Wrocław Extra

Pospaceruj latem po Wrocławiu. Najnowsze informacje z miasta [BIULETYN WROCLAW.PL]

grafika www.wrocla.wpl, fot. Tomasz Hołod

Wrocław leży nad Odrą – to każdy wie. Ale czy każdy umie wymienić cztery inne rzeki, które przepływają przez nasze miasto? Gdzie była ul. Złoto Koło? Dlaczego wrocławskie krasnale noszą brody? Tego i wielu innych ciekawostek możecie się dowiedzieć, wybierając któryś z ponad stu spacerów z przewodnikiem miejskim – za darmo. W tym numerze również o nowym aquaparku na Brochowie

Anna Aleksandrowicz | 08 lipca 2022

 

Ósmoklasiści walczą o IX LO przy ul. Skargi

Kochana młodzieży, wakacje się zaczęły, ale przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych trzeba pamiętać o kilku datach. Wyniki egzaminów ósmoklasisty już znacie. Ale tylko do 13.07 jest czas, żeby wpisać je w systemie rekrutacyjnym.

Czytaj na s. 3

Ślęzoujście: ostatni odcinek ochrony p.powodziowej

Maślice i Pracze będą lepiej chronione przed powodzią. Ul. Ślęzoujście zyska nową nawierzchnię, chodnik dla pieszych i oświetlenie. Na odświeżonej drodze zostaną zamontowane progi zwalniające. Droga z ograniczeniem do 30 km/h zostanie poszerzona do 5 m i stanie się nowym odcinkiem Odrzańskiej Trasy Rowerowej.

Czytaj na s. 4

wizualizacje ZDiUM

WIZ. ZDIUM

Ślęzoujście została wybudowana w 1903 roku. Mimo braku zaleceń od konserwatora zabytków historyczna wartość ulicy zostanie zachowana

Przez czat wideo szybko dołączysz do Nasz Wrocław

Chcesz korzystać z atrakcji miejskich za darmo, ale nie wiesz, jak zapisać się do programu Nasz Wrocław? Teraz odpowiedzi możesz uzyskać szybko, bez wychodzenia z domu. Czat wideo to innowacyjna urzędowa usługa w skali kraju, z której każdy łatwo może skorzystać. Wystarczy, że masz urządzenie z dostępem do internetu, mikrofon i kamerę.

Czytaj na s. 5

Czat video

Fot. Tomasz Hołod

Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu, by połączyć się z pracownikiem przez czat wideo

Na upały mamy nowy aquapark na Brochowie

Cztery baseny, dwie sauny fińskie, łaźnia parowa, a w strefie fitness siłownia, sala do jogi i jacuzzi. Pierwsi goście nowego aquaparku na Brochowie już z tego skorzystali. To drugi tego typu obiekt w stolicy Dolnego Śląska po aquaparku przy ul. Borowskiej. Kolejny – na Zakrzowie, zostanie oddany do użytku z końcem 2023.

Czytaj na s. 7

aquapark na Brochowie

Fot. Tomasz Hołod

Aquapark przy ul. Polnej 10 czynny codziennie w godz. 6-21 ; sauny od godz. 14, basen zewn. od godz. 10

Poznaj Wrocław na spacerze, pieszo czy rowerem

Dlaczego wrocławskie krasnale noszą brody? Gdzie chodziła na dyskoteki Wanda Rutkiewicz? Co wydarzyło się na ul. Złote Koło? Do końca wakacji przewodnicy bezpłatnie oprowadzają i opowiadają o Wrocławiu. Jeśli nawet mieszkasz nad Odrą od urodzenia, dowiesz się czegoś nowego. Jeśli obowiązuje rezerwacja, zrób ją już teraz.

Czytaj na s. 10-11

Jatki Wrocław przwodnik

Fot. Tomasz Hołod

Taka para musi mieć co najmniej 78 lat

Wakacje Jednego Dnia. A właściwie Dwóch Godzin w Tygodniu. Zrób je komuś, a zrobisz je sobie. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich kojarzy samotnych seniorów z wolontariuszami. Najstarszy, już dwuletni wrocławski tandem, tego lata co weekend zwiedza inny park Wrocławia.

Czytaj na s. 14

Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

Fot. Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

Wolontariusze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w białych koszulkach z kolorowymi sercami, podopieczni – pod niebieskimi parasolami

Kabaret receptą na wesołe życie i dobrą pamięć

Franciszek Sowa w swoim ponadsześćdziesięcioletnim życiu zajmował się wieloma rzeczami. Handlował, wykonywał reklamy i neony, sprzedawał ubezpieczenia. A 9 lat temu został kabareciarzem. I to podoba mu się najbardziej. – Tak mnie to wciągnęło, że nie wyobrażam sobie życia bez występów – podkreśla senior.

kabaret Franciszek Sowa

Czytaj na s. 15

Fot. Tomasz Hołod

Maria Dowbecka, Franciszek Sowa i Krystyna Seta – trzy ćwiartki Kabaretu Odłam na Waligóriadzie 2022

Dzieje się na wrocławskich osiedlach:

MAŚLICE

Samoobsługowa, działająca po godz. 18, kwiaciarnia na Maślicach to świetne miejsce dla tych, którzy poszukują pięknych bukietów, ale szukają ich na „ostatnią chwilę”.

BOREK

Po czterech latach przerwy zabytkowa altana stojąca na Wzgórzu im. Georga Bendera we Wrocławiu znowu jest do dyspozycji mieszkańców. W czerwcu zakończyła się odbudowa kultowej konstrukcji. Została odrestaurowana po tym, jak spłonęła w 2018 r.

TARNOGAJ

Rada Osiedla Tarnogaj wspólnie z centrum Rodzinkowo zapraszają seniorów na cykl zajęć. Będzie można wspólnie pośpiewać, rozwiązać quizy i poznać innych mieszkańców osiedla.

OŁBIN

Przyjdź i dowiedz się o możliwościach dopłat do wymiany kopciucha. A także jak skorzystać z dofinansowań, w tym zwolnień z czynszu i dopłat do rachunków.

PSIE POLE

Klub Rodzica działający we wszystkich wrocławskich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza dzieci w wieku 5-8 lat na warsztaty „W labiryncie”. Uczestnicy przekonają się, jak wielu mądrych rzeczy możemy się nauczyć od mrówek.

A ponadto w najnowszym biuletynie WROCLAW.PL

  • Promenada Krzycka ciągle się wydłuża
  • Restauracja Piwnica Świdnicka nareszcie otwarta
  • Weź na kolana kota – najlepiej tego ze schroniska
  • Odwiedź Dolny Śląsk: Nowogrodziec
  • Najbardziej multifunkcyjny stadion w Polsce
  • Jak? Zabierz głos w sprawie podwórek
  • 12 hitów turystycznych, które musisz zobaczyć
  • 21.07 startuje Festiwal Nowe Horyzonty
  • SPORT. Skąd wypożyczyć kajaki i rowery wodne
  • KRZYŻÓWKA

Gdzie dostać biuletyn