Nr projektu. 134

Bezpieczne przejścia dla pieszych [WBO. 2018]

Kategoria: piesze/rowerowe

Budżet zgłoszony: 1 000 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski
  • Lider projektu:

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji - ostateczny:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Rozwiązania na przejęciach dla pieszych powinny być jednorodne, stosowane według ustalonych zasad. Wprowadzanie dodatkowych elementów, jak diody led, sygnalizator z migającą sylwetką pieszego (możliwość jego stosowania tego elementu regulują przepisy), elementy odblaskowe itp. zwiększają widoczność danego przejścia, ale jednocześnie obniżają czujność na pozostałych przejściach, które mija dany kierowca na swojej drodze. Dlatego nie powinno się takich rozwiazań wprowadzać jednostkowo. Część wspomnianych elementów wpływających na bezpieczeństwo pieszych, takich jak:
- niewystarczające doświetlenie
- notoryczne zastawianie obszaru przejścia przez parkujące samochody
- zatarte lub zdewastowane oznakowanie
- brak obniżenia krawężnika
należy na bieżąco zgłaszać do służb miejskich. Zgłoszenia te, są realizowane w ramach bieżących działań poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Rozwiązania na przejęciach dla pieszych powinny być jednorodne, stosowane według ustalonych zasad. Wprowadzanie dodatkowych elementów, jak diody led, sygnalizator z migającą sylwetką pieszego (możliwość jego stosowania tego elementu regulują przepisy), elementy odblaskowe itp. zwiększają widoczność danego przejścia, ale jednocześnie obniżają czujność na pozostałych przejściach, które mija dany kierowca na swojej drodze. Dlatego nie powinno się takich rozwiązań wprowadzać jednostkowo.

Uzasadnienie

Wielu miejscach naszego Osiedla znajdują się niebezpieczne przejścia dla pieszych, i wielu rodziców zgłasza obawy bezpiecznego samodzielnego powrotu dzieci ze szkoły dlatego proponujemy:

Przejście wyniesione z obustronnie umieszczonymi znakami odblaskowymi na brzegach przejścia
Obniżone krawężniki z systemem płytek sygnalizacyjnych w poprzek chodnika (sterujące do przejścia ) i przy samym przejściu dla osób mających kłopot ze wzrokiem
Studzienki kanalizacyjne przejmujące wody opadowe od strony dopływającej wody, czyli minimum
2 sztuki,
Słupki ograniczające parkowanie na chodniku bezpośrednio przy przejściu co najmniej po 3 słupki z każdej strony przejścia łącznie minimum 12 szt.
Lampy po jednej z każdej strony przejścia ze światłem skierowany dokładnie na 2,0 m dojścia do przejścia (chodnika i samo przejście około 3/4 całej długości. Sama lampa ma być wyposażone w fotokomórki oraz lampki pomarańczowe na każdym boku lampy.
Osobny słupek z sygnalizatorem przejścia dla pieszych z pomarańczowym ludzikiem Przedmiotowy słupek wyposażony w przycisk wzbudzający ma być umieszczony tak aby przycisk mogła obsłużyć osoba z wózkiem dziecięcym, osoba na wózku inwalidzkim, oraz osoba używająca kuli lub laski z systemem wzbudzania i ludzika i lampy. Sama lampa i ludzik ma opcję niezależnego świecenia na sygnał z fotokomórki tzw. zapalanie zmierzchowe. Ludzik winien być tak zaprogramowany, że w układzie kiedy jest zapalony wzbudzenie daje efekt mrugania. Lampki pomarańczowe na bokach lamp oświetleniowych
Złącze kablowe z szafką sterowniczo – rozliczeniową.

Pełna Lista zgłoszonych lokalizacji i ich zakresy znajduje się w załączniku do wniosku.

Elementy projektu

Budowa podwyższonych przejść dla pieszych
2. Budowa oświetlenia i sygnalizacji świetlnej z osobnym zasilaniem


Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Powstańców Śląskich