Nr projektu. 208

Budowa i modernizacja chodników na ulicy Pięknej (ul. Piękna - tzw. sięgacz) - bezpieczna droga do domu, sklepu, pracy, szkoły i łatwiejszy przejazd dla wszystkich. [WBO. 2017]

Głosów: 223

Kategoria: piesze/rowerowe

Budżet zweryfikowany: 250 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Próg budżetowy: do 250 000 zł

  • Projekt rejonowy (Huby, Gaj, Tarnogaj)
  • Próg budżetowy: do 250 000 zł

Uzasadnienie

Rozwój północnego Tarnogaju (okolicy ulic Pięknej i Nyskiej) znacznie przegonił dostosowanie istniejącej infrastruktury do poziomu cywilizowanego miasta, gdzie ruch kołowy realizowany jest na jezdni, a pieszy na chodniku.
Teren po dawnych zakładach przemysłowych zajęły budynki mieszkalne, a w budowie (i planach) jest ich jeszcze wiele. Niestety chodniki kończą się w rejonie dawnej bramy zakładu, a po drugiej stronie istnieje on w postaci szczątkowej. Nawet fragmenty na wysokości nowych inwestycji stały się "wyspami", które nie mają kontynuacji.

Uzupełnienie brakujących fragmentów powinno być dla nas priorytetem. Ucywilizujmy swoją okolicę, odseparujmy w miarę możliwości ruch pieszy od samochodowego. Wielu z nas bywa kierowcami, a pieszym jesteśmy zawsze gdy opuścimy pojazd.
Zyskamy spokojną drogę do sklepów, pracy, na najbliższe przystanki, a nasze dzieci bezpieczną drogę do szkoły. Istniejące chodniki ucywilizujmy wykluczając ich blokowanie, a nowe fragmenty wybudujmy w miejscu klepisk i nieuporządkowanych miejsc.

Realizacja będzie realnym wypełnieniem uchwały nr XXIX/1006/08 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według niej ulica Piękna (sięgacz) powinna mieć obustronne chodniki. Jeśli będziemy czekali, aż miasto zrealizuje to z regularnych środków, doczekamy się zapewne siwych bród...

Bierzmy zatem sprawy swojego otoczenia w swoje ręce!

Dzięki skablowaniu w roku 2016 ostatniej linii napowietrznej po stronie wschodniej (w rejonie numeru Piękna 66) ulicy koszty budowy chodnika jeszcze się obniżą.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie z uwagami. Zakres wskazany we wniosku wymagałby pełnej przebudowy ulicy oraz wycinki drzew. Choć szerokość pasa drogowego (15,5-17 m) teoretycznie pozwala na wyznaczenie ulicy z obustronnymi chodnikami i jednostronnym parkowaniem prostopadłym, to jezdnia została umiejscowiona blisko jego wschodniej krawędzi, zatem należałoby ją przesunąć, aby uzyskać wymaganą szerokość chodnika. Przesunięcia wymagałyby też wszystkie miejsca postojowe. Bardziej racjonalna wydaje się organizacja ruchu w formie strefy zamieszkania z ewentualnym dodatkowym uspokojeniem ruchu. Wskazane jest także utwardzenie poboczy. Szacunkowy koszt inwestycji został wyceniony na 250 tys. zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z liderem na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Lokalizacja

Rejon WBO: Nr 7: Huby, Gaj, Tarnogaj

Lokalizacja szczegółowa: Ulica Piękna (sięgacz) prowadząca od głównej ulicy Pięknej do wszystkich nowych budynków powstających pod adresami Piękna oraz Nyska. Jest to odcinek prowadzący ruch pieszy do sklepów, szkół i najbliższych przystanków.

Osiedle: Tarnogaj

Załączniki

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

223

Liczba głosów : internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 202
Papier 21

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 122
Mężczyźni 101

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.