Rok prezydentury Jacka Sutryka

Pierwszy rok w roli prezydenta Wrocławia był intensywny. Nowe projekty – duże i mniejsze, nowi ludzie, oczekiwania i zobowiązania, wiele spotkań i spraw, które wypełniły te 12 miesięcy. Zmieniamy miasto wspólnie każdego dnia, dbając o jego klimat i dobro każdego mieszkańca. Wrocław wciąż nie jest miastem skończonym - „zawiązanym na kokardkę”. I Wrocław takim miastem nigdy nie będzie, zawsze znajdzie się coś, co będziemy mogli usprawnić, polepszyć, zmienić.

Redakcja www.wroclaw.pl 2019-11-17 14:27:49

Projekt Wrocław

Listopad 2018

Swoją pięcioletnią kadencję Jacek Sutryk rozpoczął oficjalnie w poniedziałek, 19 listopada, po uroczystym ślubowaniu podczas I sesji nowej Rady Miejskiej Wrocławia.

– Wierzę we Wrocław otwarty i uśmiechnięty, łączący młodych i starszych, tak jak Radosna Parada w 100-lecie niepodległości. We Wrocław, w którym każdy, kto chce go budować, znajdzie swoje miejsce. Wierzę we Wrocław, który podtrzyma swoją tradycję miasta otwartego dla przyjezdnych. Miasta pewnego siebie i silnego swoją kulturą, które czerpiąc z tej siły, jest także zdolne do pomocy tym, którzy jej potrzebują – zapewniał Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Zaprezentowanie 100 prac na 100 dni prezydentury

Tyle zadań zawierała lista najważniejszych prac, które sobie i swojemu zespołowi wyznaczył prezydent na pierwsze sto dni w ratuszu. Jedno z nich to Senior Taxi – darmowe przejazdy taksówką dla seniorów w wieku 75+.

Zaczynamy liczyć piece

Urząd zlecił Politechnice Wrocławskiej badanie sposobu ogrzewania nieruchomości na terenie miasta. Wyniki pozwoliły precyzyjnie zaprojektować program wymiany pieców, a wszystko po to, aby poprawić jakość powietrza w mieście.

 

Więcej wydarzeń z listopada 2018

galeria

Grudzień 2018

Wrocław-Lwów

Partnerskie miasto Lwów to miejsce pierwszej wizyty zagranicznej nowego prezydenta.

Budżet na 2019 r.

Przedłożony Radzie Miejskiej budżet zawierał poprawki prezydenta w zakresie większych środków na transport, poprawę jakości powietrza, remonty mieszkań komunalnych.

Wrocław nie strzela

Więcej wydarzeń z grudnia 2018

– Wrocław podtrzyma tradycję Sylwestra bez fajerwerków. Nie pojawią się też na żadnym wydarzeniu organizowanym przez miasto podczas mojej prezydentury. Zachęcam do rozważnej zabawy z pamięcią o najmłodszych wrocławianach i o naszych czworonożnych przyjaciołach – taką deklarację złożył Prezydent Wrocławia. Podtrzymał tradycję sylwestra na Rynku bez fajerwerków. Nie pojawią się też na żadnym wydarzeniu organizowanym przez miasto.

Styczeń 2019

Wrocławska Wyprawka

Dzieci urodzone we Wrocławiu witane są wyprawką, zawierającą przydatne maluszkom gadżety oraz kartę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wsparcie na Starcie

Dodatkowe, jednorazowe wsparcie w kwocie 2000 zł na każde dziecko to swoiste „becikowe” dla rodziców, którym urodziły się albo zostały przez nich adoptowane co najmniej bliźniaki.

Lekcje wychowawcze przeciwko mowie nienawiści

Rada Miejska Wrocławia jednogłośnie przyjęła apel prezydenta przeciw mowie nienawiści po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Specjalne lekcje wychowawcze przeprowadzono we wrocławskich szkołach.

 

Więcej wydarzeń ze stycznia 2019

– We Wrocławiu odpowiednie programy realizujemy od lat. W związku z wydarzeniami z Gdańska dynamizujemy jednak te działania i chcemy przede wszystkim pracować w tym zakresie z młodymi ludźmi. Jeżeli będziemy odpowiednio reagować na mowę nienawiści i surowo karać tego typu zachowania, to wierzę głęboko w to, że w przyszłości nie będzie dochodzić do takich tragedii – mówił Jacek Sutryk.

Luty 2019

Usprawnienie komunikacji miejskiej

To zapowiedź dodatkowych kursów niektórych linii autobusowych, wydzielenia nowych buspasów oraz wyłączenie sygnalizacji świetlnej w zbędnych miejscach. Dodatkowo – po przeprowadzonym, specjalnym audycie – wprowadzenie planu naprawy torowisk.

Powołanie doradcy ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii

Został nim Bartłomiej Ciążyński – prawnik, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Do jego zadań należą m.in. współpraca z NGO, służbami mundurowymi oraz promowanie tolerancji i otwartości

Adopcja Wrocka

Szczęśliwy finał historii kota porzuconego na Dworcu PKS, którego przygarnął prezydent. Kot zamieszkał w ratuszu, a wrocławianie nadali mu imię Wrocek.

 

Więcej wydarzeń z lutego 2019

– Kochani, dziś na wrocławskim dworcu PKS wydarzyło się coś, co nigdy nie powinno było się wydarzyć. Właściciele tego uroczego kotka, nie mogąc go zabrać ze sobą w podróż, zostawili go. W ostatnich miesiącach zapowiadałem, że we wrocławskim ratuszu będzie mnie wspierał czteronożny towarzysz… i oto i on:):):) Ten mały przyjaciel od poniedziałku zagości w moim gabinecie.

Marzec 2019

Powołanie pełnomocnika ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego

Została nim Olga Chrebor, która od lat zajmuje się społecznością ukraińską we Wrocławiu. Pełnomocnictwo to odpowiedź miasta miasta na licznych migrantów z Ukrainy.

Jeden bilet na wszystkie linie

Zapowiedź, że znikną bilety jednorazowe na linie pospieszne, nocne oraz podmiejski. Zastąpi je jeden bilet jednorazowy na wszystkie
linie. Prościej i taniej w taryfie MPK od 1 września 2019 r.

Prezentacja i podsumowanie zrealizowanych 100 prac

28 lutego prezydent Wrocławia podsumował 100 pierwszych dni swojej prezydentury. 

 

Więcej wydarzeń z marca 2019

100 dni

Kwiecień 2019

Strajk nauczycieli

– wsparcie miasta 23 jednostki i spółki miejskie, partnerzy społeczni – w tym kluby sportowe – przygotowały ofertę dla dzieci i młodzieży na czas strajku w szkołach i przedszkolach.

Start kampanii #WROCŁAWNIEMARNUJE

Zapowiedź ograniczenie plastiku m.in. na imprezach organizowanych przez instytucje miejskie. Duża kampania informacyjna i edukacyjna.

Porządki z nielegalnym parkowaniem

Walka z nielegalnym parkowaniem i częstsze partole miejskich strażników.

 

Więcej wydarzeń z kwietnia 2019

galeria

Maj 2019

Start budowy tramwaju na Popowice

Nowa trasa tramwajowa o długości prawie 4 km. Ruszyły pierwsze prace przy wiadukcie kolejowym nad ul. Długą.

Trzeci Kongres NGO

Okazja do rozmowy i wymiany doświadczeń z udziałem ponad 400 przedstawicieli wrocławskiego III sektora. Motyw przewodni – 30-lecie działania organizacji społecznych w wolnej Polsce.

 

Więcej wydarzeń z maja 2019

Czerwiec 2019

Olga Tokarczuk Honorowym Obywatelem

Tytuł został nadany 24 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu Święta Wrocławia

Absolutorium

Rada Miejska przyjęła Raport o stanie gminy i zatwierdziła sprawozdanie finansowe.

Program „Złap deszcz”

Zachęta dla mieszkańców Wrocławia do efektywnego gospodarowania wodą opadową w mieszkaniach i domach na terenie miasta.

 

Więcej wydarzeń z czerwca 2019

Honorowa Obywatelka 2019

Stałam się honorową obywatelką jednego z najpiękniejszych, najważniejszych miast w Europie, miasta światowego i w świecie rozpoznawalnego. Traktuję ten tytuł z dumą jako wielki zaszczyt i jednocześnie pisarski obowiązek.

Lipiec 2019

Koniec wakacyjnych rozkładów jazdy

Kolejny etap poprawy ofert MPK. Prezydent zdecydował o odchodzeniu od wakacyjnego rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, w kierunku jednakowej częstotliwości kursowania MPK przez cały rok.

Czyściej w centrum – mycie Rynku

Dwa razy więcej dróg i cztery razy częściej są sprzątane ulice. Od wakacji myciem został także objęty Rynek.

Batumi miastem partnerskim Wrocławia

Nowym miastem partnerskim Wrocławia zostało gruzińskie Batumi.

 

Więcej wydarzeń z lipca 2019

Sierpień 2019

Większy fundusz osiedlowy – 40 mln zł

O tym, na jakie inwestycje zostaną przeznaczone pieniądze w ramach FO zdecydują poszczególne rady osiedli, które zgodnie z zapowiedzią prezydenta zyskały większe kompetencje.

Więcej kamer i pieniędzy na bezpieczeństwo

30 nowych kamer monitoringu miejskiego m.in. na pętli Leśnica, na Psim Polu oraz w parku Szczytnickim.

Start budowy trasy tramwajowo-autobusowej

To największa inwestycja komunikacyjna miasta od czasu otwarcia linii tramwajowej do Leśnicy. 7-kilometrową trasą tramwajowo-autobusową.

 

Więcej wydarzeń z sierpnia 2019

galeria

Wrzesień 2019

Kampania #czasnabuspas

Kampania informacyjna o efektach wprowadzenia buspasów na ulicach: Grabiszyńskiej, Krakowskiej i  Podwalu. Dzięki nim każdy pasażer oszczędza kilkadziesiąt minut tygodniowo na dojazdy do pracy czy szkoły.

Otwarcie nowego przedszkola na Zakrzowie

W nowym budynku przy ul. gen. Leopolda Okulickiego powstało przedszkole z pełnym zapleczem i placem zabaw. To 200 nowych miejsc dla dzieci.

 

Więcej wydarzeń z września 2019

– Jeżeli chcemy lepszej jakości życia, szybszego i sprawniejszego poruszania się po mieście, musimy postawić na transport zbiorowy, na rowery oraz na przestrzeń dla pieszych – mówi Jacek Sutryk. – Każdej doby do naszego miasta wjeżdża ok. 240 tysięcy aut. Nie zmienimy historycznego układu ulic w mieście, ale dla poprawy komfortu powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia. Bo zdrowy Wrocław to dla mnie priorytet – mówi prezydent Wrocławia.

Październik 2019

50 nowych autobusów na ulicach Wrocławia

Mercedesy Citaro 2 to autobusy w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane, spełniające najostrzejsze normy emisji spalin EURO 6.

Wrocław wita Olgę Tokarczuk

Pierwsze w kraju po ogłoszeniu pisarki noblistką spotkanie z czytelnikami miało miejsce w
Narodowym Forum Muzyki. Było to największe spotkanie autorskie na świecie.

 

Więcej wydarzeń z października 2019

galeria

Listopad 2019

Nowa siedziba straży miejskiej

Strażnicy miejscy przeprowadzają ponad 100 tys. interwencji rocznie. W nowej siedzibie przy ul. Na Grobli mają lepsze warunki do przyjmowania interesantów, prowadzenia szkoleń. Działa tu także całodobowy Punkt Przyjmowania Interesantów. 

Wrocław Miastem Literatury UNESCO

Wrocław, dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu aplikacji Wrocławskiego Domu Literatury,
dołączył do sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Nowy program antysmogowy

Do 2024 r. miasto przeznaczy 330 mln zł na działania związane z likwidacją pieców. Nawet 20 tys. złotych na likwidację pieca wraz z wymianą okien oraz nawet dwuletnie zwolnienie z czynszu w mieszkaniach komunalnych. Ponadto nawet 4 tys. zł
rocznie dopłaty do rachunków i spotkania z doradcami energetycznymi na osiedlach.

To tylko część programu #Wrocławbezsmogu.

 

Więcej wydarzeń z listopada 2019

– Intensyfikujemy pracę, wrzucamy drugi i kolejny bieg i w bojowym nastroju przystępujemy do realizacji zapisów uchwały antysmogowej. Wszystkie ręce na pokład – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, prezentując 14 listopada – w Dzień Czystego Powietrza szeroki plan poprawy jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska

Rok na zdjęciach