Nr projektu. 346

Osiedla dla owadów w Parku Zachodnim [WBO. 2022]

Głosów: 253

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 100 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, ale należy opracować projekt nasadzeń, uwzględniając rośliny nie tylko kwitnące wiosną. Projekt powinien obejmować także rozmieszczenie domków, nasadzenie większej ilości roślin cebulowych, ziół, bylin, krzewinek. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 100 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej, przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 95 i 346.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, ale należy opracować projekt nasadzeń, uwzględniając rośliny nie tylko kwitnące wiosną. Projekt powinien obejmować także rozmieszczenie domków, nasadzenie większej ilości roślin cebulowych, ziół, bylin, krzewinek. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 100 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 95 i 346.

Opis projektu

W ramach przedmiotowego projektu mają powstać atrakcyjne wizualnie osiedla dla owadów, które zostaną otoczone obsadzeniem cebul kwiatów i roślin wieloletnich. Kwiaty i rośliny zapewnią nie tylko walor dekoracyjny, lecz także wyżywienie jak i potencjalne siedliska dla owadów, wpływając pozytywnie na środowisko i  lokalny ekosystem. Tablice informacyjne o owadach oraz roślinach miododajnych będą miały walory edukacyjne.

Uzasadnienie projektu

Gwałtowna urbanizacja, a co za tym idzie - znaczny wzrost gęstości zabudowy, a nadto powszechnie stosowane środki ochrony roślin czy niszczenie naturalnych ostoi i siedlisk - w sposób dramatyczny wpłynęły na spadek populacji owadów. Wiele potrzebnych nam gatunków masowo wymiera. Jak podkreślają naukowcy jest to ogromna strata dla Ziemi, a w konsekwencji - dla naszej cywilizacji. Od zapylania kwiatów uzależniona jest większość upraw i nasz dostęp do żywności. Pamiętając o tym, że jesteśmy uzależnieni od ciężkiej pracy owadów zapylających, zbudowanie dla nich osiedla to doskonały sposób na odwdzięczenie im się za ich trud oraz szkodliwą dla nich działalność człowieka.

Grupa beneficjentów projektu

Użytkownicy parku Zachodniego w różnym wieku.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Park Zachodni to jeden z największych parków we Wrocławiu. Służy on mieszkańcom lokalnych dzielnic. Dziennie, w okresie letnim, może z niego korzystać kilkaset mieszkańców.

Elementy projektu

1 x Opracowanie projektu na całość inwestycji
15 x Zakup i montaż osiedli dla owadów
100 x Zakup cebulek i ich nasadzenie
40 x Zakup i nasadzenie innych roślin miododajnych
10 x Stworzenie oraz montaż tablic informacyjnych

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

253

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 253
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 170
Mężczyźni 83

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.