Nr projektu. 249
Ograniczenie śmiertelności płazów w dzielnicy Zalesie [WBO. 2019]
Kategoria: drogowe
Budżet zweryfikowany: 150 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Projekt osiedlowy: do 750 000 zł
- Projekt osiedlowy
- Lider projektu:
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie. Szacunkowy koszt realizacji projektu wynosi 150 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji projektu.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie. Szacunkowy koszt realizacji projektu wynosi 150 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji projektu.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Opis projektu
W okolicy kąpieliska Morskie Oko setki ropuch szarych wiosną migruje z miejsc zimowania do zbiornika rozrodczego. Na swojej drodze natrafiają na przeszkody i narażone są na rozjechanie. Od 2010 roku herpetolodzy prowadzą tam akcję ochrony ropuch, pomagając im przejść bezpiecznie do zbiornika. Choć przez jezdnie przeniesiono już kilka tysięcy ropuch, to niestety wielu nie udało się uratować. Przyczyną tego są 1) wysokie krawężniki, których płazy nie potrafią przekroczyć 2) brak wiedzy na temat płazów, które są niewidoczne dla kierowców i zostają niecelowo rozjechane. Zwrócenie na nie uwagi, spowolnienie jadących samochodów, które umożliwi uważniejszą jazdę oraz obniżenie krawężników znacząco zwiększy szanse na bezpieczną migrację ropuch.
Uzasadnienie projektu
Płazy to grupa zwierząt często niedoceniana i niewidoczna – żyjąc tuż przy nas, zwalczają komary i szkodniki naszych przydomowych ogródków, są ważnym ogniwem w łańcuchu pokarmowym i utrzymują równowagę biologiczną, ponadto są objęte ochroną. Barierowe oddziaływanie infrastruktury drogowej może być przyczyną spadku liczebności, a nawet zaniku lokalnych populacji płazów. Rozwój miast, zagęszczanie zabudowy i sieci drogowej powoduje, że zagrożenie to jest coraz większe, dlatego też wszelkie działania zmniejszające ten negatywny wpływ mają duże znaczenie dla ochrony płazów. Należy również podkreślić, że zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w mieście pozwala budować pozytywne postawy ekologiczne i sprzyja rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego.
Grupa beneficjentów projektu
Chronione gatunki płazów;
Mieszkańcy Zalesia;
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Mieszkańcy Zalesia i okolic - ok. 500 osób
W kontekście ochrony przyrody projekt wpłynie na populację płazów liczącą ok. 1500 osobników.
Elementy projektu
5 x Montaż znaków ostrzegających o pojawianiu się płazów migrujących przez jezdnię
2 x Montaż progów zwalniających
1 x Obniżenie fragmentu krawężnika na ul. Chopina
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt osiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: brak.
Osiedle: Zacisze-Zalesie-Szczytniki
Załączniki
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.