Nr projektu. 85

PARK ALPEJSKI pod WZGÓRZEM GAJOWYM - ZIELONA DROGA PIESZO-ROWEROWA, dosadzenie DRZEW oraz KRZEWÓW IGLASTYCH do ISTNIEJĄCEGO KRAJOBRAZU [WBO. 2022]

Głosów: 500

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 3 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, ale ze względu na fakt, iż Wzgórze powstało z usypanych warstw gruzu i śmieci przykrytych masami ziemi (nasyp niekontrolowany), przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konieczne będzie wykonanie badań gruntowych dla sprawdzenia podłoża oraz ekspertyzy sanitarnej, która pokaże, czy po zamknięciu wysypiska możliwe jest zagospodarowanie przedmiotowego terenu na cele rekreacyjne. Projekt swoim zakresem przewyższa zakładany budżet, dlatego konieczne będzie etapowanie prac. Dokładny zakres I etapu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej, po poznaniu wyników badań podłoża oraz ekspertyzy sanitarnej w oparciu o rekomendacje zawarte w ww. dokumentach. Konieczne będzie opracowanie koncepcji zagospodarowania całego terenu wzgórza oraz dokumentacji projektowej dla etapu I, uwzględniając również powiązania z powstającą koncepcją Promenady Krzyckiej. Dopiero wtedy możliwe będzie uporządkowanie terenu oraz realizacja I etapu. Wskazana we wniosku działka nr 4/2, AM-17, obręb Gaj, biegnąca wzdłuż wzgórza, sklasyfikowana jest jako działka drogowa i tym samym nie ma możliwości zrealizowania projektu w tej lokalizacji. Dodatkowo na fragmencie działki nr 4/5, AM-17, obręb Gaj, u podnóża wzgórza, teren jest gęsto zadrzewiany. W związku z tym nie ma miejsca na ulokowanie ścieżki pieszo-rowerowej. Ponadto na wysokości Wzgórza wzdłuż ul. Bardzkiej przebiega ścieżka rowerowa oraz znajduje się chodnik. Projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) i 8 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W związku z powyższym rekomendujemy uporządkowanie zieleni z poszanowaniem istniejących drzew, wykonanie ścieżki pieszej z infrastruktura towarzysząca (elementami małej architektury ławki, kosze, itp.) oraz nasadzeniami zieleni. Ponadto koncepcja zagospodarowania wzgórza musi zachować funkcje widokowe i krajobrazowe oraz kompozycyjnie nawiązać do koncepcji Promenady Krzyckiej. Szacunkowy koszt realizacji I etapu inwestycji wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 12, 85 i 362.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, ale ze względu na fakt, iż Wzgórze powstało z usypanych warstw gruzu i śmieci przykrytych masami ziemi (nasyp niekontrolowany), przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konieczne będzie wykonanie badań gruntowych dla sprawdzenia podłoża oraz ekspertyzy sanitarnej, która pokaże, czy po zamknięciu wysypiska możliwe jest zagospodarowanie przedmiotowego terenu na cele rekreacyjne. Projekt swoim zakresem przewyższa zakładany budżet, dlatego konieczne będzie etapowanie prac. Dokładny zakres I etapu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej, po poznaniu wyników badań podłoża oraz ekspertyzy sanitarnej w oparciu o rekomendacje zawarte w ww. dokumentach. Konieczne będzie opracowanie koncepcji zagospodarowania całego terenu wzgórza oraz dokumentacji projektowej dla etapu I, uwzględniając również powiązania z powstającą koncepcją Promenady Krzyckiej. Dopiero wtedy możliwe będzie uporządkowanie terenu oraz realizacja I etapu. Wskazana we wniosku działka nr 4/2, AM-17, obręb Gaj, biegnąca wzdłuż wzgórza, sklasyfikowana jest jako działka drogowa i tym samym nie ma możliwości zrealizowania projektu w tej lokalizacji. Dodatkowo na fragmencie działki nr 4/5, AM-17, obręb Gaj, u podnóża wzgórza, teren jest gęsto zadrzewiany. W związku z tym nie ma miejsca na ulokowanie ścieżki pieszo-rowerowej. Ponadto na wysokości Wzgórza wzdłuż ul. Bardzkiej przebiega ścieżka rowerowa oraz znajduje się chodnik. Projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) i 8 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W związku z powyższym rekomendujemy uporządkowanie zieleni z poszanowaniem istniejących drzew, wykonanie ścieżki pieszej z infrastruktura towarzysząca (elementami małej architektury ławki, kosze, itp.) oraz nasadzeniami zieleni. Ponadto koncepcja zagospodarowania wzgórza musi zachować funkcje widokowe i krajobrazowe oraz kompozycyjnie nawiązać do koncepcji Promenady Krzyckiej. Szacunkowy koszt realizacji I etapu inwestycji wynosi 3 000 000 zł. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 12, 85 i 362.

Opis projektu

PROJEKT PARKU będzie zawierał ELEMENTY GÓRSKIEGO KRAJOBRAZU:
1. ŚCIEŻKA GÓRSKA wzdłuż WZGÓRZA od ULICY BARDZKIEJ - dla SPACERUJĄCYCH, ROWERZYSTÓW, MATEK Z WÓZKAMI, ITP.
2. DRZEWA I KRZEWY IGLASTE - dla UPIĘKSZENIA ISTNIEJĄCEGO KRAJOBRAZU oraz WZBOGACENIE GO o NOWE NASADZENIA
3. ŁAWKI TYPU GÓRSKIEGO - aby ODPOCZĄĆ i ZRELAKSOWAC SIĘ ładnymi widokami
4. SZARE GŁAZY I KAMIENIE - dla DOPEŁNIENIA GÓRSKIEGO KRAJOBRAZU (POTRZEBA TYLKO SIŁY WYOBRAŹNI)

Uzasadnienie projektu

PARK w tym miejscu jest POTRZEBNY. Czeka od WIELU LAT. i Tylko DETERMINACJA, DOBRE CHĘCI oraz SILNA WOLA Mieszkańców, okolicznych sąsiadów może sprawić, by WKOŃCU ZAISTNIAŁ.
KONCEPCJĄ PARKU ALPEJSKIEGO ( czyli PARKU z ELEMENTAMI GÓRSKIEGO KRAJOBRAZU) jest WTOPIENIE SIĘ w ISTNIEJĄCY ASPEKT PRZYRODNICZY (wzbogacenie go o nowe nasadzenia i elementy małej, górskiej architektury) , a NIE jego PRZEKSZTAŁCENIE (żadnych wycinek, buldożerów, dewastacji, itp). + TLEN ZIMĄ dla MIASTA I OKOLIC oraz KOLOR ZIELONY, którego w SZARE DNI całkowicie BRAK.

Grupa beneficjentów projektu

1. MIESZKAŃCY OSIEDLA GAJ - 2. OSIEDLA SĄSIEDNIE 3. SPACEROWICZE Z PROMENADY KRZYCKIEJ

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

500 000 tys.

Elementy projektu

1 x BADANIA GRUNTU I INNE
1 x UPORZĄDKOWANIE TERENU
1 x ŚCIEŻKA PIESZO-ROWEROWA
1 x NASADZENIA DRZEW I KRZEWÓW IGLASTYCH
1 x ŁAWKI TYPU GÓRSKIEGO
1 x KOSZE NA ŚMIECI
1 x KILKA SZARYCH GŁAZÓW

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: dolne tereny trawiaste pod wzgórzem od strony ulicy bardzkiej i te naprzeciw cmentarza

Osiedle: Gaj

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

500

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 500
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 285
Mężczyźni 215

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.