Nr projektu. 358

Zielony skwer im. Kajdasza na Jagodnie - etap I z placem zabaw [WBO. 2022]

Głosów: 4 558

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Wybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Krystian Adamski

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym. W części północnej, gdzie występują ziemie rolne wysokiej klasy możliwe będzie tylko porządkowanie terenu oraz działania, które nie wymagają płatnej procedury odrolnienia. Część środkowa oceniona pozytywnie zgodnie z rekomendacjami Lidera w formularzu poprawkowym. Południowy fragment stanowi rezerwę pod przyszłe poszerzenie ulicy. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Jego realizacja jest możliwa w części opisanej jako Bz, tj. na części działki nr 11/4, AM-9, obręb Jagodno oraz części działki nr 11/5, AM-9, obręb Jagodno. Część działki nr 11/5 to grunty wysokiej klasy rolnej wymagające przeprowadzenia procedury płatnego odrolnienia oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. Realizacja projektu w tym zakresie nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2 pkt 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Z uwagi na powyższe w ramach WBO nie ma możliwości odrolnienia nieruchomości, w związku z tym projekt w tym zakresie został oceniony negatywnie. Do czasu wskazania faktycznego przeznaczenia terenu możliwe jedynie jego uporządkowanie. Po opracowaniu koncepcji zagospodarowania przedmiotowej działki zostaną określone możliwe do zrealizowania elementy projektu. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 288, 289, 290, 358 i 359.

Opis projektu

Projekt dotyczy realizacji pierwszego etapu zielonego skweru przy krzyżowaniu ulicy Buforowej z ulicą Kajdasza. W ramach zadania należy usunąć pozostałości po zlikwidowanych ogródkach działkowych, uporządkować teren oraz wykonać projekt zagospodarowania terenu nową zielenią. Projekt ten powinien uwzględniać istniejącą roślinność w stanie możliwym do wykorzystania. W części działki 11/5 oznaczonej Bz, planowane jest wykonanie placu zabaw dla dzieci wraz z infrastrukturą wypoczynkową dla mieszańców w postaci ławek i alejek spacerowych. Przyjęto też dodatkowe oświetlenie aby poprawić bezpieczeństwo. Z uwagi na charakter osiedla oraz imiennika skweru, proponuje się uzupełnić inwestycję o akcenty muzyczne na realizowanej infrastrukturze.

Uzasadnienie projektu

Projekt ma na celu przekształcenie zaniedbanego terenu, który idealnie sprawdziłby się jako skwer z infrastrukturą rekreacyjną i wypoczynkową dla mieszkańców. Aktualnie na wskazanym obszarze znajdują się pozostałości altan po ogródkach działkowych, które szpecą obraz osiedla. W chwili obecnej na Jagodna nie ma terenów rekreacyjnych, a realizacja planowanego Zielonego Klina została tymczasowo wstrzymana. W tej okolicy brakuje zielonych skwerów, ogólnodostępnych placów zabaw, miejsc do sportowej aktywności mieszkańców oraz wyprowadzania psów. Pozostawienie kawałka zieleni w tym betonowym osiedlu będzie dużą atrakcją dla zamieszkujących osób posiadających dzieci oraz zwierzęta. Dodatkowo skwer będzie bezpośrednio przy planowanej pętli TAT.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Wrocławia

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

1000

Elementy projektu

1) rozbiórka istniejących starych altanek oraz uporządkowanie i wyrównanie całego terenu działki 11/5 oraz fragmentu działki 11/4
2) poprawienie ciągów melioracyjnych i odwodnienie terenu w możliwym zakresie
3) przygotowanie koncepcji zagospodarowania skweru dla całej działki 11/5 oraz fragmentu działki 11/4 z podziałem na etapy
4) selekcja istniejącej zieleni na działce pod względem możliwości pozostawienia
5) zasadzenie nowej roślinności jak drzew, krzewów, łąk kwietnych w możliwym zakresie
6) wykonanie ciągów pieszych i alejek spacerowych w możliwym zakresie
7) wykonanie ogólnodostępnego ogrodzonego placu zabaw w części działki 11/5 Bz
np. z połączonych w jeden układ zabawek (typu domek z wejściem po drabince, zjeżdżalnia, linowy pomost, huśtawki)
8) wprowadzenie elementów małej architektury takich jak ławki czy kosze na śmieci i odchody zwierzęce w części działki 11/5 Bz
9) oświetlenie dodatkowymi latarniami miejskimi w zakresie części działki 11/5 Bz

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Teren przy skrzyżowaniu ulicy Buforowej z ulicą Kajdasza. - numer geodezyjny działki: Działka 11/5 (w tym część Bz), AM-9 obręb Jagodno oraz możliwy fragment działki 11/4, AM-9 z pozostawieniem rezerwy na rozbudowę ulicy.

Osiedle: Jagodno

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

4 558

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 4 558
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 2 480
Mężczyźni 2 078

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.