Wrocławski Teatr Lalek wraca do gry [WIDEO]

Wrocławski Teatr Lalek wraca do gry po sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Sezon artystyczny rozpocznie się wcześniej niż zawsze, będą również obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa. 


Widzowie z pewnością już nie mogą się doczekać nowych spektakli z udziałem lalek. Jednak muszą przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób, dlatego należy przestrzegać zasad regulaminu.

Jak wyglądają przygotowania do powrotu na innych zasadach?

– Staramy się dostosować do zmieniających się okoliczności, być elastyczni i otwarci na to, co może się wydarzyć. Sytuacja epidemiczna jest tak dynamiczna, że musimy być przygotowani na różne scenariusze. Chcieliśmy wrócić do grania na scenie, kiedy tylko będzie to możliwe, bo to jest istota naszej działalności, ale jednocześnie nie rezygnujemy z działań online - tym bardziej, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem naszych Widzów – mówi Katarzyna Krajewska, sekretarz literacka, kierowniczka Pracowni Pedagogiki Teatru.

Jakie środki ostrożności podejmuje teatr?

– Przez kilka tygodni pracowaliśmy nad wypracowaniem rozwiązań, które pozwoliłyby zminimalizować ryzyko zarażenia zarówno wśród widzów, jak i pracowników teatru. Przyglądaliśmy się innym instytucjom i staraliśmy się dostosować środki bezpieczeństwa do specyfiki naszej. Opracowany przez nas regulamin jest dostępny na naszej stronie, więc nie będę go streszczać. W uproszczeniu opiera się na czterech podstawowych środkach ostrożności: obowiązku noszenia maseczek, zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk i ograniczeniu liczebności widzów - wszystko zgodnie z bieżącymi wytycznymi. Nad bezpieczeństwem czuwać będą nasi pracownicy obsługi widowni, ale liczymy także na to, że nasi Widzowie zastosują się do regulaminu – opowiada Katarzyna Krajewska.

W jaki sposób wyglądała organizacja wydarzeń online podczas gdy nie można było organizować wydarzeń?

– Przebiegała dwutorowo: z jednej strony staraliśmy się zapewnić Widzom dostęp do naszych spektakli udostępniając online ich nagrania w ramach cyklu „Rodzinne niedziele z WTL-em online", a także do działań edukacyjnych - na przykład w ramach cyklu „Teatr na wynos". Z drugiej strony pracowaliśmy nad działaniami wymyślonymi i stworzonymi specjalnie na czas pandemii – mówi. – Tak powstała m.in. nasza Spółdzielnia Bajek TĘCZA, czyli wirtualna przestrzeń, w której dzieci i dorośli mogli dzielić się wyobraźnią, tworząc bajkę w odcinkach - wymyśloną i ilustrowaną przez dzieci, a następnie nagrywaną przez naszych aktorów i udostępnianą online – dodaje Katarzyna Krajewska.

Wrocławski Teatr Lalek wraca do gry – nowy sezon od 13 sierpnia

Wrocławski Teatr Lalek wraca do gry – nowy sezon od 13 sierpnia

Dla dzieci / Teatr lalek
Termin od 13 sierpnia 2020 do 29 sierpnia 2020

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Co nowego czeka na widzów WTL? 

Na wrzesień i październik są zaplanowaliśmy dwie premiery online:

12 września, premiera albumu audiowizualnego „Polskie rymowanki albo ceremonie” na podstawie tekstu Andrzeja Błażewicza w reżyserii Marty Streker z muzyką Jacka "Budynia" Szymkiewicza

„Polskie rymowanki albo ceremonie” to album audiowizualny złożony z trzech równorzędnych składowych: tekstu, muzyki oraz animacji, i udostępniony go w internecie w postaci dziesięciu części – klipów audiowizualnych z tłumaczeniem PJM oraz audiowstępami dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi. Kolejne klipy układają się w opowieść o młodym chłopaku (Grzegorz Borowski), konfrontującym się z przeszłością swojej rodziny i próbującym dociec prawdy: historycznej, rodzinnej, społecznej, a tym samym prawdy o swojej tożsamości.

Album jest eksperymentalną adaptacją sztuki Andrzeja Błażewicza „Polskie rymowanki albo ceremonie”, zadanie nie polega jednak na przeniesieniu do sieci gotowego przedstawienia – to przedsięwzięcie od początku do końca projektowane i realizowane z myślą o premierze internetowej. Warstwa dźwiękowa albumu inspirowana jest muzyką rap; towarzyszą jej animacje tworzone przez trzyosobowy kolektyw wizualny (Michał Jankowski, Katarzyna Leks, Julia Kosmynka). Odbiorcy to młodzież i dorośli, w tym osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

17 października - projekt AnderSEN O TEATRZE

Premiera spektaklu online „Jaki ten świat jest wielki!” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii czeskiego duetu SKUTR oraz towarzyszący mu cykl reportaży z za kulis pracy nad przedstawieniem. Duet SKUTR to Martin Kukučka (1979) i Lukáš Trpišovský (1979), jedni z najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych twórców teatralnych w Czechach.

W spektaklu wykorzystane zostaną motywy z siedmiu baśni Hansa Christiana Andersena: „Pasterka i kominiarczyk“ (w dwóch częściach – do wyprawy na dach i po powrocie), „Dziewczynka z zapałkami”, „Dzielny cynowy żołnierz”, „Nowe szaty cesarza”, „Choinka”, „Stara latarnia” i „Stokrotka”. Klamrą inscenizacji ma być pierwsza z nich.

Planowana inscenizacja ma przybliżyć dzieciom świat baśni Andersena, zwłaszcza tych mniej znanych. W spektaklu pojawiać się będą różne postaci z kilku opowieści. Nie będzie to więc klasyczna adaptacja, ale twórcze przetworzenie, umożliwiające spotkanie bohaterów z różnych baśni w jednej przestrzeni.

Cały proces powstawania widowiska – od pierwszych prób do internetowej premiery – będzie dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach zrealizowanego przez cenionego filmowca i artystę wideo Jacka Chamota, i udostępniany widzom na bieżąco online. Dzięki temu odbiorcy nie tylko zyskają wgląd w teatralne kulisy, ale także poznają specyfikę pracy w teatrze w czasie pandemii – i to równolegle z twórcami, dla których także będzie to nowy i pełen niespodzianek teren.Zgłoś uwagę