Nr projektu. 164

Rewitalizacja podwórka przy ulicy Stefana Jaracza, Orzeszkowej i Nowowiejski [WBO. 2022]

Głosów: 205

Kategoria: podwórka

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Karolina Wąsowicz

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, z wyłączeniem wiat śmietnikowych. Takie elementy nie są ogólnodostepne, dlatego nie mogą być realizowane w ramach WBO. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Należy również uwzględnić okres gwarancyjny wykonanych w 2021 r. przez Spółkę Wrocławskie Mieszkania prac w zakresie nasadzeń nowej zieleni i posadowienia elementów małej architektury. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 750 000 zł. W przypadku wygranej projektu zostaną przeprowadzone oddzielne konsultacje społeczne wśród mieszkańców podwórka. Następnie zostanie zlecone opracowanie koncepcji zagospodarowania oraz dokumentacji projektowej. Dopiero na tym etapie będzie wiadomo, jaki dokładnie zakres zostanie zrealizowany. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, z wyłączeniem wiat śmietnikowych. Takie elementy nie są ogólnodostepne, dlatego nie mogą być realizowane w ramach WBO. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Należy również uwzględnić okres gwarancyjny wykonanych w 2021 r. przez Spółkę Wrocławskie Mieszkania prac w zakresie nasadzeń nowej zieleni i posadowienia elementów małej architektury. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 750 000 zł. W przypadku wygranej projektu zostaną przeprowadzone oddzielne konsultacje społeczne wśród mieszkańców podwórka. Następnie zostanie zlecone opracowanie koncepcji zagospodarowania oraz dokumentacji projektowej. Dopiero na tym etapie będzie wiadomo, jaki dokładnie zakres zostanie zrealizowany. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Na podwórku zamontuje się: małe kosze śmietnikowe i tabliczki z napisem sprzątaj po swoim psie. Trzeba naprawić chodnik. Poprawi to bezpieczeństwo. Podwórko ma zachęcić dzieci do zabaw. Warto odnowić jedną z piaskownic, drugą można zlikwidować. Wstawić huśtawkę dwuosobową, dwa bujaki na sprężynie i huśtawkę wagową. Zamontuje się też 4 ławki z oparciem. Trzeba uporządkować zieleń. Usunąć tą, która nie nadaje się do ciemnego podwórka. Nasadzić w ich miejsce odpowiednie rośliny. Na podwórku powinien znaleźć się karmnik i dwie butki lęgowe dla ptaków. Na podwórku postawi się też schronienie dla wolno żyjących kotów.

Uzasadnienie projektu

Na Jaracza mieszkali moi dziadkowie i ojciec, który wychował się na tym podwórku. Pamiętam ich opowieści. Od lat 50 było to wzorcowe podwórko, stawiane za przykład. Łączące ze sobą trzy ulice, a to rzadko się zdarza. Tworzyło podwaliny lokalnej społeczności. Było zadbane z odpowiednią infrastrukturą. Z biegiem czasu podwórko zaczęło niszczeć. Obserwowałam to. Zostały mi jednak w pamięci te opowieści. Dlatego warto zrewitalizować to podwórko. Aby lokatorzy znowu mogli wspominać uroki podwórka i stawić go za wzór, który będzie scalał mieszkańców. Wrocław to miasto z tradycją, na które składają się mniejsze historie. Przywrócimy więc historię i blask podwórku. Od tego zaczyna się patriotyzm, od dbania o własne otoczenie.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Stefana Jaracza 1-13, Orzeszkowej 65,65a,67,69 i Nowowiejskiej 72,72a,74a,74: osoby w okresie produkcyjnym, młodzież, dzieci i emeryci oraz goście mieszkańców oraz inne osoby z okolicy

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Ok 540 osób w różnym przedziale wiekowym. Ewentualni goście mieszkańców oraz inne osoby z okolicy.

Elementy projektu

3 x uliczne kosze śmietnikowe
3 x tabliczki z napisem "sprzątaj po swoim psie"
1 x wyrównanie/ przebudowa chodnika od strony podwórka
1 x odnowienie jednej z istniejących piaskownic
1 x likwidacja drugiej piaskownicy
1 x huśtawka dwuosobowa
3 x bujak (huśtawka) na sprężynie
1 x huśtawka wagowa
4 x ławeczki z oparciem
1 x uporządkowanie zieleni i nasadzenie nowej
1 x karmnik dla ptaków
2 x butki lęgowe dla ptaków
1 x schronienie dla wolno żyjących kotów
1 x dokumentacja projektowa

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Podwórko od ulicy Stefana Jaracza 1-13, Orzeszkowej 65, 65a, 67, 69 i Nowowiejskiej 72, 72a, 74a, 74. Na przeciwko TAURONA.

Osiedle: Ołbin

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

205

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 204
Papier 1

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 125
Mężczyźni 80

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.