Nr projektu. 29

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Tarnogaj nie zapomina II - Lipowy zakątek [WBO. 2022]

Kategoria: podwórka

Budżet zgłoszony: 1 000 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Projekt został oceniony pozytywnie, z wyłączeniem budowy fontanny. Obsługa eksploatacyjna i konserwacja fontanny generuje wysokie koszty utrzymania, niewspółmiernie wysokie do wartości obiektu, co jest niezgodne z § 2 ust. 2 pkt 6) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Konieczne jest też zachowanie istniejącej zieleni oraz układu przestrzennego starodrzewia w centralnej części podwórka. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. W przypadku wygranej projektu zostaną przeprowadzone oddzielne konsultacje społeczne wśród mieszkańców podwórka. Następnie zostanie zlecone opracowanie koncepcji zagospodarowania oraz dokumentacji projektowej. Dopiero na tym etapie będzie wiadomo, jaki dokładnie zakres zostanie zrealizowany. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 29 i 35.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, z wyłączeniem budowy fontanny. Obsługa eksploatacyjna i konserwacja fontanny generuje wysokie koszty utrzymania, niewspółmiernie wysokie do wartości obiektu, co jest niezgodne z § 2 ust. 2 pkt 6) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Konieczne jest też zachowanie istniejącej zieleni oraz układu przestrzennego starodrzewia w centralnej części podwórka. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. W przypadku wygranej projektu zostaną przeprowadzone oddzielne konsultacje społeczne wśród mieszkańców podwórka. Następnie zostanie zlecone opracowanie koncepcji zagospodarowania oraz dokumentacji projektowej. Dopiero na tym etapie będzie wiadomo, jaki dokładnie zakres zostanie zrealizowany. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 29, 35.

Opis projektu

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Zakątek to podwórko na planie prostokąta ze ścieżkami z ławeczkami po obwodzie i przekątnych z centralnie umieszczoną małą fontanną. Podwórko służyłoby mieszkańcom do relaksu i wypoczynku, gdzie mogliby spacerować wśród szpaleru lip i oddychać pięknym zapachem, kiedy kwiaty tego drzewa kwitną, słuchać szumu wody z małej fontanny oraz bzyczenia pszczół spośród lip. Siedząc na ławce można nawiązać / odnowić kontakty sąsiedzkie, przeczytać książkę itp. Całość wypełniłby zielenieć, tak aby to miejsce było jak najbardziej naturalnie zielone.

Uzasadnienie projektu

W okolicy posiadamy infrastrukturę dla dzieci, a brakuje miejsca do wyciszenia, zatrzymania się na chwilę. Jest to miejsce, w którym przed wojną rosły drzewa, które tworzyły alejkę oraz była zaplanowana na środku mała fontanna. W obecnym czasie po pięknej koncepcji pozostał szpaler lip i korzystają z tego trawnika tylko właściciele psiaków. Myślę, że warto oddać temu miejscu dawny blask i poszerzyć grono osób z niego korzystających. Dodatkowo w tym roku przypada 100 rocznica powstania projektu Osiedla henrykowskiego i realizacja takiego skweru byłaby dobrą okazją do upamiętnienia tego faktu o projektantach osiedla Paulu Heimie i Albercie Kempterze, mających zasługi na rzecz miasta (współtwórcy projektów osiedli na WUWIE).

Grupa beneficjentów projektu

z realizacji projektu skorzystają z pewnością mieszkańcy osiedla Henrykowskiego, Tarnogajczycy. Podwórko jest dostępne dla wszystkich Wrocławianek i Wrocławian, którzy zechcą odwiedzić nasze Osiedle.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

od 6000 os.

Elementy projektu

20 x szpaler drzew lipowych
9 x ławki
9 x kosze na śmieci
1 x fontanna
350 x alejki - wyrażone mb
1500 x trawnik wyrażony w m2
4 x stojak na rowery (1 - 3 szt.)
50 x krzewy wzdłuż ul. Sernickiej - wyrażone w szt.
1 x oświetlenie - wyrażone jako cały projekt w szt.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: działki nr: AR_29,41/1, 40, 39, 15 podwórko przy ul. Sernickiej i Paczkowskiej

Osiedle: Tarnogaj

Kontakt z liderem projektu