Październikowy biuletyn wroclaw.pl na początek roku akademickiego
W październiku we Wrocławiu witamy studentów. Nowy rok akademicki będzie wyjątkowy. Większość uczelni wprowadziła nauczanie hybrydowe. Wykłady czy seminaria będą odbywały się zdalnie, a tradycyjnie zajęcia w laboratoriach, pracowniach ćwiczeniowych i salach prób.
W październikowym biuletynie przygotowaliśmy dla studentów akademicką mapę Wrocławia. W mini-przewodniku wskazujemy miejsca, które warto poznać przy różnych okazjach i aby spełnić różne potrzeby: duchowe, rozrywkowe, naukowe.
Oczywiście, Wrocław jest nieskończoną przestrzenią wydarzeń i miejsc wartych uwagi. Nasze wskazówki to tylko zachęta, aby szukać dalej.
Możecie poznać również Wrocławskie Centrum Akademickie, które w imieniu prezydenta Wrocławia prowadzi działania w zakresie współpracy samorządu z uczelniami i przedsiębiorcami, proponuje studentom nie tylko stypendia, ale także aktywny udział w tworzeniu miasta.
Przedstawiamy też sylwetki rektorów wrocławskich uczelni.
Pobierz biuletyn w pliku pdf
Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury

– W październiku 2019 r. Wrocław świętował dwa ważne literackie sukcesy – Nagrodę Nobla Olgi Tokarczuk i tytuł Miasta Literatury UNESCO. W tym roku zaś jest wiele planów literackich na jesień. Wszystkie imprezy potrwają do 25 października. Olga Tokarczuk osobiście przybyła na inaugurację Tygodnia Noblowskiego do Wrocławia. Tu na konferencji m.in. z Agnieszką Holland (Rada Fundacji Olgi Tokarczuk) i Grzegorzem Zygadło, prezesem zarządu Fundacji
Maciej Łagiewski odbiera tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia
„To miasto jest dla mnie wyjątkowe” powiedział nowy Honorowy Obywatel Wrocławia Maciej Łagiewski podczas sesji Rady Miejskiej z okazji czerwcowego Święta Wrocławia, która z powodu pandemii odbyła się z trzymiesięcznym opóźnieniem i w reżimie sanitarnym. Nie pozbawiło to tego wydarzenia uroczystego charakteru.
Wybory do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Znamy kandydatów organizacji pozarządowych w wyborach do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP). Głosowanie trwa do 8 października br.
O sześć miejsc w WRDPP rywalizuje czternastu reprezentantów organizacji pozarządowych. Wrocławska Rada Działalności Pożytku Publicznego ma charakter doradczo-opiniujący w zakresie dotyczącym pożytku publicznego oraz współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi.
Co na osiedlach?
GAJOWICE
Trwa trzeci etap zagospodarowania Wzgórza Gajowickiego – terenu położonego między ul. Hallera i Kruczą, potocznie zwanego górką Pafawagu. Podczas tych prac m.in. przebudowana zostanie ścieżka pieszo-rowerowa, powstanie plac do ćwiczeń oraz oświetlenie.
OŁBIN
„Wymarzony plac zabaw” się sprawdza. Jednym z zadań zrealizowanych z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 była budowa placu zabaw przy SP nr 107. Minęło kilka miesięcy od jego inauguracji i wydaje się, że był to pomysł trafiony.
Dziewczyny do dzieła! – zachęcają Polanki
Warsztaty inspiracyjne ze znanymi wrocławiankami, spotkanie z trenerką wzmacniające pewność siebie i zajęcia edukacyjne, wspierające młode dziewczyny w drodze do stawania się lokalnymi liderkami – to część projektu „Pole do działania”, wymyślonego przez grupę nieformalną Polanki
Dzieje się!
NIEMAPA kontra zarazki

– Niezwykła gra edukacyjna dla dzieci 6-9-letnich, które powinny być w niej wspierane przez dorosłych, dotrze do tysięcy uczniów z Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej. Twórcy tego wydawnictwa – Mamy Projekt (autorki), Anna Kuc (lekarka) i Przemek Liput, oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, postanowili pokazać najmłodszym wrocławianom w swoim – jak go nazwali – ninjaprogramie, jak zyskać siłę, dobre zdrowie i skutecznie odpierać ataki wirusów i bakterii. Gra jest podzielona na 12 „przystanków”, z których każdy zawiera konkretną wskazówkę, jak sprawić, by zarazki omijały nas z daleka.
Sztuczna inteligencja we wrocławskich autobusach
Na ulice Wrocławia wyjadą autobusy wyposażone w inteligentne kamery, które pozwolą poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz sprawdzą infrastrukturę miasta.
To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.
Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce będzie miało możliwość sprawdzenia najnowszej technologii, dzięki której możliwe będzie bardziej efektywne zarządzanie infrastrukturą miejską, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Co jeszcze w biuletynie
W pierwszym październikowym numerze piszemy również o nowych muralach, budowie Alei Wielkiej Wyspy, jesiennej edycji projektu WROśnij we WROcław, ważnych terminach dotyczących segregacji śmieci, projekcie „Nasycamy zdrowiem" czy o młodych zapaśnikach Śląska.
Gdzie znajdziecie biuletyn
Centra Obsługi Mieszkańca:
- ul. Kotlarska 41
- pl. Nowy Targ 1-8
- ul. G. Zapolskiej 4
- ul. W. Bogusławskiego 8,10
- al. M Kromera 44
Urzędy, instytucje
- UM Wrocławia, Sukiennice
- WCRS, pl. Dominkański 6
- USC, ul. P. Włodkowica 20
- MOPS, ul. Strzegomska 6
- MOPS, ul. Namysłowska 8 – Grafit
- WPT Muchoborska 18 (Gamma)
- Port Lotniczy, ul. Graniczna 190
- Hydropolis, ul. Na Grobli 17
- Zoo Wrocław, ul. Wróblewskiego 1-5
- Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
- MBP – Filia 1, ul. Sztabowa 98
Hale kupieckie
- Pasaż Zielińskiego, ul. Swobodna 37
- Centrum Handlowe Arena, ul.Komandorska 66
- Perła Hala Kupców, ul. Widna 6
- Gaj Centrum Handlowe, ul. Świeradowska 70
- Blaszak II, ul. Litewska 23
- Hala Targowa Tęcza, ul. Bajana 1
- Hala Strzegomska, ul. Strzegomska 206/208
Baseny
- Pływalnia Orbita, Wejherowska 34
- Aqupark Wrocław, ul. Borowska 98
Przychodnie
- Dolmed, ul.Legnicka 40,
- Wrocław Przychodnia Dobrzyńska, ul. Dobrzyńska 21/23
Centrum Obsługi Klienta Urbancard:
- ul. Grabiszyńska 9
- ul. Racławicka 2-4
- ul. Ładna 1c
Sklepy
E.Leclerc, ul. Zakładowa 2-4
Auchan
- ul. Francuska 6, 55-040 Bielany Wrocławskie
- ul. Zwycięska 14b
- ul. Ustronie 1-3
- ul. Hubska 102-118
- ul. Bolesława Krzywoustego 126
Carrefour, ul.Graniczna 2a (Futura)
ALDI:
- ul. Mińska 36
- ul. Kościuszki 133A
- ul. Szybowcowa 7
- u. Obornicka 72
- ul. Średzka 41
- ul. Długosza 14
Hala Targowa, ul. Piaskowa 17
Delikatesy T&J:
- pl. Grunwaldzki 22 (Pasaż Grunwaldzki)
- ul. św. Wincentego 1a
- al. Kochanowskiego 33
- ul. Walerego Sławka 11
- ul. Skarbowców 84a
- ul. Zagłębiowska 3
- ul. Kraszewskiego 21
- ul. Osobowicka 133
- ul. Olszewskiego 79
- ul. Jemiołowa 42/1U
- al. Kasprowicza 85
Społem "PSS "Południe"
- ul. Szklarska 28
- ul. Pilczycka 140
- ul. Podwale 37/38
- ul. Inżynierska 19
- ul. Jemiołowa 50/54
Kościoły
- Opieki św. Józefa, ul. Ołbińska 1
- św. Michała Archanioła, ul. Prusa 78
- pw św. Maurycego, ul. Traugutta 34
- św. Józefa Rzemieślnika, ul. Krakowska 44/46
- św. Ignacego Loyoli, ul. W. Stysia 16
- św. Bonifacego, pl. Staszica 4