Nr projektu. 317

PROJEKT ZOSTAŁ WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA Rewitalizacja lapidarium dawnego cmentarza św. Bernardyna - ul. Bpa Bernarda Bogedaina [WBO. 2018]

Kategoria: zabytkowe

Budżet zweryfikowany: 100 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt zabytkowy: do 100 000 zł

  • Projekt zabytkowy
  • Lider projektu:

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

PROJEKT ZOSTAŁ WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA

Projekt został zweryfikowany pozytywnie, jednak za kwotę 100 000 zł można jedynie przenieść lapidarium lub jego część, na teren Parku Tarnogajskiego wraz z jego remontem. Jeśli na etapie realizacji projektu okaże się, że konieczne będzie przeprowadzenia badań archeologicznych i/lub ekshumacji, wskazana w projekcie kwota może okazać się niewystarczająca i projekt nie będzie zrealizowany. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie, jednak za kwotę 100 000 zł można jedynie przenieść lapidarium, lub jego część, na teren Parku Tarnogajskiego wraz z jego remontem. Jeśli na etapie realizacji projektu okaże się, ze konieczne będzie przeprowadzenia badań archeologicznych i/lub ekshumacji, wskazana w projekcie kwota może okazać się niewystarczająca i projekt nie będzie zrealizowany. Decyzja o tym czy projekt trafi pod głosowanie, na tym etapie należy do Lidera projektu.

Uzasadnienie

Na miejscu m.in. dzisiejszego Parku Tarnogajskiego oraz okolicach ul. Krakowskiej i Armii Krajowej znajdował się niegdyś cmentarz poświęcony w dniu 20 V 1834 roku), przyłączony do nowego cmentarza św. Bernardyna w 1892 r. Ostatni pochówek odbył się w 1945, a cmentarz został zamknięty w 1967. Wśród pochowanych był Karl von Holtei (polonofil, niemiecki poeta romantyczny, pisarz, aktor i reżyser teatralny, przyjaciel Adama Mickiewicza. ).

Pozostałości po nagrobkach tego cmentarza staraniem mieszkańców schroniska im. Św. Brata Alberta przy ul. Bogedaina zostały zebrane i ułożone w symboliczne lapidarium znajdujące się na ich terenie.

Aby upamiętnić godnie to miejsce, pokazać ciekawą historię, należałoby zaprojektować zagospodarowanie miejsca pamięci i wykonać lapidarium. Nagrobki i oznaczenia cmentarne należałoby oczyścić i uporządkować, tak aby mieszkańcy Tarnogaju i całego Wrocławia mogli podziwiać przedwojenną sztukę cmentarną lub zatrzymać się w chwili zadumy odwiedzając Park Tarnogajski.
Takie miejsca muszą być wyeksponowane we właściwy sposób jak np. Pomnik Wspólnej Pamięci w Parku Grabiszyńskim.

Elementy projektu

rewitalizacja
lapidarium
cmentarz św. Bernardyna
uporządkowanie
miejsce pamięci

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt zabytkowy

Lokalizacja szczegółowa: Schronisko im. Św. Brata Alberta - ul. Bogedaina.

Osiedle: Tarnogaj

Załączniki