Nr projektu. 242

Zielona aleja na Lelewela [WBO. 2022]

Głosów: 359

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie dla strony numerów parzystych. Sadzenie drzew w donicach nie jest rozwiązaniem właściwym, w warunkach miejskich drzewa nie utrzymują się długo. W celu zazielenienia ulicy, w donicach należałoby zasadzić odpowiednie gatunki krzewów, traw albo bylin, do ustalenia na etapie projektowania. Donice muszą być wąskie, tak żeby zachować wymagana szerokość chodnika.
Donice na chodnikach utrudniają dostęp do sieci wodociągowej, tego typu przeszkody znacznie wydłużają czas przystąpienia do naprawy w razie awarii sieci. Dlatego w ramach projektu konieczna będzie przebudowanie sieci wodociągowej po stronie numerów nieparzystych i przepięcie do niej przyłączy wodociągowych ze strony parzystej. Umożliwi to uwolnienie strefy pod zazielenienie chodnika po stronie numerów parzystych.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. Stworzenie zielonej alei wymaga kompleksowej przebudowy całej ulicy. W chodnikach ul. Lelewela znajdują się sieci wodociągowe. Realizując projekt niezbędna jest ich wymiana, ale prace te przekraczają budżet WBO 2022. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Zielona aleja na Lelewela jest projektem zmierzającym do odtworzenia dawnej urody ul. Lelewela, czyli przywrócenia na jej chodnikach zieleni, po stronie numerów parzystych poprzez posadzenie roślin w donicach. Obecnie chodnik przy ul. Lelewela stanowi szary, smutny obszar mieniący się kolorami wyłącznie parkujących tam aut i kłębiących się spalin. Celem projektu jest przekształcenie chodników wzdłuż ul. Lelewela w miejsce przyjazne ludziom, a nie samochodom. Stwórzmy razem w centrum miasta, choćby kawałek przestrzeni cieszącej oko przyrodą oraz pachnącej zielenią, a nie spalinami parkujących aut.

Uzasadnienie projektu

Chodnik przy ul.Lelewela spełnia obecnie wyłącznie funkcję parkingu samochodowego. Tymczasem miejsca parkingowe zostały wyznaczone na jezdni. Skoro zatem przestrzeń dla parkujących samochodów została zabezpieczona, chodnik powinien służyć już tylko ludziom, a nie autom. Co istotne, na chodniku znajduje się wydzielony pas pokryty kostką brukową, na którym kiedyś były nasadzenia. Posadzenie drzew przyniosłoby olbrzymie korzyści mieszkańcom nie tylko ul.Lelewela, ale całego Wrocławia, szczególnie, że w ścisłym jego centrum zieleni jest bardzo mało. Ochrona przed smogiem, pozytywny wpływ na samopoczucie, czy w końcu walory estetyczne to tylko przykładowe dobrodziejstwa zieleni. Dlatego warto walczyć o to, żeby było jej wokół nas jak najwięcej.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Przedmieścia Świdnickiego i odwiedzający

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

pow. 20 000

Elementy projektu

1) Wzbogacenie zieleni przyulicznej
2) Zasadzenie zieleni w donicach
3) Poprawa wizerunku ulicy

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Lelewela 4-12

Osiedle: Przedmieście Świdnickie

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

359

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 359
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 223
Mężczyźni 136

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.