Nr projektu. 19

Na zielono, na sportowo! – parki i pumptrack dla Leśnicy, Złotnik, Stabłowic i Nowych Żernik [WBO. 2022]

Głosów: 5 690

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 3 000 000 zł

Status: Wybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Bartłomiej Chowański

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym.
1) Budowa parku sportowego na Stabłowicach (ul. Starogajowa) wraz z małym pumptrackiem - ocena pozytywna, założone w projekcie środki pozwolą na budowę tylko niewielkiego pumptracka z niezbędną infrastrukturą.
2) Utworzenie Parku Literackiego przy ul. Złotnickiej. Etap pierwszy budowy Miejskiej Biblioteki Multimedialnej na Złotnikach - ocena pozytywna
3 )Rewitalizacja południowej części Skweru Scharouna (Nowe Żerniki) zgodnie z istniejącym projektem UM przez uporządkowanie terenu, budowę alejki, nasadzenia, instalację sprzętu małej architektury (m.in. ławki, stoły do szachów) - ocena pozytywna, jednak z uwagi na fakt, że będące w posiadaniu Zarządu Zieleni Miejskiej uzgodnienia straciły ważność, niezbędne będzie opracowanie nowej koncepcji zagospodarowania skweru Scharouna. W nowej koncepcji powinny pozostać takie elementy jak place zabaw, boiska sportowe, szpalery drzew, z uwagi natomiast na zmieniające się warunki klimatyczne należy zwiększyć w przyszłym założeniu udział zieleni i powierzchni przepuszczalnej oraz zastosować rozwiązania sprzyjające adaptacji miasta do zmian klimatu. W projekcie możliwa jest też partycypacja potencjalnych inwestorów zewnętrznych w zagospodarowaniu skweru (w tym w dokumentacji projektowej) na zasadzie zielonego mecenatu. W związku z czym istnieje możliwość zmiany warunków realizacji projektu WBO w przypadku udziału dodatkowego podmiotu.
4)Rewitalizacja fragmentu Parku Leśnickiego przez renowację zabytkowego muru po lewej stronie bramy wejściowej od ul. Średzkiej oraz stworzenie za nim zielonej strefy rekreacyjnej - ocena pozytywna.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, ale ze względu na szeroki zakres, możliwe że nie wystarczy on na całość i będzie konieczne etapowanie projektu. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej, przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 19, 42, 119, 120, 125, 233.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami:
1. Ul. Zakopiańska: ocena pozytywna. Na wskazanym terenie Zarząd Zieleni Miejskiej w 2020 r. wykonał nasadzenia drzewa w ramach akcji ""Wrośnij we Wrocław"". Działki graniczą z torami kolejowymi, a ustawa o transporcie kolejowym wprowadza w takich sytuacjach minimalne odległości lokalizacji budowli i budynków, które mogą być usytuowane nie bliżej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego (w tym przypadku od granicy rowu) z tym, że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m. W związku z powyższym, odliczając odległość od skrajni rowu oraz bezpieczną odległość od posadzonych drzew w ramach akcji "Wrośnij we Wrocław", miejsce pozostające do realizacji pumptracka jest wąskie i możliwy do realizacji jest pumptrack o powierzchni max. 300 m2. Należy opracować koncepcję dla całego terenu z uwzględnieniem nasadzeń z Wrośnij (teren o pow. ok 9 ha), a następnie na jej podstawie dokumentację projektową pumptracka wraz z zagospodarowanie wokół.
2. Ul. Starogajowa: ocena pozytywna. Dla wskazanego terenu konieczne będzie opracowanie koncepcji zagospodarowania całego terenu pod kątem przeznaczenia na zieleniec/park ze szczegółowym opracowaniem dokumentacji projektowej w zakresie wnioskowanego obiektu sportowego.
3. Park Leśnicki: opinia pozytywna. Park wpisany jest do rejestru zabytków w związku z tym konieczne będzie uzgodnienie planowanych prac z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Projekt został oceniony negatywnie dla poniższych lokalizacji:
1. Ul. Białogardzka: wskazane we wniosku działki to w części grunty wysokiej klasy rolnej, wymagające przeprowadzenia procedury płatnego odrolnienia oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. Ponadto, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wskazane działki przeznaczone są pod zabudowę i stanowią ofertę Gminy Wrocław do sprzedaży. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1), 3) i 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
2. Skwer Scharouna: została opracowana koncepcja zagospodarowania terenu, zgodnie z którą na przedmiotowym terenie planowana jest budowa Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Inne niż wskazane powyżej przeznaczenie byłoby niegospodarne i niezgodne z opracowaną koncepcją. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji prac. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 19, 42, 120, 125, 233. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Opis projektu

Projekt obejmuje 4 inwestycje parkowe:
1) Budowa parku sportowego na Stabłowicach (ul. Starogajowa) wraz z małym pumptrackiem. Opcjonalnie oświetlenie nowej alejki po trasie przedeptu między ww. ulicą a TBS.
2) Utworzenie Parku Literackiego przy ul. Złotnickiej. Etap pierwszy budowy Miejskiej Biblioteki Multimedialnej na Złotnikach.
3 )Rewitalizacja południowej części Skweru Scharouna (Nowe Żerniki) zgodnie z istniejącym projektem UM przez uporządkowanie terenu, budowę alejki, nasadzenia, instalację sprzętu małej architektury (m.in. ławki, stoły do szachów).
4)Rewitalizacja fragmentu Parku Leśnickiego przez renowację zabytkowego muru po lewej stronie bramy wejściowej od ul. Średzkiej oraz stworzenie za nim zielonej strefy rekreacyjnej.

Uzasadnienie projektu

Projekt adresuje potrzeby mieszkańców w każdym wieku na wszystkich 4 dzielnic osiedla. Nowe miejsca parkowe i sportowe w zachodniej części Wrocławia są potrzebne ze względu na ciągle zwiększającą się liczbę mieszkańców. Popularność pumptracka przy ul. Maślickiej wskazuje na potrzebę budowy drugiego takiego obiektu w tej części miasta. Projekt promuje jazdę rowerem i wspiera zdrowy styl życia mieszkańców, a jego zielony, ekologiczny charakter ma pozytywny wpływ na jakość powietrza w okolicy. Biblioteka na Złotnikach (filia nr 9) mieści się w niewielkiej, nieprzystosowanej do pełnionej funkcji sali. Budową Parku Literackiego jako 1. etapu, rozpoczynamy proces tworzenia nowego, nowoczesnego miejsca dla miłośników książek z całego Wrocławia.

Grupa beneficjentów projektu

Bezpośrednio mieszkańcy osiedli Leśnica, Złotniki, Stabłowice, Nowe Żerniki. Pośrednio mieszkańcy dzielnic przyległych: Pracze Odrzańskie, Jerzmanowo, Maślice, Marszowice i Żerniki.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

30 000 osób (dzieci, młodzież, dorośli)

Elementy projektu

Element składowy Liczba
1) Stabłowice – plan zagospodarowania terenu zielonego przy ul. Starogajowej 1
2) Stabłowice – budowa pumptracka (o powierzchni do 750m2 i dł. toru do 300m) 1
3) Stabłowice – alejka parkowa po trasie istniejącego przedeptu (120m) 1
4) Złotniki – plan zagospodarowania terenu dla działki przy ul. Złotnickiej 1
5) Złotniki – budowa Parku Literackiego(zieleń, mała architektura, stojak na rowery, opcjonalnie: książkomat) 1
6) Złotniki – infrastuktura rekreacyjna - hamaki, ławki, elementy edukacyjne/zabawowe 1
7) Nowe Żerniki – uporządkowanie terenu oraz zieleni i budowa alejki żwirkowej 1
8) Nowe Żerniki – mała architektura, ławki, stolik szachowy 1
9) Leśnica - renowacja muru okalającego park od strony ul. Średzkiej 1
10) Leśnica – założenie zieleni przy murze i elementy małej architektury 1

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Planowane działki: Stabłowice: nr 2/8, 17/2 i 35/3, AM-25, obręb Stabłowice Złotniki: AR 12, 65/2 lub sąsiednia, obręb Złotniki Nowe Żerniki: Skwer: 62/4 AR-10. Leśnica: Numer działki 3, AR-9, Obręb Leśnica

Osiedle: Leśnica

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

5 690

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 5 690
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 3 199
Mężczyźni 2 491

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.