Nr projektu. 3

Rewitalizacja przedwojennej płyty tanecznej w parku przy ul. Sztabowej [WBO. 2018]

Głosów: 4 349

Kategoria: zabytkowe

Budżet zweryfikowany: 100 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Projekt zabytkowy: do 100 000 zł

  • Projekt zabytkowy
  • Lider projektu:

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie. Kwota potrzebna na realizację zadania to 100 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie. Kwota potrzebna na realizację zadania to 100 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji.
Zgłoszono projekty o podobnym zakresie: 3 i 145.

Uzasadnienie

Niewielu mieszkańców dzisiejszego Osiedla Powstańców Śląskich zdaje sobie sprawę jak wspaniałą historię niesie ze sobą tzw. psi park przy ul. Sztabowej. Nieco zapomniany obecnie teren zielony to pozostałość po najwspanialszym założeniu restauracyjno-rozrywkowym przedwojennego Wrocławia. Wzniesiony w 1854 roku kompleks był stworzony z rozmachem: miał wielką salę gastronomiczno-koncertową, punkt widokowy, dużą chłodnię (pierwszą w tej części Europy lodownię), skład beczek oraz pięciohektarowy ogród z fontannami, rzeźbami i kolumnadami, a nawet… muszlą koncertową czy rotundą z malowidłem przedstawiającą historyczną bitwę (coś na kształt Panoramy Racławickiej). Obiekt nie przetrwał wojennej zawieruchy.

Dziś jedyną pozostałością po dawnej świetności jest frapując wielu spacerowiczów betonowa posadzka. Jest to prawdopodobnie jedyna w naszym mieście (a być może i województwie) zachowana przedwojenna płyta taneczna. Jeszcze w latach 60 okoliczni mieszkańcy korzystali tu z uroków wieczorków tanecznych przy akompaniamencie orkiestry wojskowej. Pomimo spełniania ustawowych przesłanek do uznania za zabytek, obiekt ten nie ma szczęścia do życzliwości konserwatorskiej. Dziś obiekt niszczeje – brzegi zapadają się i kruszeją, płytę przerasta roślinność. Niezbędne jest wykonanie prac konserwacyjnych, które zabezpieczą całość przed dalszą degradacją. Warto byłoby również na terenie skweru umieścić tablice informujące o historii tego miejsca.

Elementy projektu

Usunięcie przerastającej roślinności
Zabezpieczenie brzegów płyty przed wykruszaniem
Wyspoinowanie spękań
Oczyszczenie i konserwacja całej powierzchni
Ustawienie tablic informacyjnych

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt zabytkowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Powstańców Śląskich

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

4 349

Liczba głosów : internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 4 112
Papier 237

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 2 528
Mężczyźni 1 821

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.