Nr projektu. 286

Pij kranówkę w Parku! [WBO. 2022]

Głosów: 295

Kategoria: inne

Budżet zweryfikowany: 400 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Michał Tekliński

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, ale na terenie parków źródła wody pitnej mogą być lokalizowane wyłącznie w taki sposób, by nie kolidowały z drzewostanem, nie powodowały pogorszenia warunków siedliskowych, nie wymagały usunięcia drzew czy dewastacji istniejącej infrastruktury. Przede wszystkim musi istnieć możliwość wpięcia się do czynnej sieci wodociągowej w sposób nie wymagający prac, które mogłyby naruszyć system korzeniowy zdrowych drzew. Z wymienionych przez Lidera lokalizacji pozytywnie zostały ocenione cztery z nich:
1. Park Staromiejski: najbliższa sieć wodociągową w zarządzie MPWiK na pl. Teatralnym.
2. Park na Ołtaszynie: park od ul. Ułańskiej oddzielony jest rowem otwartym S-31. Przejście pod rowem lub poprowadzenie przyłącza wodociągowego od ul. Starzyńskiego.
3. Park Grabiszyński (ul. Hallera, Fiołkowa): możliwość podłączenia do sieci wodociągowej od ul. Pionierskiej.
4. Park Uśmiechu, możliwość podłączenia do sieci wodociągowej od strony ul. Wolbromskiej.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 400 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.
Negatywna ocena dla lokalizacji:
1. Park Szczytnicki: opinia negatywna - na północ od al. Ludomira Różyckiego - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
2. Park Szczytnick: opinia negatywna - na południe od al. Ludomira Różyckiego - plac zabaw jest na terenie zabytkowego parku. Doprowadzenie przyłącza wodociągowego wiązałoby się z wysokimi kosztami ze względu na konieczność przeprowadzenia wodociągu pod torami tramwajowymi. Dodatkowo w kolizji z wodociągiem znajduje się duża ilość drzew, w skutek czego mogłoby dojść do znacznego uszkodzenia korzeni.
3. Park Skowroni: opinia negatywna - w niedużej odległości od placu zabaw znajduje się szalet miejski, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
4. Park Południowy: opinia negatywna - park znajduje się w rejestrze zabytków. Doprowadzenie przyłącza wodociągowego w okolice placu zabaw wiązało by się z koniecznością bliskiego przejścia w bliskiej odległości od drzew. Nieopodal placu zabaw znajduje się duża ilość lokali, w których można zaopatrzyć się w wodę.
5. Wyspa Bielarska: opinia negatywna MPWiK, brak czynnej sieci wodociągowej.
6. Park Staszica: opinia negatywna - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
7. Park Kleciński: opinia negatywna - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
8. Park Strachociński: opinia negatywna - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
9. Park Brochowski: opinia negatywna - na południe od placu zabaw jest planowana inwestycja mająca na celu wybudowanie szaletu miejskiego wraz z poidełkiem.
10. Park Grabiszyński (środek): opinia negatywna - ze względu na zabytkowy charakter parku, liczną ilość drzew oraz problematyczne przyłączenie wody.
11. Park Grabiszyński: brak zaznaczonego punktu nr 3, najprawdopodobniej lider miał na myśli Park Mamuta.
12. Park Tysiąclecia: opinia negatywna - urządzenia znajdują się w znacznej odległości od istniejącej sieci wodociągowej. Najbliżej zlokalizowana sieć wodociągowa jest zlokalizowana po przeciwnej stronie ulicy Granicznej. Ponadto obszar jest oddzielony z jednej strony rzeką Kosiną a z drugiej Ślęzą, co uniemożliwia ekonomiczne poprowadzenie przyłącza.
13. Park Zachodni 1: opinia negatywna - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko. Ze względu na zabytkowy charakter parku, liczną ilość drzew oraz problematyczne przyłączenie wody nie ma możliwości montażu poidełek.
14. Park Zachodni 2: opinia negatywna - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko. Ze względu na zabytkowy charakter parku, liczną ilość drzew oraz problematyczne przyłączenie wody nie ma możliwości montażu poidełek.
15. Park Maślicki: opinia negatywna MPWiK, brak możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej.
16. Park Henrykowski: opinia negatywna - tereny nie należą do Gminy Wrocław.
17. Plac zabaw Mamut: opinia negatywna - w pobliżu placu zabaw jest planowana inwestycja mająca na celu wybudowanie szaletu miejskiego wraz z poidełkiem.
W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 3), 5), 8) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

"Projekt został oceniony pozytywnie, ale na terenie parków źródła wody pitnej mogą być lokalizowane wyłącznie w taki sposób, by nie kolidowały z drzewostanem, nie powodowały pogorszenia warunków siedliskowych, nie wymagały usunięcia drzew czy dewastacji istniejącej infrastruktury. Przede wszystkim musi istnieć możliwość wpięcia się do czynnej sieci wodociągowej w sposób nie wymagający prac, które mogłyby naruszyć system korzeniowy zdrowych drzew. Z wymienionych przez Lidera lokalizacji pozytywnie zostały ocenione cztery z nich:
1. Park Staromiejski, najbliższa sieć wodociągowa w zarządzie MPWiK na pl. Teatralnym,
2. Park na Ołtaszynie, park od ul. Ułańskiej oddzielony jest rowem otwartym S-31. Przejście pod rowem lub poprowadzenie przyłącza wodociągowego od ul. Starzyńskiego.
3. Park Grabiszyński (ul. Hallera, Fiołkowa), możliwość podłączenia do sieci wodociągowej od ul. Pionierskiej,
4. Park Uśmiechu, możliwość podłączenia do sieci wodociągowej od strony ul. Wolbromskiej.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 400 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.
Negatywna ocena dla lokalizacji:
1. Park Szczytnicki – opinia negatywna - na północ od al. Ludomira Różyckiego - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
2. Park Szczytnick – opinia negatywna - na południe od al. Ludomira Różyckiego – plac zabaw jest na terenie zabytkowego parku. Doprowadzenie przyłącza wodociągowego wiązałoby się z wysokimi kosztami ze względu na konieczność przeprowadzenia wodociągu pod torami tramwajowymi. Dodatkowo w kolizji z wodociągiem znajduje się duża ilość drzew, w skutek czego mogłoby dojść do znacznego uszkodzenia korzeni.
3. Park Skowroni – opinia negatywna - w niedużej odległości od placu zabaw znajduje się szalet miejski, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
4. Park Południowy – opinia negatywna – park znajduje się w rejestrze zabytków. Doprowadzenie przyłącza wodociągowego w okolice placu zabaw wiązało by się z koniecznością bliskiego przejścia w bliskiej odległości od drzew. Nieopodal placu zabaw znajduje się duża ilość lokali, w których można zaopatrzyć się w wodę.
5. Wyspa Bielarska - opinia negatywna MPWiK, brak czynnej sieci wodociągowej.
6. Park Staszica – opinia negatywna - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
7. Park Kleciński – opinia negatywna - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
8. Park Strachociński - opinia negatywna - bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko.
9. Park Brochowski - opinia negatywna - na południe od placu zabaw jest planowana inwestycja mająca na celu wybudowanie szaletu miejskiego wraz z poidełkiem.
10. Park Grabiszyński (środek) – opinia negatywna – ze względu na zabytkowy charakter parku, liczną ilość drzew oraz problematyczne przyłączenie wody.
11. Park Grabiszyński – brak zaznaczonego punktu nr 3, najprawdopodobniej lider miał na myśli Park Mamuta.
12. Park Tysiąclecia – opinia negatywna – urządzenia znajdują się w znacznej odległości od istniejącej sieci wodociągowej. Najbliżej zlokalizowana sieć wodociągowa jest zlokalizowana po przeciwnej stronie ulicy Granicznej. Ponadto obszar jest oddzielony z jednej strony rzeką Kosiną a z drugiej Ślęzą, co uniemożliwia ekonomiczne poprowadzenie przyłącza.
13. Park Zachodni 1 - opinia negatywna – bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko. Ze względu na zabytkowy charakter parku, liczną ilość drzew oraz problematyczne przyłączenie wody nie ma możliwości montażu poidełek
14. Park Zachodni2 - opinia negatywna – bliskie sąsiedztwo z szaletem miejskim, na którego wyposażeniu jest zainstalowane poidełko. Ze względu na zabytkowy charakter parku, liczną ilość drzew oraz problematyczne przyłączenie wody nie ma możliwości montażu poidełek
15. Park Maślicki – - opinia negatywna MPWiK, brak możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej
16. Park Henrykowski - opinia negatywna – tereny nie należą do Gminy Wrocław.
17. Plac zabaw Mamut – opinia negatywna – w pobliżu placu zabaw jest planowana inwestycja mająca na celu wybudowanie szaletu miejskiego wraz z poidełkiem.
W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 3), 5), 8) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Opis projektu

Proponowany projekt zakłada instalację 4 zdrojów przy placach zabaw we wrocławskich parkach. Wodne zdroje będą znajdować się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej. Chcemy, aby zarówno dzieci jak i osoby dorosłe miały łatwiejszy dostęp do zdrowej, czystej wody, a wrocławska „kranówka” jak najbardziej spełnia takie kryteria. Zdroje wyposażone będą w specjalne sensory, który umożliwią korzystanie z urządzeń w sposób higieniczny i bezdotykowy.
Zdroje będą spełniały wszystkie zalecenia plastyka miejskiego (jednokolorowe, satynowe) i wykonane będą z nierdzewnego metalu. Jego konstrukcja będzie umożliwiała zarówno bezpośrednie picie jak i uzupełnianie wody do butelek czy bidonów.

Uzasadnienie projektu

Woda dostarczana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA ma wysoką jakość i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Umieszczenie zdroju w przestrzeni publicznej, w szczególności w okolicach placów zabaw we wrocławskich parkach, zachęci do jej spróbowania. 
Wodopój z misą/kranem na różnej wysokości umożliwi korzystanie z niego zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Projekt wychodzi także naprzeciw właścicielom czworonogów spacerujących po parkach. Będzie również bardzo przyjaznym akcesorium ulicznym dla wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas w parku w czasie biegania czy jazdy rowerem.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjenci:
dzieci do lat 12 wraz z rodzicami,
Seniorzy
Rowerzyści
Biegacze
Spacerowicze z psami

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Dzieci do lat 12 wraz z rodzicami (80 tys. dzieci i ich rodzice). Seniorzy (ok 160 tyś). Łącznie projekt ma potencjał dotarcia nawet do 300 tys. osób.

Elementy projektu

4 x Stacja wody pitnej zewnętrzna, źródełko/dystrybutor
4 x Opracowanie przyłączy (projekt i uzgodnienia)

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Proponujemy zainstalować zdroje w następujących miejscach: Plac zabaw w Parku Staromiejskim Plac zabaw w Parku na Ołtaszynie Place zabaw w Parku Grabiszyńskim Plac zabaw w Parku Uśmiechu

Osiedle: Wrocław

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

295

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 295
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 197
Mężczyźni 98

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.