Nr projektu. 341

50 defibrylatorów AED we wrocławskich autobusach i szkolenie z pierwszej pomocy dla 500 mieszkańców Wrocławia [WBO. 2017]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 400 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski
  • Próg budżetowy: do 1 000 000 zł

Uzasadnienie

Projekt zakłada zakup 50 automatycznych defibrylatorów zewnętrznych i umieszczeniu ich w autobusach oraz przeszkolenie pracowników MPK i 500 mieszkańców Wrocławia. Urządzenie może użyć każdy z nas (bez żadnych uprawnień i wcześniejszego przeszkolenia), jest łatwe w obsłudze i przede wszystkim skuteczne! Nawet gdy nie będziemy potrafili go obsłużyć to dyspozytor medyczny bez problemu szybko nas poinstruuje przez telefon i urządzenie będzie mogło zostać użyte. Im szybsze podjęcie czynności ratunkowych i podłączenie AED tym większe szanse na przywrócenie krążenia. Zgodnie z Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji należy rozpocząć w ciągu 4 minut od zatrzymania krążenia. W razie konieczności użycia defibrylatora, do specjalnie oznakowanego autobusu mógłby się zgłosić każdy i poprosić kierowcę o wydanie urządzenie i pomoc w ratowaniu życia. Umieszczenie AED w monitorowanych pojazdach utrudni ewentualną kradzież. Modele defibrylatorów byłyby kompatybilne z urządzeniami, które są na wyposażeniu ambulansów Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Zespoły Ratownictwa Medycznego po przyjeździe na miejsce zdarzenia, mogłyby w prosty sposób przełączyć urządzenie i prowadzić dalej profesjonalną resuscytację. Projekt dodatkowo zakłada przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy kierowców MPK i 500 mieszkańców Wrocławia. Obecnie mamy kilkanaście takich urządzeń i znamy przypadki ich użycia, które zakończyły się powodzeniem - powrotem krążenia i człowieka! Taki projekt niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Być może kiedyś sami będziemy zawdzięczać życie temu projektowi?

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

"Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ zgodnie z wytycznymi ILCOR/AHA/ERC defibrylatory AED powinny znajdować się w miejscach, w których prawdopodobieństwo Nagłego Zatrzymania Krążenia jest większe niż jeden raz na dwa lata. W okresie ostatnich dwóch lat w pojazdach MPK Spółka z o.o. nie wystąpił ani jeden taki przypadek w związku z czym bezzasadne jest montowanie tego typu urządzeń.
Montaż defibrylatorów AED wiąże się również z:
- Rozmieszczeniem w widocznym punkcie z łatwym dostępem, w pobliżu wyszkolonego personelu, urządzenie powinno być monitorowane oraz nadzorowane, nie może być ukradzione ani zniszczone jednak nie może być trzymane pod kluczem.
- Zakresem niezbędnego szkolenia - przede wszystkim ćwiczeniami praktycznymi.
- Wdrożeniem procedury postępowania z defibrylatorem AED.
- Utrzymaniem defibrylatora w idealnym stanie technicznym - wymagana jest codzienna kontrola sprawności urządzenia oraz nadzorowanie okresu przydatności elektrod (czas użytkowania elektrod to około 18-24 miesięcy), oprogramowania, baterii zasilającej. Bieżący serwis urządzeń pociąga za sobą znaczne koszty użytkowania.
"

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: Autobusy jeżdżące po całym mieście.

Osiedle: Wrocław