Nr projektu. 36

Zaułek teraz będzie dobro. Będzie bez barier- kiedyś zaułek solny czyli zło. [WBO. 2016]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 250 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Próg budżetowy: do 250 000 zł

  • Projekt rejonowy
  • Próg budżetowy: do 250 tys. zł

Uzasadnienie

Miasto Wrocław powinno być BEZ BARIER.
Dlatego chciałbym zniwelować bariery architektoniczne występujące w tzw. ZAUŁKU SOLNYM za wszelka cenę gdyż jest to bardzo istotny ciąg komunikacyjny.

DA SIĘ.

Przestrzeń trzeba przebudować - należałoby tak przeprojektować chodnik i przenieść latarnię, by można było przystosować dla osób niepełnosprawnych i nie tylko przecież. Miejsce do tego zachęca.

Zawsze powinna obowiązywać zasada mniejszego zła:

1 – idealne wyjście to „pochylnia dla niepełnosprawnych”, czyli pochylnia z balustradami + przejście/wejście bramne szerokości 1,5m (na linii pierwszego stopnia od dołu)

2 – jeśli szerokość bramy w świetle nie pozwala na zachowania 1,5-metrowego przejścia i jednocześnie zbudowanie 1,5-metrowej pochylni dla wózków z przepisowymi balustradami, to trzeba było wybrać mniejsze zło, niż nierobienie pochylni wcale, czyli trzeba było zrobić pochylnię L, ale węższą (np.90cm, bez możliwości mijanki) i bez balustrad, stosując zasadę, że lepsza jest tu węższa i bezbalustradowa pochylnia (również wizualnie) niż całkowity jej brak (czyli tak, jak obecnie). Byłaby to po prostu pochylnia, a nie „pochylnia dla osób niepełnosprawnych”. Umożliwiłaby wjazd wszelkim wózkom, jak również osobom z walizkami na kółkach lub osobom na łyżworolkach.

3 – zasłonięcie zabytkowego kamiennego odboju (prawy, na dole słupa bramy) nie może być argumentem <przeciw>, ponieważ w tym wypadku nie mogą być ważniejsze potrzeby historii od potrzeb LUDZI, którzy ją tworzą. Budowa pochylni L wokół odboju pozwoliłaby na jego zachowanie, co powinno satysfakcjonować konserwatora zabytków.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Ze względu na istniejące przewyższenie, nie ma technicznych możliwości wykonania pochylni która byłaby wykonana zgodnie z przepisami i stwarzała zagrożenie dla osób niepełnosprawnych.

Propozycja lidera nie rozwiązuje kwestii nienormatywnych nachyleń; proponowany postument i zjazd z niego, będące elementem rozwiązania zaproponowanego przez Pana spowoduje poważne ograniczenie szerokości i tak wąskiego chodnika na ul. Szajnochy; proponowana rampa i postument nie zawierają barierek zwiększających bezpieczeństwo korzystających. Projekt był analizowany w ramach projektu WBO2015 nr 279 pn. „Połączenie rowerowe pl. Solny z pl. Bohaterów Getta”. Departament Infrastruktury i Gospodarki podjął się również wtedy próby zaprojektowania pochylni dla wózków, ale wykonanie bezpiecznych dla użytkowników spadków dla tego typu elementów drogi, przechodziły by na tereny prywatne. Dodatkowo, przy projektowaniu przebudowy przejścia w 2015 r. projektant rozważał budowę nienormatywnych podjazdów (w kilku wariantach) przeznaczonych dla osób z wózkami dziecięcymi, walizkami, prowadzących rowery, przy jednoczesnym oznakowaniu braku możliwości użytkowania dla osób na wózkach inwalidzkich lub jadąc rowerem. Rozwiązanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez oficera pieszego i rowerowego. Negatywną opinię wydał Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych ze względu na zagrożenie wypadkiem (zbyt duży kąt nachylenia; przewidywane niestosownie się użytkowników do oznakowania).
W związku z powyższym, w kontekście wykonywanych niedawno prac przy zaułku, powyższym ZDiUM wykonał szereg prac mających na celu ułatwienie komunikacji osobom niepełnosprawnym które wybrałby inne drogi, alternatywne dla Zaułka Solnego.
Jednocześnie chcę poinformować, że istniejące rozwiązanie ma charakter tymczasowy. Z chwilą zabudowy działki Stare Miasto, AR_24, 23/19 być może możliwe będzie zaprojektowanie innego rozwiązania, bezpiecznego i umożliwiającego sprawniejszą komunikację na tym obszarze.

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji:

Rejon ul. Szajnochy, Psich Bud i Zaułka Solnego będzie jednym z tematów podczas tegorocznego DoFA - międzynarodowego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury. To duża szansa, aby w sposób społeczny i otwarty zmienić tamtą przestrzeń. W związku z tym projekt nie może zostać poddany pod glosowanie w WBO 2016, ale wraz z pozostałymi tematami tej i poprzednich edycji WBO dotyczącymi tego obszaru zostanie przekazane organizatorom DOFy jako materiał wspomagający.

Lokalizacja

Osiedla: Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie

Lokalizacja szczegółowa: brak.