Wszyscy podróżujący w strefie Non Schengen przekraczając granicę na lotnisku do tej pory, musieli podejść do tzw. okienka Straży Granicznej, pokazać paszport, który był sprawdzany w kilku bazach danych, m.in. Interpolu. Strażnicy dokładnie porównywali zdjęcie z dokumentu z naszą twarzą. Kiedy wszystko było w porządku, dostawaliśmy paszport i przekraczaliśmy granicę. Taka kontrola trwała średnio około 35 sekund, ale bywało, że i 2 minuty. Teraz automatyczna kontrola graniczna będzie trwała zaledwie 15 sekund, a strażnicy graniczni będą tylko ten cały proces nadzorować.
Po cztery automatyczne bramki ABC (Automated Border Control) stanęły w hali przylotów i odlotów wrocławskiego lotniska. Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł, a montaż trwał kilka tygodni. Do tej pory podobne urządzenia w obu halach (przyloty/odloty) były tylko na lotnisku Chopina w Warszawie oraz w Poznaniu. – Dzięki bramkom przejście graniczne ma teraz większą przepustowość. To kolejna inwestycja, która zwiększa atrakcyjność naszego terminala. Z roku na rok staje się on coraz bardziej przyjazny i nowoczesny. Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowi na powrót ruchu do normalności – mówił podczas uroczystego otwarcia bramek Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Jak z tego korzystać?
Z bramek mogą korzystać pełnoletni obywatele UE, EOG i Szwajcarii posiadający dokument biometryczny: paszport lub dowód osobisty. – Tylko z takiego dokumentu mogą być odczytane dane przez urządzenie skanujące – wyjaśnia Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury na wrocławskim lotnisku. Bramka obsługuje osoby o wzroście pomiędzy 120 a 220 cm.
Automatyczna kontrola przebiega bardzo prosto. Należy podejść do bramki, otworzyć dokument na stronie ze zdjęciem, przyłożyć go do czytnika i chwilę przytrzymać. Po automatycznej weryfikacji danych otwiera się bramka, przez którą trzeba wejść do środka, gdzie następuje skanowanie twarzy w celu potwierdzenia tożsamości. Jeżeli wszystko się zgadza, możemy przekroczyć granicę.
Usprawni ruch na lotnisku
– Jestem przekonany, że nowe wyposażenie wpłynie na usprawnienie i przyśpieszenie procesu kontroli granicznej – mówił na lotnisku płk Tomasz Michalski, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Nowoczesny system kontroli granicznej zamontowano na wrocławskim lotnisku dzięki funduszom rządowym. – Jest to ważna inwestycja, która zwiększy komfort podróżujących, unowocześni i ulepszy proces odprawy granicznej, a także wesprze Straż Graniczną w realizacji jednego z jej podstawowych zadań – podkreślał obecny na prezentacji wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.
Testy i bezpieczeństwo na lotnisku
Bramki to nie jedyna nowość, jaką Port Lotniczy Wrocław wprowadził w ostatnich miesiącach. Od 30 stycznia pasażerowie przylatujący do Wrocławia ze strefy Non Schengen mogą wykonać na wrocławskim lotnisku szybki test antygenowy tuż po przylocie. Punkt diagnostyczny badań na obecność COVID-19 znajduje się przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego. Negatywny wynik testu umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.