Wrocław Extra

Okrągły stół na pomoc Ukrainie [BIULETYN 83/2022 WROCLAW.PL]

Biuletyn Wroclaw.pl

Wrocław przez dwa dni gościł ponad 120 specjalistów z różnych dziedzin: samorządowców, wolontariuszy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i związków zawodowych, naukowców czy pracodawców. Przy Okrągłym Stole pracowali nad „białą księgą” z rekomendacjami ułatwiającymi pobyt uchodźców w Polsce, które zostaną przekazane prezydentowi i premierowi RP, a także marszałkom Sejmu i Senatu. W tym numerze zachęcamy do udziału w Nocy Muzeów. 80 instytucji zaprasza na ponad 100 wydarzeń. Wstęp jest bezpłatny.

Paulina Czarnota | 12 maja 2022

Samorządowy Okrągły Stół z pomocą Ukrainie

Ponad 120 ekspertów, samorządowców, działaczy, przedstawicieli NGO, świata biznesu i nauki oraz związkowców przez dwa dni pracowało nad „białą księgą”. To zbiór rekomendacji, które mogą ułatwić przebywanie w Polsce uchodźców, nie tylko z Ukrainy.

Czytaj na s. 3

Fot. Grzegorz Rajter

Idziesz do szkoły średniej? Zobacz, jak ją wybrać

Egzaminy ósmoklasiści zdają 24, 25 i 26 maja, ale już od 16 maja do 20 czerwca mogą składać dokumenty do wybranych szkół ponadpodstawowych. Cały proces odbywa się elektronicznie. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Czytaj na s. 4

Fot. Freepik.com

100 km nowych tras rowerowych do 2030 r.

Wrocław, by zwiększyć udział ruchu rowerowego w mieście, stworzył dokument: Plan działań rowerowych do 2030 roku. Zebrane są w nim inwestycje oraz działania promocyjne, które będą realizowane przez najbliższe lata.

https://www.wroclaw.pl/extra/files/news/123728/biuletyn-2022-10.jpg

Czytaj na s. 6

Fot. mat. redakcji (grafika)

Drewniany most św. Klary będzie remontowany

Ślady zużycia jednej z najstarszych przepraw w mieście, mostu św. Klary, który łączy Wyspę Słodową z Wyspą Bielarską, widoczne są gołym okiem. Dlatego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu podjął decyzję o jego gruntownym remoncie.

https://www.wroclaw.pl/extra/files/news/123728/biuletyn-2022-3.jpg

Czytaj na s. 7

Fot. ZDiUM

W nocy z 14 na 15 maja nie śpij, tylko zwiedzaj muzea

We Wrocławiu Noc Muzeów organizowana jest od ponad 10 lat. W pierwszej edycji wzięło udział siedem muzeów i jedna galeria, w tegorocznej odwiedzimy już prawie 80 instytucji. Zaplanowano ponad 100 wydarzeń i specjalny program dla dzieci oraz osób z Ukrainy. Wstęp bezpłatny.

Czytaj na s. 9-12

Fot. Tomasz Hołod

Śledzi Bonda i ujawnia nam kulisy słynnej serii

Z zawodu konstruktor samolotów, z pasji fotograf. Dusza inżyniera zawiodła go na plan filmowy serii o Jamesie Bondzie. Bardziej bowiem od gwiazd grających agenta 007 interesowały go niesamowite efekty specjalne. Piotr Zając z Wrocławia uchyla nam rąbka odkrytych tajemnic.

Czytaj na s. 15

Fot. Anna Zając

Powstał film o (nie)zwykłym Manhattanie

„(Nie)zwykły Manhattan” to film poświęcony tzw. sedesowcom przy placu Grunwaldzkim, projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak i ich mieszkańcom. Gościem premiery w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu będzie m.in. Chris Niedenthal, który uwiecznił osiedle w 1982 r. na słynnej fotografii z brunetką na balkonie wieżowca.

Czytaj na s. 17

Fot. UMW

Na osiedlach:

CAŁY WROCŁAW

Organizujesz piknik? Opłać teren zielony. Imprezy odbywające się na terenach zielonych wiążą się z późniejszymi kosztami naprawy szkód i sprzątania. Dlatego Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu przypomina o zasadach wnoszenia opłat dla organizatorów wydarzeń.

Czytaj na s. 14

Fot. Tomasz Hołod

PSIE POLE

Wskaż innym swój ulubiony warzywniak
Możesz też zaznaczyć, gdzie rosną drzewa, których owoce mogą jeść okoliczni mieszkańcy, wskazać lokalnych producentów żywności i miejsca, gdzie można zostawić jedzenie. To wszystko, by we wrześniu powstała Jadalna Mapa Psiego Pola. Przyjdź 15 maja do CBK Fama lub wypełnij ankietę.

Czytaj na s. 12

Fot. materiały organizatora

A ponadto:

  • Osiedla do rewitalizacji mają też swój potencjał
  • Jak wynająć mieszkanie od TBS? Podpowiadamy
  • Raport o stanie gminy – obraz Wrocławia w 2021 r.
  • Lubomierz: Komediowa stolica Polski pełna świętych relikwii
  • Tak chcą pomóc żołnierzom walczącym w Ukrainie
  • Muzyka Polonica Nova w NFM
  • Decydująca bitwa koszykarzy Śląska
  • Klub parakolarski powstał we Wrocławiu
  • Wrocławska Krzyżówka

Gdzie dostać biuletyn [link]