Ikona z kropkami www.wroclaw.pl
-20% zniżka
Kultura

Teatr Polski we Wrocławiu

Teatr Polski we Wrocławiu to najstarszy wrocławski teatr dramatyczny, największy na Dolnym Śląsku i drugi co do wielkości w Polsce.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami w wyniku COVID-19, korzystanie z usług u Partnerów uczestniczących w programie Nasz Wrocław może być utrudniona lub niemożliwa aż do odwołania. Przed planowaną wizytą u naszych Partnerów prosimy o wcześniejsze sprawdzenie, czy świadczone usługi nie są czasowo zawieszone.

Dysponuje trzema sprofilowanymi repertuarowo scenami: im. Jerzego Grzegorzewskiego (klasyka w nowoczesnych odsłonach), na Świebodzkim (eksperymenty teatralne) i Kameralną (spektakle komediowe i muzyczne).

Do najbardziej zasłużonych dyrektorów naszej placówki należeli tak znani ludzie teatru, jak Henryk Szletyński – twórca zespołu aktorskiego, Jakub Rotbaum – legendarny inscenizator klasycznego repertuaru, Zygmunt Hübner – założyciel Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych, Krystyna Skuszanka i Jerzy Krasowski, którzy dzięki bogatej działalności edukacyjnej nawiązali kontakt z młodą widownią, czy Jerzy Grzegorzewski – artysta wizjoner, późniejszy dyrektor Teatru Narodowego. W ostatnich dziesięcioleciach na naszych scenach prezentowane były głośne i ważne dla polskiego teatru inscenizacje: „Sprawa Dantona" Jana Klaty, „Dziady" Michała Zadary (pierwszy raz arcydramat wystawiony w całości), „Wycinka Holzfällen" Krystiana Lupy i wiele innych.

Z Teatrem Polskim związanych było wielu wybitnych artystów, by wspomnieć choćby tylko takie nazwiska, jak: Edmund Wierciński, Igor Przegrodzki, Halina Skoczyńska, Maja Komorowska czy Kinga Preis. Dzisiaj Teatr Polski proponuje bogaty, zróżnicowany repertuar, zaspokajający odmienne potrzeby i folgujący zmieniającym się gustom, pozwalający rozwijać szeroki wachlarz przedsięwzięć repertuarowych i impresaryjnych.

W repertuarze znajdują się zarówno inscenizacje dzieł Brunona Schulza (wystawiany pod honorowym patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Fundacji Bente Kahan spektakl "Xięgi Schulza"), Aleksandra Fredry ("Ożenić się nie mogę") czy komedie święcące triumfy na Broadwayu ("Filadelfijska opowieść"), jak i skłaniające do refleksji adaptacje utworów Henrika Ibsena ("Acid snow") czy Fiodora Dostojewskiego ("Bracia Karamazow"). Prezentujemy także kolejne edycje działań cyklicznych, takich jak Świebodzki OFF, poświęcony teatrowi awangardowemu, czy Teatr na ekranie, stanowiący okazję do obcowania z kanonem polskiego i światowego dramatu w mistrzowskich wykonaniach. Inscenizacjom towarzyszą często akcje charytatywne, prelekcje i debaty, jak choćby wystąpienie prof. Deglera na okazję 80. rocznicy śmierci Witkacego czy dyskusja o prawach człowieka z udziałem eksperta Fundacji Helsińskiej.

Obecny sezon rozpoczęliśmy, zapraszając w połowie września na spektakl „Emigranci" na podstawie utworu Sławomira Mrożka w reżyserii Stanisława Melskiego, a imponujący początek wieńczą dwie październikowe premiery: „Leśni. Apokryf" w reżyserii Marty Streker na podstawie tekstu Agnieszki Wolny-Hamkało, inspirowanego partyzanckimi opowiadaniami Tadeusza Różewicza, oraz „Tatuś" pilgrima/majewskiego realizowany przez Sebastiana Majewskiego, o tematyce zaczerpniętej m.in. ze słynnego hollywoodzkiego filmu „Co się zdarzyło Baby Jane?", dzięki któremu gwiazdy Joan Crawford i Bette Davis nie tracą blasku po dziś dzień.

 

Najnowsza premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu to propozycja zupełnie wyjątkowa - "Smutki tropików" na podstawie dramatu Mateusza Pakuły nagrodzonego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w 2014 r. Sprawdźcie sami!

 

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z repertuarem Teatru Polskiego i życzymy udanych spotkań teatralnych!

Galeria