Nr projektu. 705
Zdrowe drzewa dla Wrocławia – usunięcie jemioły i korekcja drzew młodych w centrum i śródmieściu. [WBO. 2017]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 250 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Próg budżetowy: do 250 000 zł
- Projekt rejonowy (Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie)
- Próg budżetowy: do 250 000 zł
Uzasadnienie
Wrocławskie drzewa w ostatnich latach były nie tylko intensywniej wycinane niż wcześniej, ale u wielu także postępowała słabnąca kondycja. Jedną z poważnych przyczyn, dla których drzewa tracą siły witalne jest jemioła. Ta roślina jest półpasożytem, co znaczy, że jest w stanie sama wytwarzać cukry w procesie fotosyntezy i się odżywiać. Niestety, drzewo nie jest dla niej tylko podporą, dzięki której ma bliżej do promieni słonecznych. Wykorzystuje wodę i składniki mineralne ze swojego żywiciela, a przy zbyt dużej ilości zagłusza także jego liście. Przez to drzewo wytwarza mniej potrzebnych cukrów do wyżywienia korony i korzeni, dlatego zaczyna słabnąć. We Wrocławiu póki co nie walczy się systematycznie z jemiołą, dlatego każde porażone drzewo zagraża kolejnym.
Projekt zakłada usunięcie jemioły z 200 drzew nowoczesną metodą, która nie wymaga wycinania całych gałęzi, a jedynie półpasożyta. Następnie zabezpiecza się miejsca wycięcia, aby jemioła nie mogła odrosnąć. Taki zabieg wykonano już na Borku na 77 drzewach, w ramach projektu do WBO2015.
Poważnym problemem dla drzewa jest także niewykształcenie jednego, a dwóch przewodników (pień główny). Dwa konkurujące ze sobą pnie tworzą w miejscu zrostu literę V. Pomiędzy nimi tworzy się tzw. zakorek, który z biegiem czasu powoduje coraz większe naprężenia wewnątrz drzewa. Może się to skończyć wyłamaniem jednego z pni. Wtedy drzewo traci połowę swojej korony, co ma konsekwencje nie tylko krajobrazowe, ale także zdrowotne. Takie przykre sytuacje spotkały np. jeden z dębów i buk płaczący w Parku Szczytnickim w zeszłym roku. Można ich uniknąć poprzez odpowiednią korekcję drzew młodych, polegającą na osłabieniu jednego z konkurujących pni i wzmocnieniu drugiego.
Projekt zakłada korekcję 50 młodych drzew z rozwidleniem V-kształtnym.
Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:
Projekt został zweryfikowany pozytywnie. Kwota potrzebna na realizację inwestycji to 250 000 zł. Ostateczny zakres realizacji zostanie ustalony z liderem na etapie opracowywania dokumentacji technicznej.
Lokalizacja
Rejon WBO: Nr 1: Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie
Lokalizacja szczegółowa: Konkretne drzewa zostaną wskazane w porozumieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej, w momencie kiedy projekt przejdzie do realizacji. Lokalizacje wskazane na mapie są tylko przykładowymi, gdzie zaobserwowano opisane w projekcie problemy.
Osiedle: Wrocław
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów : internet - papier
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.