Zgłoszenie projektu nr 635 do WBO 2017

Dot. przyjęcia

2017-02-17 16:08:04
635

Zgłoszony projekt

Psie Pole dla ludzi – mniej betonu, więcej drzew i zadbanej zieleni
Psie Pole w zastraszającym tempie traci drzewa i zamienia się w betonowo-granitową pustynię. Nieliczne nasadzenia nie rekompensują strat. Potrzebujemy zieleni chroniącej przed spalinami, kurzem, szkodliwymi pyłami i hałasem, poprawiającej fatalną jakość powietrza i mikroklimat.
Od lat 50. XX w. prosimy o toaletę publiczną. Wciąż jej nie ma.
Co trzeba zrobić?
Na terenach gminy przylegających do głównych ulic (Krzywoustego – Bierutowska do stacji PKP) należy:
- Zadbać o stare drzewa – przeprowadzić zabiegi poprawiające ich kondycję, usunąć jemioły.
- Zadbać o tereny zielone - w obrębie terenu wyznaczonego przez ulice: Sycowska – Sobieskiego – Bierutowska do stacji PKP. Wykonać nasadzenia.
- Powiększyć tereny zielone w obrębie przystanku w stronę centrum przy rondzie. Tu bardzo brakuje drzew i wyższych krzewów. Czekający na przystanku nie mają gdzie się schronić przed słońcem. W miejsce drzewa wyciętego podczas remontu nie posadzono nic. Wykonać nasadzenia.
- Zniwelować niekorzystną przewagę terenów utwardzonych nad zielonymi w obrębie rynku. Wykonać nasadzenia.
- Posadzić drzewa dostosowane wymaganiami do warunków glebowo-klimatycznych, aby rosły szybko silne i zdrowe – np. dęby czerwone, platany, drzewa tlenowe Oxytree (korzenie tych ostatnich nie kolidują z instalacjami).
- Posadzić krzewy o zróżnicowanej wysokości, w tym zimozielone.
- Posadzić pnącza, m.in. przy kamienicy obok przystanku przy rondzie. Jak wykazują badania, pnącza nie niszczą elewacji, chronią ją przed niekorzystnymi wpływami środowiska, osuszają mury, produkują tlen i pochłaniają zanieczyszczenia. Winobluszcz zajmujący 0,5 m2 gruntu i pokrywający ok. 500m2 ściany daje tyle, co 7 dużych lip.
- Zainstalować samoobsługową toaletę publiczną.
Szczegóły w załącznikach.
rejonowy (wybrany rejon: 5)

Koszty

750000 zł

Inne

NIE

Lokalizacja na mapie

Wybrane punkty na mapie:

Tereny należące do gminy Wrocław i przylegające do głównych ulic wyznaczających główną oś osiedla (Krzywoustego – Bierutowska do stacji PKP)

Załączniki

Nazwy załączników zostały zmienione ze względów bezpieczeństwa.