Nr projektu. 207
ZIELONE PRZYSTANKI TRAMWAJOWE ul. Legnicka na Szczepinie [WBO. 2022]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł
- Projekt osiedlowy
- Lider projektu: Zofia Szymaniak
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami:
1. Na przystanku pl. Jana Pawła II (w stronę rynku) wiata zostanie wymieniona na dłuższą i lepiej chroniącą przed słońcem i wiatrem - ocena pozytywna.
2. Zamontowanie dodatkowych "zielonych wiat” w formie skrzyń i rusztowania dla roślin pnących, które będzie oddzielało przystanek od ulicy i chroniło przed słońcem: pl. Jana Pawła II (w stronę rynku), Zachodnia/Stacja kolejowa (w stronę Pilczyc) - Ze względu na duży ruch pieszy na przystankach i względy bezpieczeństwa, konstrukcja nie powinna "poszerzać" wiat w sposób zmniejszający przepustowość peronów dla potoków pasażerów. Na etapie projektowania okaże się, czy optymalnym sposobem zasadzenia roślin będzie grunt, czy jednak potrzebne będą skrzynie.
Na przystanku pl. Strzegomski/Muzeum Współczesne (w stronę Pilczyc) zamontowana jest witryna reklamowa obsługiwana przez podmiot prywatny. Zgodnie z obowiązująca umową Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta nie może jej w żaden sposób zasłaniać, pod rygorem roszczeń odszkodowawczych. Budowa rusztowań na tej wiacie zostało ocenione negatywnie, sprzeczność z § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
3. Na trawnikach sąsiadujących z przystankami zostaną posadzone krzewy i byliny: Młodych Techników, pl. Strzegomski/Muzeum Współczesne, Zachodnia/Stacja kolejowa - Ocena pozytywna, rośliny nie mogą zasłaniać widoczności, konieczne bedą gatunki odporne na miejskie warunki: wytrzymałe na suszę, zasolenie i urazy mechaniczne.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł, ale ze względu na szeroki zakres możliwe, że konieczne będzie jego etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. W ramach projektu nie wskazano, na których przystankach planuje się posadownie 3 "zielonych wiat". Zgodnie ze wstępną analizą w ramach przystanku (nr słupka 10401) Jana Pawła II brak jest możliwości posadowienia "zielonej wiaty" z uwagi na niewystarczającą szerokość peronu. W ramach pozostałych peronów możliwość wprowadzenia zielonych rozwiązań musi zostać rozważona w ramach dokumentacji projektowej, uwzględniając zarówno potrzeby pasażerów, odpowiednie szerokości przestrzeni wolnej od przeszkód, dostosowania przestrzeni do osób z niepełnosprawnościami oraz wymagań technicznych, wynikających z przepisów odrębnych. Z uwagi na istniejącą infrastrukturę podziemną nie ma możliwości nasadzeń roślin w gruncie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji prac. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.
Opis projektu
Projekt zakłada modernizację przystanków tramwajowych wzdłuż ul. Legnickiej na odcinku: PL. JANA PAWŁA II – ZACHODNIA.
Na przystanku pl. Jana Pawła II (w stronę rynku) wiata zostanie wymieniona na dłuższą i lepiej chroniącą przed słońcem i wiatrem.
Na trzech przystankach planowane jest zamontowanie dodatkowych "zielonych wiat” w formie skrzyń i rusztowania dla roślin pnących, które będzie oddzielało przystanek od ulicy i chroniło przed słońcem: pl. Jana Pwała II (w stronę rynku), pl. Strzegomski/Muzeum Współczesne (w stronę Pilczyc), Zachodnia/Stacja kolejowa (w stronę Pilczyc).
Na trawnikach sąsiadujących z przystankami zostaną posadzone krzewy i byliny: Młodych Techników, pl. Strzegomski/Muzeum Współczesne, Zachodnia/Stacja kolejowa.
Uzasadnienie projektu
Przystanki tramwajowe przy ul. Legnickiej znajdują się na wyspach pośrodku wielojezdniowej ulicy. Pasażerowie narażeni są na upał w lecie, oraz zimny wiatr w zimie. Obecnie, wiata na pl. Jana Pawła II prawie nie daje cienia, ponieważ jest z przezroczystego tworzywa, a przy złej pogodzie, często jest przepełniona.
Brakuje osłony, która oddzielałaby oczekujących na tramwaj ludzi, od samochodów.
Trawniki sąsiadujące z niektórymi przystankami umożliwiają nasadzenie tam krzewów i bylin.
Celem projektu jest zapewnienie pasażerom ochrony przed warunkami atmosferycznymi oraz ruchem samochodowym, poprzez wymianę zbyt małej wiaty, utworzenie „zielonych wiat” oraz nasadzenia roślin.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Szczepina i osiedli położonych wzdłuż ul. Legnickiej; osoby korzystające z węzła przesiadkowego na pl. Jana Pawła II, wysiadające na stacji kolejowej lub odwiedzające Muzeum Współczesne.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
100 000 osób
Elementy projektu
1)duża wiata przystankowa 1
2)skrzynie na rośliny 6
3)rusztowanie dla roślin pnących 3
4)nasadzenia i pielęgnacja roślin w gruncie 120
5)nasadzenia i pielęgnacja roślin w skrzyniach 6
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt osiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: Przystanki tramwajowe wzdłuż ul. Legnickiej na odcinku PL. JANA PAWŁA II - ZACHODNIA
Osiedle: Szczepin
Załączniki
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.