Krzysztof Skonieczny na Made in Wrocław

Reżyser Krzysztof Skonieczny, po gigantycznym sukcesie serialu HBO „Ślepnąc od świateł”, jest kojarzony głównie z Warszawą. Ale to Wrocław go ukształtował i to tu wystąpi 17 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.

Michał Karbowiak 2019-09-26 20:26:29

Skonieczny będzie jednym z prelegentów konferencji Made in Wrocław. W rozmowie z Michałem Kobosko – byłym naczelnym m.in. Newsweeka - opowie o swoich związkach z miastem, pracy nad serialem „Ślepnąc od świateł” oraz ryzyku, jakie dotąd podejmował. Bilety na konferencje kosztują 79 zł i są już w sprzedaży.

POZNAJ PRELEGENTÓW MADE IN WROCŁAW I KUP BILET

Reżyser „Ślepnąc od świateł” powiada o sobie, że jest „hybrydą miejsc”. Są więc w nim Ząbkowice Śląskie, gdzie się urodził i jest „dużo” Warszawy. W końcu w stolicy mieszka, tam ukończył z wyróżnieniem Wydział Akademii Teatralnej, tam toczy się akcja jego największego hitu, nakręconego na podstawie książki Jakuba Żulczyka.

O Warszawę - głównie tą mroczną, prosto z serialu opowiadającego o losach dilera narkotyków - Krzysztof Skonieczny jest pytany w wielu wywiadach.

Czytaj też: Henry McGovern. Stworzył we Wrocławiu firmę wartą miliardy dolarów

Skonieczny i Wrocław

Ale o Wrocławiu nie zapomina. Podkreśla, że tu się wychował i to miasto go ukształtowało. Wrocławski Zakrzów określił mianem miksu „prawa dżungli z chrześcijańskim miłosierdziem, który cementował ludzkie więzi.”.

Lokalnej „Gazecie Wyborczej” reżyser opowiadał, że przełomem w jego życiu był 2002 rok i zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Kołłątaja pod kierunkiem Joanny Dobrzańskiej. Dał się wówczas „odurzyć teatrem”.  

– We Wrocławiu Krzysztof Skonieczny ukończył IX LO, studiował jeszcze historię sztuki na Uniwersytecie. Na Akademię Teatralną w Warszawie poszedł dopiero po dwóch latach, wtedy czuł się mentalnie gotowy. Dziś wrocławianin należy do rozpoznawalnych i docenianych twórców. Jest reżyserem, performerem, producentem i założycielem konglomeratu artystycznego głęboki OFF. Tworzył teledyski dla takich artystów jak Jamal, Monika Brodka czy Katarzyna Nosowska.

Skonieczny rządzi

W 2014 zadebiutował pełnometrażowym filmem „Hardkor Disco”. Zrealizował go za własne pieniądze, wsparli go rodzice, musiał się pozadłużać. Efekt był jednak znakomity. „Hardkor Disco” został zaproszony na ponad dwieście festiwali i pokazów na całym świecie, gdzie zdobył ponad 20 nagród i wyróżnień.

Debiutancka produkcja okazała się także przepustką do współpracy z HBO Europe. To właśnie dla tej stacji Skonieczny wyreżyserował „Ślepnąć od świateł”. Serial otrzymał wszystkie możliwe nagrody i wyróżnienia w Polsce, był 3. najchętniej oglądanym serialem HBO w Europie, a amerykański magazyn Variety umieścił go na liście „Najlepszych międzynarodowych seriali 2018”. „Ślepnąc od świateł” trafiło nie tylko do wszystkich europejskich krajów platformy HBO, ale także - w maju 2019 - roku do Stanów Zjednoczonych.

Skonieczny pokazał, że nie boi się ryzyka, ani pracy z największymi polskimi gwiazdami. W głównej roli - dilera Kuby - obsadził amatora Kamila Nożyńskiego, który wcześniej był raperem. Mrocznego gangstera Daria brawurowo zagrał w serialu Jan Frycz. Co ciekawe, reżyser i wybitny aktor na początku nie mogli się porozumieć, a do współpracy wrócili po jakimś czasie.

Krzysztof Skonieczny od początku nie miał bowiem wątpliwości, że to on powinien rządzić na planie, bo w ten sposób daje aktorom – także doświadczonym i wybitnym - poczucie bezpieczeństwa.

W „Ślepnąc od świateł” wrocławianin był nie tylko reżyserem i wraz z Żulczykiem autorem scenariusza. Sam zagrał także uzależnionego od narkotyków rapera o pseudonimie „Piorun”, z jego charakterystycznym pytaniem: „Sztywniutko jest?”.

Made in Wrocław

Made in Wrocław to połączenie konferencji biznesowej i bezpłatnych targów dla mieszkańców. 17 października – kupując bilet – możesz posłuchać Henry’ego McGoverna, ale możesz też zupełnie za darmo zobaczyć produkty takich marek jak Selena, 3M, BSH, Mondelez, WABCO czy Whirlpool oraz wrocławskie startupy.
Jeśli zarejestrujesz się wcześniej, masz okazje wygrać atrakcyjne nagrody: vouchery do aquaparku czy na mecze Śląska Wrocław.

Tak było na Made in Wrocław