Wydarzyło się w 2020 r.

Pożegnaliśmy 12 miesięcy we Wrocławiu

Mimo że znowu starsi, bez większego żalu zostawiamy za sobą rok 2020 i jako „zakładnicy” szalejącej na całym świecie pandemii wiążemy ogromne nadzieje z tym, który powitaliśmy 31 grudnia o północy. Od wielu miesięcy jesteśmy bowiem targani niepewnością i strachem, przeżywamy dramaty osobiste i zawodowe, chwile zwątpienia mieszamy z wyrazami buntu. Nikt z nas nie mieszka na bezludnej wyspie. Żyjemy tu i teraz, wśród ludzi – w rodzinach, blisko znajomych i nieznajomych. I zdajemy egzamin z człowieczeństwa.

Małgorzata Wieliczko 2021-01-01 02:57:25

My, wrocławianie, możemy uczciwie przyznać, że o tym, dlaczego jesteśmy ludźmi, w upływającym roku nie zapomnieliśmy. Paradoksalnie, epidemia uruchomiła w nas ogromne pokłady empatii. Pomagaliśmy sobie w różny sposób. Medycy i wszyscy pracownicy ochrony zdrowia z wielkim oddaniem – pacjentom, młodzi – starszym, energiczni – zagubionym, bogatsi – biedniejszym… – z tego wrocławskiego kręgu ludzi dobrej woli możemy być dumni. Jak i z tego, że nasze miasto „nie zasnęło”, np. kontynuując i zaczynając nowe inwestycje, choć wielu ambitnie zaplanowanych rzeczy nie mogło dać swoim mieszkańcom. Dawało jednak wsparcie – logistyczne, formalne, finansowe, trafiając z pomocą tam, gdzie była – i nadal jest – najbardziej niezbędna, bo przecież z wybiciem północy w sylwestra problemy, związane z pandemią, nie znikają.

COVID-19 – Wsparcie od miasta w walce z pandemią

Zdrowie i życie mieszkańców – na tym zależało i zależy nam najbardziej. Epidemia koronawirusa pokazała, że trzeba z nią walczyć każdą dostępną „bronią” i wkładać ją w ręce tych, którzy najlepiej potrafią jej używać. To oczywiście wszyscy pracownicy ochrony zdrowia. Dlatego miasto stara się udzielać im konkretnego wsparcia w postaci np. sprzętu medycznego.

Ale przez pandemię wraz z poczuciem bezpieczeństwa tracimy także pracę i pieniądze, płynność finansową, możliwość nauki i kształcenia się w normalnych warunkach, często nie możemy korzystać z usług, które np. ułatwiają nam codzienne bytowanie. W takich przypadkach również miejski budżet musiał okazać się elastyczny, aby ułatwić wielu z nas po prostu przetrwanie. 

98,2 mln zł – wsparcie miasta COVID 19 w 2020 r.

  • 11 mln zł – bezpieczeństwo i wsparcie mieszkańców, w tym seniorów i potrzebujących
  • 7 mln zł – wsparcie dla szpitali zakup sprzętu dla 7 jednostek
  • 50 mln zł – rezerwa zwolnień podatkowych od nieruchomości
  • 4,2 mln zł – inne zwolnienia i ulgi dla przedsiębiorców
  • 4 mln zł – wsparcie dla oświaty
  • 12 mln zł – Wrocławski Program Interwencji Społecznej (wparcie rodziny, NGO, artystów)
  • 5,5 mln zł – wsparcie i wydatki dla służb
  • 4,4 mln zł – wsparcie dla klientów i pracowników miejskich jednostek
Ambulans kosztował ponad milion złotych i jak podkreślają eksperci – jest to mała sala intensywnej terapii. Karetkę dla USK zakupiono ze środków gminy Wrocław

– Najnowocześniejsza karetka w Polsce to przykład i dowód na to, że chociaż jako miasto nie posiadamy własnych szpitali, to nie unikamy odpowiedzialności za zdrowie wrocławianek i wrocławian, wpierając wrocławskie szpitale finansowo. Dzięki naszemu wsparciu Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma ten nowoczesny ambulans, ale karetkę „otrzymał” od miasta także Wojskowy Szpital Kliniczny – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Styczeń 2020 – W nowy rok weszliśmy wyjątkowo

Wrocław Respect – to była niezwykła, już druga taka w najnowszej historii miasta, sylwestrowa noc na wrocławskim Rynku. Kolorowo, energetycznie i z szacunkiem dla każdego – tak stolica Dolnego Śląska powitała nowy rok 2020. „Serce” miasta na kilka godzin zmieniło się w największy klub muzyczny. Na scenie nie zabrakło gwiazd, ale również artystów z niepełnosprawnościami. 

Osoby z niepełnosprawnościami nie tylko zaśpiewały, ale i zatańczyły w specjalnej choreografii Macieja „Gleby” Florka. Wśród wykonawców byli m.in. Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław, członkowie Integracyjnego Teatru Arka i pracownicy wyjątkowej klubokawiarni Cafe Równik, laureaci plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2019

– Jest energia, wszyscy się bawią, czujemy się świetnie – mówili jednym głosem uczestnicy zabawy we Wrocławiu, ciepło wypowiadając się także o przełomowym punkcie programu Wrocław Respect, czyli występach osób niepełnosprawnych. – Ten występ to rzecz bez precedensu. To może nie są zawodowcy, ale zaprezentują wam swoje umiejętności z głębi serca, najlepiej jak potrafią, bo to dla nich naprawdę wielkie przeżycie – podkreślał prowadzący imprezę Paweł Gołębski.

Styczeń 2020 – #TORYwolucja – MPK ogłasza imponującą listę inwestycji

Nie da się ukryć, że miejska komunikacja jest języczkiem u wagi nie od wczoraj. Żeby jeździło się nam jak najlepiej, najszybciej i w komfortowych warunkach, potrzeba dużo pracy, czasu, no i przede wszystkim nakładów finansowych. Rok 2020 zaczął się dla miasta przyjęciem na stan taboru MPK dziewięciu z 30 nowych autobusów (przegubowe Mercedesy Conecto i „krótkie” Isuzu Cityport, wszystkie niskopodłogowe i klimatyzowane), zakupionych od firmy Mobilis. Pierwsze wyjechały na ulice Wrocławia 18 stycznia.

Ale na początku roku nasza uwaga skupiła się niewątpliwie na przedsięwzięciu, nad którym nadzór przejęło pod koniec 2019 r. wrocławskie MPK, powołując w tym celu w spółce nowy Wydział Torów i Sieci. To modernizacja torowisk w mieście. Zarząd spółki ogłosił ambitne plany na 2020 r. 

Na start remont 6,5 km tras tramwajowych. Montaż 15 nowych rozjazdów, remonty pętli tramwajowych na Biskupinie i Karłowicach. Wymiana najbardziej zniszczonych słupów trakcyjnych i sieci. 80 mln zł rocznie na naprawy i bieżące utrzymanie torowisk, poza tym w planach 70 przetargów związanych z inwestycjami torowymi. 

– Pierwszy raz w historii tego miasta chcemy wydawać rocznie 80 milionów złotych na remonty i utrzymanie torowisk. W ten sposób odpowiadamy na najpilniejsze wyzwania. Zmieniamy też formułę przeprowadzania remontów torowisk – zapowiadał prezydent Sutryk. – Trzeba mieć świadomość, że proces naprawy 200 km torowisk będzie czasochłonny i o ten czas oraz cierpliwość prosimy mieszkańców. Osobiście mogę się zobowiązać, że za 3-4 lata będziemy w dużo lepszej sytuacji, a wykolejenia z powodu stanu torowisk nie będą występować. Listę inwestycji ułożyliśmy optymalnie, tak by robić jak najwięcej w ciągu roku, ale też nie sparaliżować miasta – wyjaśniał Krzysztof Balawejder, prezes zarządu MPK Wrocław.

Styczeń 2020 – Start akcji „Zmień piec”

Walka o czyste powietrze w naszym mieście jest sprawą trudną i żmudną. O jej wyniku – pomyślnym oczywiście, korzystnym dla naszego zdrowia i życia – w dużym stopniu możemy zdecydować sami, my, mieszkańcy. To właśnie do nas zaadresowana została miejska akcja „Zmień piec”, jeden z mających kapitalne znaczenie elementów kampanii „Wrocław bez smogu”.

– Spotkania z mieszkańcami wrocławskich osiedli, doradztwo energetyczne, plakaty, billboardy, e-mailing, nowa strona internetowa i wiele innych działań – to składniki tej, mającej również obudzić nasze ludzkie sumienia i obywatelską odpowiedzialność, akcji. Do końca 2024 r. miasto przeznaczy 330 mln zł na działania związane z likwidacją starych i pieców, dając mieszkańcom konkretne korzyści dzięki takim programom, jak KAWKA Plus i Termo KAWKA.

Luty 2020 – Wspólny dom łączy pokolenia

Seniorzy to społeczność, której należy się szacunek, pomoc i opieka. W ubiegłym roku wrocławianie w słusznym wieku szczególnie dotkliwie odczuli zgrozę pandemii, skazani na izolację i ciężkie objawy zakażenia koronawirusem. Nim jednak wirus pojawił się w naszym życiu, miejskie działania adresowane do mieszkańców 60+ przybierały różne formy, uwzględniające potrzeby bytowe, kulturalne, społeczne i zdrowotne i wszyscy mamy nadzieję, że taki stan rzeczy powróci jak najszybciej. Żeby np. móc uczestniczyć w takich wydarzeniach, jak to z początku ub. roku, czyli przekazanie miastu przez spółkę TBS Wrocław 57 mieszkań dla seniorów na Nowych Żernikach. Ich lokatorom zapewniono w najbliższym sąsiedztwie dostęp do szeregu potrzebnych usług, jak opieka medyczna, stołówka czy punkt opieki dziennej. 

Nowy budynek TBS łączy trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole.

– Tym mieszkaniem jestem zachwycona, bo jest wygodne, dostosowane dla osoby niepełnosprawnej, w łazience są poręcze. Cieszę się, że są części wspólne, gdzie można się spotkać, porozmawiać. W bloku będzie psycholog, rehabilitacja i na zewnątrz są urządzenia do rekreacji. Dla mnie istotne jest, że mam w pokoju przycisk, po naciśnięciu którego mogę skorzystać z pomocy pielęgniarki – wyliczała Teresa Góralska, mieszkanka budynku.

Luty 2020 – Migrantów witamy i im pomagamy

Definicji Wrocławia – miasta otwartego już dziś chyba nie trzeba nikomu przypominać. Swoją europejskość, szacunek i tolerancję dla ludzi, ich pochodzenia i światopoglądu, dolnośląska stolica ma wpisane w swoje DNA, co oznacza, że jest to stan stały i nikt nie powinien go ani podważać, ani naruszać. 

Zgodnie z takim status quo, wychodząc naprzeciw potrzebom migrantów i migrantek w naszym mieście, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego otworzyło punkty informacji i aktywności WroMigrant, które zastąpiły działający wcześniej Infopunkt. Punkty WroMigrant znajdują się na Starym Mieście, Tarnogaju i Psim Polu, mają za zadanie ułatwić nowym mieszkańcom odnalezienie się we Wrocławiu, wspierając ich informacyjnie i w szeregu ważnych sprawach codziennych i urzędowych. 

Uwaga! Punkty informacji WroMigrant obecnie nie przyjmują interesantów w swoich siedzibach. Konsultacje udzielane są wyłącznie zdalnie za pomocą telefonu, e-maila i aplikacji mobilnych, pn.-pt. w godz. 9.00-16.30

– W punktach WroMigrant można dowiedzieć się, gdzie i jak załatwić formalności, uzyskać więcej informacji w zakresie legalizacji pobytu i pracy, nadania numeru PESEL, wynajęcia mieszkania, zameldowania we Wrocławiu. Konsultanci doradzą także, jak skorzystać z opieki medycznej, systemu edukacji oraz oferty nauki języka polskiego w naszym mieście. Konsultacje są bezpłatne, a informacje udzielane w językach: ukraińskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim.

Luty 2020 – Wspaniałe efekty programu in vitro

W styczniu 2019 r. miejscy radni postanowili wesprzeć rodziny, które mają problemy z prokreacją, podejmując uchwałę w sprawie programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Wrocławia w latach 2019-2020”. Już po kilku miesiącach tegoż roku, w kwietniu, program ruszył, a jego efektem w 2019 r. stały się potwierdzone 43 ciąże, w tym aż sześć bliźniaczych.  

Następny, 2020 r. przyniósł natomiast fantastyczną nowinę – pierwsze dziecko, poczęte dzięki programowi in vitro we Wrocławiu, przyszło na świat w połowie lutego. Inne dobre wieści były zaś takie, że program in vitro będzie kontynuowany przez cały rok – w terminie: 17.02.2020-31.12.2020 r.

– Wrocławski program leczenia niepłodności zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary pozostającej w związku małżeńskim lub partnerskim, zakwalifikowanej do programu, w wysokości do 100 procent, w maksymalnej kwocie 5000 zł, pod warunkiem przeprowadzenia przynajmniej jednej całej procedury przewidzianej w programie.

Luty 2020 – Olga Tokarczuk funduje

Akt założycielski Fundacji Olgi Tokarczuk noblistka podpisała 27 lutego, ale dopiero 3 października fundatorka oraz rada i zarząd uważają za początek oficjalnej działalności. Siedzibą fundacji stała się willa Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29, którą użyczyło miasto. Fundacja zajmować się będzie działalnością kulturalną i artystyczną, ale także projektami ekologicznymi, na rzecz równego traktowania oraz wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Marzec 2020 – Mosty Pomorskie do remontu wystąp!

Przebudowa mostów Pomorskich – Północnego, Środkowego i Południowego – ruszyła 7 marca, a zaplanowana została na 36 miesięcy. Zmienią się również ulicę w ich obrębie, skrzyżowanie z ul. Księcia Witolda, powstaną nowe chodniki, torowisko tramwajowe i sieci podziemne. Pojawi się nowe oświetlenie i nowy przystanek tramwajowy. I co również bardzo cieszy – znikną na zawsze ogromne rury ciepłownicze z mostu Południowego. Koszt przebudowy to blisko 70 mln zł, które pochodzą od miasta, spółek Fortum oraz MPWiK.

Marzec 2020 – Koronawirus, czyli najbardziej nieproszony gość

Wiadomo o nim było niewiele. Długo łudziliśmy się, że jest niegroźny i szybko się wyniesie. Ale to niezwykle zjadliwy agresor i nieprzewidywalny. Jednych traktuje „delikatnie”, jednak bez obietnicy, że nie zostawi na przyszłość jakichś niedobrych konsekwencji dla naszego zdrowia. Drugich nie oszczędza i niszczy, pozostawiając po sobie ciężkie skutki COVID-19, kalectwo i niestety śmierć.

Wrocław zaczął od zalecania dokładnego mycia rąk, zasłaniania twarzy podczas kichania oraz zachowanie bezpiecznej odległości od osób kaszlących. Służby miejskie i sanitarne apelowały o przestrzeganie tych zasad, śledzenie komunikatów, zachowanie spokoju i nieuleganie panice. 

Z czasem poznawaliśmy kolejne obostrzenia w życiu codziennym – zamykanie instytucji, urzędów, miejskich atrakcji, żłobków, przedszkoli, szkół i uczelni, wyłączenie działalności handlowej i gastronomicznej... Słowa: lockdown, kwarantanna, testy stały się naszym „chlebem powszednim". I tak do dziś. A weszliśmy w 2021 r. Jego największą nadzieją jest szczepionka przeciw koronawirusowi, którą świat już otrzymał.  

– Takie ulotki pojawiły się w zasadzie w całej miejskiej przestrzeni – widzieliśmy je, stojąc na przystankach, a potem po wejściu do tramwaju czy autobusu, w urzędach, na słupach informacyjnych. Trafiały do naszych skrzynek na listy. Dzięki stosowaniu się do tych zaleceń wielu mieszkańców ustrzegło się zakażenia wirusem i COVID-19.

Marzec 2020 – Mimo pandemii największe inwestycje nie zwalniają

– Pewne procesy w mieście dzieją się dalej, bo muszą się dziać. Nie zamykamy budów, wszystko nie może stanąć. Tam, gdzie jest możliwość, musimy pracować – przekonywał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Rzeczywiście, zwłaszcza na największych wrocławskich budowach prace szły swoim trybem. Przy budowie nowej trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór wykonawca – wykorzystując mniejszy ruch samochodowy – rozpoczął pierwsze asfaltowanie dróg, na Na budowie pojawiły się też pierwsze rozjazdy tramwajowe. Na mostach Pomorskich trwały prace rozbiórkowe. Na ul. Obornickiej robotnicy ustawiali krawężniki, pracowali przy chodnikach i sieciach. Na budowie tramwaju przez Popowice roboty skoncentrowały się przy wiadukcie kolejowym nad ul. Długą, a na Probusa zniknęła nawierzchnia z pierwszej połówki jezdni i trwały prace konstrukcyjne.

Kwiecień 2020 – Wiosna na Fabrycznej i Otyńskiej

Prace trwały tam od marca 2019 r., a inwestycja – przebudowa ul. Fabrycznej i odnowienie sąsiadującej z nią ul. Otyńskiej, kosztowały prawie 20 mln zł. Obie zaczęły swoje nowe życie właśnie w kwietniu 2020. Kiedyś zapomniany fragment Fabrycznej (od Bombardiera na zachód) to teraz nowoczesna droga przyjazna pieszym, rowerzystom i kierowcom. Przy okazji powstały tam nowe przystanki autobusowe z wiatami i informacją pasażerską. Nasadzono także drzewa i tysiące krzewów. Inwestycja została sfinansowana z gminnych środków oraz funduszy 20 lokalnych podmiotów prywatnych prowadzących działalność gospodarczą w tym regionie.

Kwiecień 2020 – Quarantanamera, czyli wesoła recepta na epidemię

Byliśmy w większości karni i posłuszni, gdy apelowano o pozostanie w domach, mimo że za oknami wiosenne trele ptaków ciągnęły na łono natury i nogi aż rwały się do tego, żeby dotknąć ubitej ziemi. Kontakt ze światem zewnętrznym wielu z nas nawiązywało, wyglądając przez okno mieszkania lub stojąc na balkonie własnego mieszkania.

Znaleźli się wtedy pomysłowi wrocławianie, jak na kreatywne miasto przystało, i pokazali fantastyczny sposób, by w koronawirusową kwarantannę wprowadzić optymizm, trochę luzu i radości. To tandem Kasia Marchocka i Piotr Kuc, wrocławski fotograf, wymyślili projekt Quarantanamerę – czyli fotografowanie uśmiechniętych mieszkańców Wrocławia na ich balkonach i w oknach.

Ci wrocławianie, którzy przystąpili do tej sympatycznej akcji, nierzadko, oprócz przybierania oryginalnych póz, przyodziewali wyjątkowy strój na okoliczność sesji zdjęciowych. A te udawały się znakomicie! 

fot. Piotr Kuc

– Naszym modelom i modelkom w trakcie zdjęć puszczamy muzykę, a dokładnie utwór „Quantanamera” i wysyłamy dużo uśmiechu. Sesje organizujemy, zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa – trzymamy dystans nawet większy niż trzeba, mamy maski i rękawiczki. Wieczorem Piotr je obrabia i wrzucamy je na fanpage'a na Facebooku i w grupie. Takim sposobem codziennie mieszkańcy Wrocławia i okolic dostają od nas dawkę uśmiechu – opowiada Kasia Marchocka.

Kwiecień 2020 – Czasoprzestrzeń się SCAL-iła

Od czasu gdy w 2016 r. zaczęła swoją działalność w dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie, Czasoprzestrzeń –  Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych, prowadzone przez Stowarzyszenie Tratwa – zasłużyła na miano centrum społecznego, kulturalnego, rozrywkowego, miejsca spotkań z prawdziwego zdarzenia. Powstała z myślą o mieszkańcach Biskupina, ale dziś zna ją już cały Wrocław – ściąga tam na wydarzenia muzyczne, kulinarne czy modowe. 

W dobie szalejącej epidemii część zajęć i projektów realizowanych na co dzień w Czasoprzestrzeni została zawieszona (dziś wiemy też, że nie odbyła się tam Wigilia Pełna Ciepła, organizowana od 2017 r. dla osób samotnych i potrzebujących, na którą w roku 2019 przyszło prawie 500 osób).

Centrum skupiło się więc na działaniach pomocowych, ale nie zarzuciło planów na czas po odmrożeniu obostrzeń. W kwietniu 2020 r. dołączyło zaś do Sieci Centrów Aktywności Lokalnej. SCAL Wroclaw łączy Centra Aktywności Lokalnej i inne NGO-sy w naszym mieście, które działają w ramach 11 osiedli, współpracują ze sobą, wymieniając się doświadczeniami. 

fot. Mieczysław Michalak/Czasoprzestrzeń – Facebook

– Posiadamy infrastrukturę magazynową, co pozwoliło nam stać się zapleczem dla Banku Żywności oraz dla Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, które przechowują u nas wodę i żywność. W ramach projektów, realizowanych przez Stowarzyszenie Tratwa, nasi wolontariusze pakują paczki dla podopiecznych MOPS, wykonują przyłbice i szyją maseczki. Dostarczamy je m.in. wrocławskim medykom ze szpitali przy ul. Chałubińskiego, Kamieńskiego i Borowskiej – mówi Adela Jakielaszek z Czasoprzestrzeni.

Maj 2020 – 75-latek świetnie się ma i ciągle planuje przyszłość

– Nie świętujemy 75 lat Wrocławia. Nasze miasto jest dużo starsze i szaleńcem byłby ten, kto chciałby odciąć się od jego historii i korzeni. Świętujemy 75 lat od końca wojny. 75 lat powojennego miasta – twierdzi prezydent miasta Jacek Sutryk w roku, który stał się okazją do mówienia o Wrocławiu w różnych, bardzo szerokich kontekstach.
Przywołując wątki historyczne, wspominając najważniejsze wydarzenia i ludzi, którzy na rozwój dolnośląskiej stolicy mieli ogromny wpływ, reprezentując przy tym rozmaite dziedziny życia, w maju 2020 zaczęliśmy swoisty festiwal 75-letniego Wrocławia, przez cały rok dopisując do „repertuaru” nowe rozdziały, które miasto udostępniło w bogatej formie na łamach swojego oficjalnego portalu. Warto tam zajrzeć w kolejnym roku, a także w latach następnych.

Maj 2020 – Na takie granie mocnych nie ma

To stricte wrocławska specjalność. W 2020 r. gitarowy rekord Guinnessa biliśmy natomiast w taki sposób po raz pierwszy i od razu mamy sukces. Prawie 8 tysięcy gitarzystów na całym świecie – zawodowców i amatorów, starszych i młodszych – zagrało online „Hey Joe” Jimiego Hendrixa na medal. Tym razem nie na wrocławskim Rynku, a w domach, w oknach i na balkonach. W gitarowej orkiestrze pod wodzą Leszka Cichońskiego zagrali m.in. Jennifer Batten, Mrozu, LeBurn Maddox, Jan Borysewicz, Sebastian Riedel, Mietek Jurecki, Tomasz Zeliszewski, Wojciech Pilichowski, Marco Bartoccioni. Gdy wybrzmiały oklaski dla wszystkich uczestników ze sceny Starego Klasztoru, wszyscy zobaczyli tę magiczną tabliczkę z napisem „7998”.

Maj 2020 – Absolutorium dla prezydenta Wrocławia

Odpowiedzialność za budżet tak dużego miasta, jak Wrocław, jest ogromnym wyzwaniem dla lokalnego samorządu. W każdym roku. O pieniądze trzeba się starać, rozważnie nimi gospodarować i pamiętać, że może wydarzyć się coś, co pokrzyżuje nawet najdoskonalsze planowanie. 

27 maja 2020 r. radni miejscy głosowali w sprawie udzielenia absolutorium Jackowi Sutrykowi z wykonania budżetu za 2019 r. – to był jeden z najważniejszych punktów w porządku obrad 23. sesji Rady Miejskiej. Za udzieleniem absolutorium zagłosowało 25 osób, przeciw było dziewięciu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Przyjęcie absolutorium oznacza, że prezydent wydał gminne pieniądze zgodnie z prawem i nie naruszył dyscypliny finansów publicznych.

– W zeszłym {2019 – red.] roku, zarówno dochody, jak i wydatki przekroczyły kwotę 4,9 mld zł. Miniony rok zamknął się deficytem budżetowym na poziomie 53 mln zł, czyli o ponad 200 mln zł mniejszym, niż planowano, oraz dwukrotnie niższym niż w roku 2018 – wyliczał prezydent Sutryk. – To jeden z najlepszych wyników w kraju. W kontekście rosnących wydatków, związanych z bieżącą działalnością miasta, jest bardzo dobrym wynikiem. Niestety w związku z ekonomicznymi skutkami epidemii musimy liczyć się ze znacznym pogorszeniem tego wskaźnika w tym [2020 – red.] roku – dodał.

Czerwiec 2020 – Mistrz Kossak też czuwa nad swoim dziełem

Pomysł na zamówienie popiersia Wojciecha Kossaka powstał wśród członków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy w ten sposób pragnęli uczcić 35. rocznicę otwarcia Panoramy Racławickiej w stolicy Dolnego ŚląskaTo druga z rzeźb, przedstawiających głównych twórców wielkoformatowego płótna, obok popiersia Jana Styki autorstwa Aloisa Strobla, które można podziwiać od 2010 r. 

Miasto wsparło pomysł finansowo, a autorem popiersia znanego malarza jest pochodzący z Tychów rzeźbiarz Tomasz Wenklar, którego prace znajdziemy w wielu miejscach Wrocławia – u zbiegu ulic Orlej i Powstańców Śląskich pomnik Wojciecha Korfantego, a przy Krupniczej, na Promenadzie Staromiejskiej zachwyca piękne popiersie Ignacego Jana Paderewskiego na szklanym postumencie, które odwzorowane w minaturze zdobi również Salę Sesyjną wrocławskiego ratusza.  

Po wprowadzeniu odrobiny „nerwu” – zburzeniu grzywki, zaostrzeniu wąsa jak szabli z rzeźby zaczął wyłaniać się Kossak, źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

– W przypadku Kossaka zachowało się wiele autoportretów, ale mało zdjęć. Byłem więc skazany na taki wygląd malarza, jaki on sam wykreował – opowiadał Tomasz Wenklar. W dodatku na każdym z autoportretów Wojciech Kossak postrzegał siebie nieco inaczej. Zdjęcia także nie rozstrzygnęły sporu. – Były wygładzone, więc miałem wrażenie, że gubi się charakter samej postaci – dodał rzeźbiarz.

Czerwiec 2020 – Społeczeństwo obywatelskie ma głos

Cztery dni, podczas których poruszono szereg ważnych tematów, z miejską polityką społeczną w kontekście skutków pandemii na czele. W dawnej zjezdni Dąbie przy ul. Tramwajowej 17 czerwca otwierano 4. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych, niosący kilkanaście paneli dyskusyjnych i warsztatów, które z uwagi na sytuację epidemiczną odbywały się jednak online. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że dobrze się dzieje, gdy Wrocław Rozmawia.

Czerwiec 2020 – Święto Wrocławia na raty podzielone

24 czerwca to od ponad 20 lat data dla Wrocławia szczególna. Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się św. Jana Chrzciciela, patrona archidiecezji i katedry wrocławskiej, którego wizerunek widnieje w jednym z pól herbu naszego miasta. Tego dnia również, w uroczystej oprawie, honorowani są najznamienitsi obywatele, a miasto ma okazję do szerokiej prezentacji potencjału i osiągnięć środowisk kulturalnych, gospodarczych i naukowych Wrocławia.

Tym razem jednak – ze względu na pandemię – świętowanie przeniesiono na 24 września, a czerwcowe wydarzenia miały wymiar symboliczny. – Święto Wrocławia nie jest świętem samego tylko prezydenta i radnych, ale świętem wszystkich wrocławianek i wrocławian. Skoro nie możemy świętować wspólnie w czasie sanitarnych obostrzeń i poczucia niepewności, nie możemy spotkać się pod sceną na wrocławskim Rynku, odłóżmy uroczystości w czasie – zwrócił się do radnych w swoim przemówieniu 24 czerwca prezydent Jacek Sutryk.

Tego dnia padły także nazwiska wszystkich uhonorowanych i nagrodzonych w 2020 r., na czele z laureatem tytułu  „Civitate Wratislaviensi Donatus” – Honorowego Obywatela Wrocławia Maciejem Łagiewskim, doktorem nauk historycznych, dyrektorem Muzeum Miejskiego Wrocławia, a przede wszystkim budowniczym mostu między Breslau a Wrocławiem, między Polakami a Niemcami.

 

– W ratuszu stworzył Galerię Sławnych Wrocławian, a odsłaniając kolejne marmurowe popiersia, przypomina, że Wrocław zdobył sobie opinię miasta ludzi, dla których nie ma zbyt trudnych zadań. Na cokołach stoją Niemcy i Polacy, nie ma tu podziałów ze względu na narodowość czy konfesję. Bo wszyscy są Cives Wratislavienses. Miasto włączyło ich do swojej historii – tak m.in. napisała Beata Maciejewska w laudacji na cześć nowego Honorowego Obywatela Wrocławia.

Lipiec 2020 – Ratujemy psiaki z Radys

Jedni ludzie nie mają serca dla zwierząt, na szczęście drudzy kochają je i szanują. O schronisku dla zwierząt w Radysach zrobiło się w Polsce głośno, gdy służby i wolontariusze zaczęli akcję ratowania przebywających tam czworonogów, które zamiast znaleźć opiekę, zaznały bólu i cierpienia, a niektóre spotkała śmierć. Akcja ratownicza zaczęła się w połowie czerwca i trwała kilka dni. Zdołano uratować 71 psów i kotów. Zwierzęta trafiły do schronisk w całej Polsce, w tym także do Wrocławia. 31 przestraszonych psiaków znalazło się w naszym schronisku dzięki staraniom członków organizacji Sonieczkowo i Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu.

Lipiec 2020 – Kanalizacja dla Jerzmanowa i Jarnołtowa

Dzięki tej inwestycji możliwa będzie likwidacja istniejących szamb, a to na pewno poprawi standard życia mieszkańców osiedli na osiedlach Jerzmanowo i Jarnołtów. Przebudowanych zostanie również 11 km dróg. Na całej długości ul. Płużnej i ul. Gałowskiej powstanie nawierzchnia asfaltowa. Przedsięwzięcie nie pozostanie również obojętne dla środowiska – korzystnie wpłynie na jakość wód powierzchniowych i podziemnych. Zakończenie prac, wartych blisko 70 mln zł, zaplanowano na połowę 2022 r. W sumie podłączonych do kanalizacji zostanie 386 nieruchomości, gdzie mieszka około 1300 osób.

Lipiec 2020 – Przedszkola i szkoły jak spod igły

Jak co roku, miasto najwięcej przeznaczyło na edukację. W 2020 r. to 1,4 mld zł, stanowiące 25,7% całego budżetu. Z tego remonty i inwestycje w obiektach oświatowych pochłonęły 92 mln zł, ale część prac będzie również kontynuowana w 2021 r.

Lista remontów i inwestycji już zakończonych oraz tych, które potrwają w kolejnych miesiącach, jest rzeczywiście długa. Zarząd Inwestycji Miejskich umieścił na niej również te największe i najbardziej kosztowne, jak budowa żłobka na ul. Sygnałowej za ponad 16 mln zł, budowa przedszkola wraz z infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu na ul. Dębickiego czy rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Osobowickiej za ponad 21 mln zł.

Najlepszym czasem na realizację takich prac są wakacje i te minione to potwierdzają. Niewiadomą tylko pozostaje na razie, kiedy najmłodsi wrocławianie zaczną w pełni korzystać z nowych i odnowionych obiektów. 

źródło: UM Wrocławia

– Tradycyjnie, w czasie wakacji prowadzimy w naszych szkołach i przedszkolach liczne remonty. Wymieniamy dachy, podłogi, płoty, remontujemy łazienki i instalacje. Wakacje to również ten czas, kiedy tempa nabierają nowe inwestycje i rozbudowy, dzięki którym w szkołach powstają dodatkowe skrzydła czy hale sportowe – wylicza Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Lipiec 2020 – Szukamy ochłody w nowych basenach aquaparku

Premierę miały w ostatnich dniach lipca – dwa nowe baseny zewnętrzne w Aquapark Wrocław. Do tego także nowe, letnie wejście od strony ul. Petrusewicza, strefa relaksu i jeszcze więcej zieleni. Dla maluchów jest brodzik – a w nim zjeżdżalnie i inne zabawki. W nowym budynku socjalnym zaś powstały szatnie z ponad 700 szafkami i kabinami do przebierania. Jest też pokój dla matki z dzieckiem, natryski i toalety. Woda w nowych nieckach podlega czterostopniowemu systemowi filtracji, jest chlorowana, ozonowana i naświetlana lampami UV, które skutecznie zabijają bakterie i wirusy. Czy w sezonie letnim 2021 dane nam będzie tam się popluskać?

Sierpień 2020 – Cafe Równik otwiera ogródek

Takiej spontaniczności, samodyscypliny i hartu ducha tylko pozazdrościć! Mimo że w życiu nie mają z górki, pracownicy Cafe Równik – kelnerzy i bariści, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, w cuglach wygrali miejsce wśród Kreatywnych Wrocławia i zaskarbili sobie sympatię wielu wrocławian.

Ich kameralna kawiarenka w przy ul. Jedności Narodowej zyskała swój ogródek z kilkoma stolikami. Jakiś czas brakowało tam parasoli, ale miasto stanęło na wysokości zadania i podarowało parasole, specjalnie dedykowane kawiarni, z napisem „Wrocław Miasto Spotkań Cafe Równik”.

W marcu knajpka musiała zostać zamknięta z powodu koronawirusa. Przez ten czas opiekunowie prowadzili terapię ze swoimi podopiecznymi, starając się podtrzymać ich w radosnym nastroju, aby nie stracili zapału do pracy. Bardzo cieszyli się, kiedy w końcu mogli się spotkać twarzą w twarz, gdy poluzowano obostrzenia dla gastronomii. 

 

 

źródło: Cafe Równik – Facebook

– Mimo że lokal był zamknięty, to nikogo nie zwolniliśmy. Korzystaliśmy z oszczędności, programu tarczy antykryzysowej i obniżki ZUS. Olbrzymim wsparciem ze strony władz miasta było obniżenie czynszu za lokal – mówiła prof. Małgorzata Młynarska, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.

Sierpień 2020 – „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства”

Już po raz drugi polscy harcerze i ukraińscy płastuni spotkali się na cmentarzach w Polsce i na Ukrainie, aby zapalić znicze na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy sto lat temu ramię w ramię z Polakami walczyli przeciwko bolszewikom. 14 sierpnia znicze zapłonęły również na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Kiedy w sierpniu 1920 r. pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciw Armii Czerwonej. „Spośród wszystkich sprzyjających nam wtedy państw Ukraina była jedynym, które przysłało nam nie słowa wsparcia, nie oficerów-obserwatorów i nie sprzęt z demobilu, ale całą armię, która ramię w ramię z Wojskiem Polskim stanęła do walki z wrogiem. W tamtym czasie armia ta  liczyła ok. 8000 żołnierzy, do końca wspólnych działań urosła do około 40 000” – piszą organizatorzy akcji.

– Główną ideą „Płomienia Braterstwa” jest budowanie relacji, otwartości i wzajemnego szacunku. Apelujemy o przyłączenie się do uroczystości organizowanych 14 sierpnia 2020 roku. Ta niedawno zapoczątkowana tradycja wspólnego uhonorowania żołnierzy [URL] przez Polaków i Ukraińców może przynieść dużo pozytywu i rozumienia w polsko-ukraiński dialog. Warto tę tradycję kontynuować – mówiła płastunka Iryna Masniuk z Wrocławia.

Sierpień 2020 – Pierwsza przejażdżka nowym torowiskiem TAT

Po niespełna 9 miesiącach udało się zakończyć prace torowe na pl. Orląt Lwowskich. W sierpniowy weekend wróciły tam już tramwaje. Jest to równocześnie pierwszy fragment nowej trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór, od którego rozpoczęła się ta warta około 300 mln zł inwestycja. Przejazd się udał, testowy tramwaj pokonał łuki w kilku kierunkach.

Wrzesień 2020 – Senior pod bajecznym parasolem

Ze względu na pandemię koronawirusa Dni Seniora 2020 przybrały inną formułę niż poprzednie edycje. Jednak organizatorzy przygotowali wiele ciekawych propozycji, które sprawiły, że wrocławscy seniorzy dobrze się bawili i kreatywnie spędzili czas. Nowością w planie wydarzeń stała się Rewia Parasoli – zamiast tradycyjnego zdobienia i Marszu Kapeluszy konkurs na fantazyjnie przyozdobiony parasol i artystycznie ozdobioną maseczkę. – Już nie pierwszy raz biorę udział w takim wydarzeniu – mówiła Krystyna Seta. – Cieszę się, że mogę tu być. Daje to dużo radości i zabawy. Trzeba być aktywnym. Życie jest za krótkie, aby je marnować na siedzenie w domu. Jestem też spokojna o nasze bezpieczeństwo. Mamy maseczki, zachowujemy dystans, więc nie mam się czego obawiać.

Wrzesień 2020 – Wrocław solidarny z Białorusią

Od momentu ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia, trwają pokojowe protesty. Demonstranci sprzeciwiają się nie tylko fałszerstwom wyborczym, ale też trwającej od ponad 25 lat władzy Alaksandra Łukaszenki. Działacze opozycyjni są prześladowani, zmuszani do opuszczenia swojego kraju.

Swój głos w obronie białoruskiej demokracji podnoszą również Białorusini mieszkający we Wrocławiu. Wyrażają to podczas manifestacji z udziałem zwolenników wolnej Białorusi. 13 września pod Pręgierzem odbyła się kolejna akcja solidarności z Białorusią, na którą zaprosili Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”, Białorusini oraz miasto Wrocław. Tym razem uczestnicy śpiewali „Mury” Jacka Kaczmarskiego po białorusku i po polsku. Poparcie dla wolnej Białorusi przekazał prezydent Sutryk. 

Dzień później poznaliśmy pełnomocniczkę prezydenta Wrocławia ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego. Została nią Tatsiana Andrushka. Zapewni pomoc w sprawach administracyjnych i wsparcie informacyjne swoim rodakom, którzy uciekając z ojczyzny, zdecydują się na przyjazd do naszego miasta.

 

– Bardzo dziękuję za wsparcie dla naszego narodu. W tych trudnych chwilach jest to dla nas bardzo ważne. Gdy ja przyjechałam do Polski, nie znałam tu nikogo. Przekonałam się jednak, że Wrocław to miasto spotkań dobrych ludzi. Białorusini, którzy obecnie tu przyjeżdżają, często musieli natychmiast opuścić swój dom i spakować swoje życie i rodzinę do jednej walizki. Te pierwsze kroki mogą być więc dla nich bardzo trudne. Zależy nam, żeby dowiedzieli się, że to miejsce jest dla nich bezpieczne i gościnne – mówiła Tatsiana Adnrushka.

Wrzesień 2020 – Biznes bez barier w WPT

Wrocławski Park Technologiczny i Biuro Wrocław bez Barier, przy współpracy z ponad 30 organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, firmami i uczelniami wyższymi, stworzy wyjątkową przestrzeń dedykowaną rozwojowi aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami – Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości. W jego ramach organizowane będą różnego typu warsztaty i szkolenia. Inkubator będzie też dawał możliwość nawiązywania nowych kontaktów oraz korzystania z pomocy doradców zawodowych, trenerów pracy czy psychologów. Projekt będzie łączył potencjał, doświadczenie i know-how organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i firm.

Na początku września 2020 r., po podpisaniu listów intencyjnych, zaczął się kolejny, wdrożeniowy etap prac nad jego utworzeniem, a otwarcie inkubatora planowane jest na I kwartał 2021 r. Niestety podczas tego wydarzenia zabraknie dyrektora Biura Wrocław bez Barier i pełnomocnika prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami Bartłomieja „Skrzyni” Skrzyńskiego. Pożegnaliśmy go 19 września 2020 r. na cmentarzu w Pawłowicach.

 

źródło: Wrocławski Park Technologiczny

– Połączyliśmy siły z Biurem Wrocław bez Barier po to, by stworzyć interdyscyplinarne zaplecze dla biznesu, angażującego osoby z niepełnosprawnościami. W ramach naszego projektu udostępnimy przestrzeń, umożliwiającą prowadzenie biznesu, która jest w 100 procentach dostosowana do potrzeb takich osób. Stworzymy również centralę kompleksowego wsparcia i informacji, w jednym miejscu będzie można uzyskać know-how i eksperckie wsparcie w zakresie podejmowania pracy czy zakładania firmy przez osoby z niepełnosprawnościami oraz ich zatrudniania – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Październik 2020 – Petencie, ogrzej się!

Nie tylko przed budynkami Urzędu Miejskiego na pl. Nowy Targ i przy ul. Zapolskiej, ale także przy al. Kromera oraz przed Urzędem Stanu Cywilnego działają ogrzewane namioty dla mieszkańców oczekujących na wejście do urzędu. Będzie tak przez cały sezon jesienno-zimowy. Każdy namiot ma 150 mkw. powierzchni. Są oświetlone oraz oklejone piktogramami, przypominającymi o zachowaniu reżimu sanitarnego, w tym o noszeniu maseczki. Przy wejściu umieszczono też środki do dezynfekcji, z których obowiązkowo muszą skorzystać wszyscy interesanci.

Październik 2020 – Miejskie ciepło zamiast kopciuchów

Ponad 200 zatruwających środowisko pieców zniknęło z 16 wrocławskich kamienic, które zostały przyłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. W 2020 r. ciepło z sieci popłynęło w sumie do 29 budynków, należących do gminy, w tym ok. 300 mieszkań. W 2021 r. liczba ta wzrośnie trzykrotnie. 19 października przedstawiciele miasta symbolicznie uruchomili węzeł cieplny dla 16 wrocławskich kamienic, w tym przy ul. Prądzyńskiego 24. Do tej pory mieszkańcy ogrzewali swoje domostwa węglem.

Październik 2020 – Odszedł legendarny polonista

Profesor wrocławskiej polonistyki, autor popularnego programu „Labirytny kultury”, emitowanego przez lata na antenie TVP Wrocław, Bogusław Bednarek odszedł 27 października. W pamięci pozostanie jako genialny wykładowca, którego pasja udzielała się studentom, erudyta, który potrafił miłością do kultury, a zwłaszcza literatury zarazić każdego słuchacza.  

Za sprawą jego pasjonujących wykładów słowa poetów i pisarzy ożywały, wiele wątków okazywało się mieć nieoczekiwany, ale jednak wspólny mianownik, a rozumienie kultury to nie tylko czytanie literatury. Profesor udowadniał, że bycie filologiem jest powołaniem, z którym wiązało się nieustanne poszukiwanie (zwieńczone wspaniałymi odkryciami) i umiejętne przekazywanie wiedzy uczniom.

Pierwsze skojarzenie z postacią Profesora to jego niepodrabialny styl – ubierania się, bycia, wykładania, egzaminowania. Nieodłączny garnitur z kamizelką, obowiązkowy krawat, prochowiec, kapelusz, cygaretka, charakterystyczny tembr głosu, sposób mówienia – i takiego Go zapamiętamy.  

Zdjęcie pochodzi z zasobów UWr, cytat z wywiadu. który przeprowadził z Profesorem Andrzej Jóźwik

– Strach bywa zbawienny, gdy umożliwia przetrwanie i zmusza do podejmowania efektywnych działań obronnych (np. przed atakującym tygrysem). Istnieje też strach patologiczny, paraliżujący ciało i zakłócający pracę umysłu. Zresztą człowiek może bać się wszystkiego – nawet egzemplarza „Wyspy skarbów” Stevensona bądź kropek na skrzydełkach biedronki. Tego typu dewiacje są nader ponętne dla psychologów i psychiatrów – opowiadał w jednym z wywiadów prof. Bednarek.

Listopad 2020 – Symboliczne znicze w rocznicę nocy kryształowej

9 listopada mieszkańcy spotykają się na Marszu Wzajemnego Szacunku, które trasa wiedzie od Synagogi pod Białym Bocianem na ul. Łąkową, gdzie w listopadzie 1938 r. spłonęła Nowa Synagoga. – Spotykamy się nie tylko po to, żeby pamiętać, ale żeby czerpać naukę na przyszłość, do czego może doprowadzić nienawiść, pogarda do drugiego człowieka. To miasto było świadkiem tej historii, teraz to miast tolerancji, gdzie każdego roku przychodzą tłumu, aby demonstrować swoją pamięć i otwartość. Dziękuję, że przemoc w tym mieście nie wygrała – mówiła przewodnicząca zarządu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu Klara Kołodziejska-Połtyn.

Listopad 2020 – #WrocławDlaNiepodległej

102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogliśmy świętować, jak to od kilkunastu lat miasto ma w zwyczaju – na Radosnej Paradzie Niepodległości. Ale 11 listopada na wrocławskie ulice wyjechał Tramwaj Niepodległości, w południe mogliśmy wirtualnie wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego, a w oknach wrocławskiego ratusza i na masztach przed Sukiennicami zawisło kilkanaście biało-czerwonych flag. Wielu z nas również na swój sposób przeżywało tę rocznicę.

Listopad 2020 – 1800 pieców zniknęło na zawsze

1400 w ramach programu KAWKA Plus i 400 wymienionych przez miasto w budynkach komunalnych – to bilans akcji „Zmień piec”. Od 2014 r. we Wrocławiu udało się zlikwidować ponad 8600 pieców. Rok 2021 będzie ostatnim z najwyższą (do 15 tys. zł) kwotą dotacji od miasta na wymianę kopciucha. W stolicy Dolnego Śląska wymianie (do 2024 r.) podlegają piece w 18 tys. lokali.

Grudzień 2020 – Gasimy światło, bo protestujemy

– Wrocław przyłączył się do ogólnopolskiej akcji, którą zainicjowaliśmy jako samorządowcy: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci – miast dużych, średnich, małych, wsi. Wszystkim nam chodzi o to samo – o kondycję polskiego samorządu – podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. i dlatego 1 grudnia o godz. 17.00 na godzinę zgasła iluminacja na pl. Wolności. – W ten sposób chcemy zwrócić uwagę, że kondycja polskiego samorządu jest osłabiana. Że odbiera się nam kolejne kompetencje. Że odbiera się pieniądze tak ważne dla rozwoju naszych społeczności. Niepokoi nas również sposób negocjacji z Unią Europejską. To przecież dzięki niej zyskaliśmy miliardy złotych, które pozwoliły zmienić oblicze polskich miast, także Wrocławia. Oczekujemy solidarności państwa polskiego z polskim samorządem, bo tam są zaspokajane podstawowe potrzeby mieszkańców. Oczekujemy realnego wsparcia w kolejnych tarczach. W roku jubileuszowym polskiego samorządu, który obchodzi 30-lecie działalności, nie możemy nie zauważać jego roli.

Grudzień 2020 – Znowu gratulacje dla Noblistki

Nieco ponad rok temu, 10 grudnia 2019 r. w Sztokholmie Olga Tokarczuk odebrała z rak króla Karola XVI Gustawa Literacką Nagrodę Nobla. Wrocław przygotował się na ten dzień w szczególny sposób. Na rynku przez kilka godzin kilka tysięcy wielbicieli pisarki, czytelników, rozmawiało o książkach, dumnie przypinało plakietki okolicznościowe, stało w długich kolejkach, by wpisać się do księgi gratulacyjnej. I padało sobie w ramiona, gdy autorka „Ksiąg Jakubowych” kłaniała się królowi i zgromadzonej w stolicy Szwecji publiczności.

Ale i w tym roku, mimo epidemii, udało się uczcić pierwszą rocznicę wręczenia Oldze Tokarczuk najważniejszej literackiej nagrody na świecie. Prezydent Jacek Sutryk wręczył autorce „Biegunów” i „Ksiąg Jakubowych” statuetkę idealną dla pisarki – z wyrzeźbionym piórem.

Odbyło się również spotkanie, siłą rzeczy, online, na które specjalnie dla Olgi Tokarczuk do Wrocławia przyjechał zaprzyjaźniony z nią prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a potem poprowadził rozmowę we Wrocławskim Domu Literatury, która dotyczyła przede wszystkim najnowszego tomu noblistki „Czuły narrator”, który ukazał się 12 listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego.

fot. Edyta Dufaj

– Rozumiem lęk młodych ludzi [przed czytaniem ambitnych książek – red.], wdarcie się Sebalda czy Kundery niszczy porządek umysłowy, ale nie wyobrażam sobie, że można pisać, nie znając literatury. Na każdą stronę tekstu powinno przypadać 10 tysięcy przeczytanych – przekonywała Olga Tokarczuk.

Grudzień 2020 – My name is Kreatywny... Kreatywny Wrocławia

Po raz szósty wrocławianie ich wypatrzyli i zgłosili, a miasto ich doceniło i wyróżniło. 30 Kreatywnych Wrocławia 2020, czyli po prostu grupa wyjątkowych ludzi z nietuzinkowymi pasjami i osiągnięciami – mniej ważne, czy na skalę lokalną czy światową – dołączyło do galerii chwały naszego miasta. Poznaliśmy ich podczas internetowej gali na żywo, którą można sobie dziś obejrzeć raz jeszcze. Można również poczytać o tych po prostu fajnych ludziach na łamach portalu www.wroclaw.pl, który jest pomysłodawcą, a od 2015 r. także jednym z głównych organizatorów „plebiscytu” 30 Kreatywnych Wrocławia.

Grudzień 2020 – Szczepionka przeciwko COVID-19 dotarła do Wrocławia

Wydarzyło się to 27 grudnia. Tego dnia zaczęły się pierwsze szczepienia preparatem firmy Pfizer/Biontech dla tzw. grupy O, czyli m.in. personelu medycznego w szpitalach. Oglądaliśmy to i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego.  

– Mamy dużo zgłoszeń od personelu medycznego, zwłaszcza z tych oddziałów, na które przyjmowani są pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2. Ci pracownicy mają świadomość, jak ważne są szczepienia, bo na co dzień widzą chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19, którzy walczą o oddech pod respiratorami i czasem tę walkę przegrywają, ponieważ medycyna okazuje się bezradna – wyjaśniał dr Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. – Widzą też młodych ludzi z koronawirusem, bez chorób współistniejących, których płuca z godziny na godzinę odmawiają posłuszeństwa, albo takich, którzy COVID-19 przeszli spokojnie, ale występują u nich groźne dla zdrowia powikłania.

Niech moc i gotowość do zaszczepienia się będą w 2021 r. z nami!

 

– Nie mamy innych metod na walkę z epidemią, trzeba się zaszczepić. Wątpiących należy przekonać. Dlaczego wątpią? My, jako specjaliści, tego nie wiemy. Zachęcam do szczepienia, jak najszybciej to będzie możliwe, bo tę szaleńczą epidemię w jakiś sposób trzeba przerwać – nie ma żadnych wątpliwości prof. Krzysztof Simon.