Nr projektu. 384
Budowa i modernizacja ciągów komunikacyjnych (po stronie północnej) wzdłuż ul. Opolskiej celem udostępnienia ich dla ruchu rowerowego ( od ul. Świątnickiej do granic miasta) [WBO. 2017]
Kategoria: piesze/rowerowe
Budżet zgłoszony: 483 000 zł
Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu
Próg budżetowy: do 750 000 zł
- Projekt rejonowy (Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice)
- Próg budżetowy: do 750 000 zł
Uzasadnienie
Obecnie gł. problem to niski poziom bezpieczeństwa osób poruszających się ulicą i chodnikami wzdłuż ul. Opolskiej (20 tys samochodów/dobę, w tym ponad 950 samochodów na godzinę w szczycie). Jest to jedna z najbardziej zakorkowanych, zatłoczonych i niebezpiecznych ulic Wrocławia . Cała ulica jest stosunkowo wąska i charakteryzująca się bardzo dużym natężeniem ruchu, w tym sam. ciężarowych. Ten fakt powoduje że rowerzyści notorycznie korzystają z chodników, stanowiąc zagrożenie dla pieszych zwłaszcza dla matek z wózkami i małych dzieci. Projekt ma wyznaczyć ciągi dostosowane do ruchu pieszo - rowerowego po północnej stronie ul.Opolskiej od ul.Świątnickiej aż do Radwanic ("etap 2" - ok 750 m)) Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie zminimalizowanie kosztów inwestycji, wyremontowanie istniejących ciągów pieszych i wydzielenie bezpiecznego pasa dla rowerzystów. Budowa nowego ciągu pieszo-rowerowego pozwoli na utworzenie bezpiecznego połączenia z resztą centrum miasta a także z Radwanicami. Dzięki projektowi znacznie zwiększy się bezpieczeństwo pieszych (zwłaszcza dzieci i młodzieży) oraz użytkowników ruchu na ul. Opolskiej i przyczyni się to do rozwoju turystyki rowerowej. Pośrednio możliwe będzie zmniejszenie natężenia ruchu na ul. Opolskiej z uwagi na fakt, ze wielu kierowców z gmin podwrocławskich przesiądzie się na rower. Odbiorcami będą mieszkańcy całego Wrocławia, gmin sąsiednich, dzieci,młodzież, turyści oraz kierowcy poruszający się ul.Opolską. Dzięki projektowi możliwe będzie stworzenie SIECI rowerowej z Radwanic aż do Rynku Wrocławskiego. Projekt AKTYWNIE PRZECIWDZIAŁA SMOGOWI. W tej części miasta obecnie powstaje 10 bloków mieszkalnych (termin oddania 2018 r) dla ok. 3 000 nowych mieszkańców. Projekt w WBO 22015 zebrał 394 głosy !
Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:
Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ jego szacunkowy koszt przekracza maksymalną dla projektów WBO kwotę 1 mln zł.
Lokalizacja
Rejon WBO: Nr 6: Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice
Lokalizacja szczegółowa: Intencją projektu jest połączenie rowerowe z Radwanicami i dalej z Siechnicami i dojazdem do Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.
Osiedle: Księże