie niecki, który będzie nieczytelny z poziomu terenu. Ponadto, będzie narażony na szybkie zniszczenie w związku z wykorzystywaniem niecki do różnych aktywności społecznych (bazarek, festyny osiedlowe, imprezy plenerowe, targi).
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Remont i rewaloryzacja zabytkowej niecki brodzika, która ma spełniać funkcje rekreacyjne oraz stać się miejscem spotkań mieszkańców Karłowic i okolic. Utrzymanie utrwalonej tradycji miejsca w przestrzeni społecznej i historycznej osiedla.
Wyrównanie dna, pokrycie nawierzchni warstwą betonu z dylatacjami dającymi charakter posadzki placu, bezpiecznej dla użytkowników, tłumiącej dźwięki.
Obudowanie obrzeża materiałem służącym jako ława do siedzenia oraz dodanie, poniżej, drugiego niższego obrzeża, w celu uzyskania układu amfiteatralnego.
Zbudowanie zjazdów dla osób niepełnosprawnych, wózków dziecięcych itp.

Uzasadnienie projektu

Teren stworzony w l. 70. XX w. jako rekreacyjny z boiskiem, placem zabaw a przede wszystkim brodzikiem. Od lat w brodziku nie ma wody, ale teren przez mieszkańców jest z nim kojarzony. Miejsce ma znaczenie historyczne i sentymentalne, łącząc pokolenia mieszkańców. Chcemy przywrócić je do życia, nadając zachowanej niecce funkcje rekreacyjne i społeczne aby mieszkańcy mogli spotkać się na osiedlowej potańcówce, kinie letnim, wyprzedaży garażowej.
Istnieje projekt wyrównujący dawną nieckę z poziomem gruntu ale po rozmowach z mieszkańcami wiemy, że jest nieakceptowany. Nie odbyły się konsultacje społeczne projektu. Lepiej wykonać projekt akceptowany, zwieńczający dotychczasowe WBO, niż realizować koncepcję nie szanującą tradycji i lokalnej tożsamości.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu są wszystkie grupy wiekowe i społeczne mieszkańców osiedla oraz Gminy Wrocław.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu to 10 tysięcy mieszkańców.

Elementy projektu

1. wyczyszczenie dna, usunięcie roślinności, wyrównanie
2.wzmocnienie, wyczyszczenie obrzeża oraz uzupełnienie ubytków
3. obudowanie obrzeża materiałem służącym jako ława do siedzenia
4.dodanie poniżej obecnego obrzeża, drugiego, niższego, co na całej powierzchni brodzika stworzyłoby układ amfiteatralny
5.pokrycue istniejącej nawierzchni warstwą betonu z dylatacjami dającymi charakter posadzki placu, koniecznie mrozoodpornej, zapewniającej bezpieczeństwo dla osób tam poruszających się, wykonana nawierzchnia powinna być tłumiąca dźwięki.
6.zbudowanie dwóch zjazdów z lekkim nachyleniem dla osób z niepełnosprawnościami, wózków dziecięcych czy osób poruszających się na rowerach.
7.zachowanie jednostronnego spadku dna i wykonanie odwodnienia liniowego na jego końcu
8. urządzenie zieleni

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Karłowice-Różanka

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

2 131

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 2 131
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 1 138
Mężczyźni 993

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.