Nr projektu. 168

"Zainstalowanie tablic elektronicznych na pętli tramwajowej Sępolno". [WBO. 2017]

Kategoria: komunikacja zbiorowa

Budżet zgłoszony: 250 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Próg budżetowy: do 250 000 zł

  • Projekt rejonowy (Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Kowale, Strachocin-Swojczyce-Wojnów)
  • Próg budżetowy: do 250 000 zł

Uzasadnienie

Obecnie ze względu na układ torowiska na tej pętli, dwa równoległe tory wyjazdowe, nigdy nie wiadomo, który tramwaj właśnie odjedzie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy na obu torach stoją tramwaje różnych linii i z daleka nie widać i nie wiadomo, który z nich ma właśnie odjechać. Zanim człowiek, bo jeszcze nie pasażer, dobiegnie do nalepionego na słupku rozkładu jazdy i odczyta stosowną informację, potrzebny tramwaj właśnie odjeżdża. Dodatkowo na Pętli Sępolno zatrzymują się autobusy trzech linii miejskich: 115, 118 i 145. W przypadku doprowadzenia do pętli Sępolno linii tramwajowej 33 , w zapowiedzi prasowej w tym jeszcze roku, tablice te obsługiwały by więc trzy linie tramwajowe i trzy linie autobusowe. Podobne elektroniczne tablice zainstalowane są na przystankach o znacznie mniejszym ruch komunikacji miejskiej np. wzdłuż ulic Paderewskiego i Różyckiego. Beneficjentem tego rozwiązania byli by nie tylko mieszkańcy Sępolna ale i wielu pasażerów innych odległych dzielnic.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie ze względu na przekroczone koszty. Problem stanowi brak możliwości podłączenia tablic do sieci światłowodowej. W grę wchodziłoby albo doprowadzenie od mostu Szczytnickiego - ok. 2,6 km lub mostu Zwierzynieckiego z wykorzystaniem istniejącego fragmentu - ok. 2,7 km. W obu przypadkach kanalizacja ta może sprawić problemy realizacyjne w trakcie budowy mostu Wschodniego wraz przebudową przyległego układu drogowego. Zatem warto poczekać do realizacji tego zadania.
Wymóg zastosowania łączności światłowodowej jest podyktowane doświadczeniami z eksploatacji innych mediów transmisji GPS/GPRS. W wielu przypadkach okazuje się to nieefektywne (opóźnienia w łączności) i cechujące się wysoką zawodnością (całkowite zerwania łączności). W konsekwencji obecnie dążymy do podłączenia do sieci światłowodowej wszystkich tablic istniejących, które takiej łączności nie posiadają.
Całkowity koszt realizacji – 1 075 000 zł
I koszt dokumentacji – 100 000 zł
II składowe realizacji:
a) 4 tablice DIP na przystankach autobusowych – 240 000 zł
b) 1 tablica DIP na przystanku tramwajowym – 60 000 zł
c) 2 600 m kanalizacji kablowej ze światłowodem - 675 000 zł

Lokalizacja

Rejon WBO: Nr 3: Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Kowale, Strachocin-Swojczyce-Wojnów

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice