Nr projektu. 85

Rewitalizacja historycznego ogrodu pomiędzy ulicami Toruńską, Brucknera a Krzywoustego [WBO. 2021]

Głosów: 1 537

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Mariusz Lipiński

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie wskazanym w formularzu poprawkowym. Realizacja będzie musiała przebiegać z poszanowaniem istniejącego drzewostanu. Teren jest objęty ochroną konserwatorską. Projekt jest kontynuacją zadania WBO z lat poprzednich. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta posiada dokumentację projektową na budowę alejek parkowych przy ul. Grudziądzkiej/Kętrzyńskiej. Wzdłuż ciągów komunikacyjnych znajdują się szpalery okazałych drzew. Szerokość ciągów pozwala na wykonanie utwardzeń, jednak w przypadku zbliżeń do drzew należy stosować techniki ograniczające nadmierne korytowanie oraz przy realizacji oświetlenia ograniczać ingerencję w bryły korzeniowe (techniki bezwykopowe). Oświetlenie może być trudne do wykonania ze względu na ciek wodny w alei D. Koszty wykonania oświetlenia będą bardzo wysokie z uwagi na konieczność wykonania odrębnego przyłącza oraz ułożenia długiej linii kablowej. Monitoring musi być włączony w system monitoringu miejskiego, co znacząco podnosi koszt jego wykonania. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 000 000 zł, ale kwota ta prawdopodobnie nie wystarczy na docelowe zagospodarowanie terenu i konieczne będzie dalsze etapowanie inwestycji, zgodnie z priorytetami wskazanymi przez Lidera w formularzu poprawkowym. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z zastrzeżeniem o konieczności poszanowania istniejącego drzewostanu. Teren jest objęty ochroną konserwatorską. Projekt jest kontynuacją zadania WBO z lat poprzednich. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta posiada dokumentację projektową na budowę alejek parkowych przy ul. Grudziądzkiej/Kętrzyńskiej. Wzdłuż ciągów komunikacyjnych znajdują się szpalery okazałych drzew. Szerokość ciągów pozwala na wykonanie utwardzeń, jednak w przypadku zbliżeń do drzew należy stosować techniki ograniczające nadmierne korytowanie oraz przy realizacji oświetlenia ograniczać ingerencję w bryły korzeniowe (techniki bezwykopowe). Oświetlenie może być trudne do wykonania ze względu na ciek wodny w alei D. Koszty wykonania oświetlenia będą bardzo wysokie z uwagi na konieczność wykonania odrębnego przyłącza oraz ułożenia długiej linii kablowej. Monitoring musi być włączony w system monitoringu miejskiego, co znacząco podnosi koszt jego wykonania. Z uwagi na brak wskazania przez Lidera lokalizacji placu zabaw element ten został oceniony negatywnie. Ocena negatywna w zakresie budowy zamykanych osłon śmietnikowych, ponieważ ponieważ takie elementy nie spełniają kryterium ogólnodostępności. W tym zakresie projekt jest sprzeczny z § 2 ust. 2 pkt 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 000 000 zł, ale taka kwota nie wystarczy na docelowe zagospodarowanie terenu i konieczne będzie dalsze etapowanie inwestycji. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Na tym etapie znany będzie koszt wykonania oświetlenia i monitoringu. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Projekt obejmuje:
1. Wykonanie oświetlenia i utwardzenia alejek.
2. Wykonanie i wyposażenie w małą architekturę oraz zieleń 2 wgłębników oraz terenów przyległych.
3. Zagospodarowanie miejsc do zabawy i relaksu w centralnej części ogrodu - usytuowanie kilku urządzeń dla dzieci młodszych i kilka urządzeń dla dzieci starszych w formie np. kalisteniki oraz miejsce rekreacji dla okolicznych mieszkań.
4. Monitoring w głównych alej.

Uzasadnienie projektu

Zakres projektu będzie stanowić element realizacji założenia urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków jako przywrócenie pierwotnej funkcjonalności terenu. Realizacja projektu istotnie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa i komfort użytkowników, w szczególności wieczorem oraz porą jesienno-zimową (obecnie kałuże, błoto, śnieg). Obecnie korzystanie z alejek jest utrudnione, szczególnie po opadach deszczu/śniegu i porze nocnej a dalsza jego eksploatacja doprowadzi do dewastacji terenu zielonego. Projekt znacznie podniesie standard życia beneficjentów, będzie atrakcyjniejszy dla okolicznych mieszkańców, jego standard zbliży się do terenów w najbliższej okolicy (wały wzdłuż Odry).

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedli Karłowice – Różanka, Kowale, Sołtysowice Psie Pole i Zacisze oraz pozostałej części Wrocławia

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Ponad 35000 osób

Elementy projektu

1x ścieżka B (oświetlenie + nawierzchnia)
1x ścieżka C (oświetlenie + nawierzchnia)
1x oświetlenie ścieżki D (na odcinku od A do C)
1x roboty przygotowawcze, transport, organizacja ruchu zastępczego itp
30x ławki
2x wgłebniki (ok. 150 m2), w tym: ławki, żywopłoty/kwietniki, kosze na śmieci, 4 sztuki schodów terenowych – 3 stopnie każdy
5x stojaki na rowery(z informacja o projekcie WBO)
20x kosze na śmieci
6x monitoring w głównych alejkach parkowych z uwzględnieniem monitoringu miejsc składania odpadów (ograniczenie zjawiska porozrzucania śmieci na terenie miejskim)
1x Mały plac zabaw dla dzieci (lokalizacja: teren przy środkowym mostku będącym przedłużeniem ulicy Grudziądzkiej i alejki Osiedla Piastowskiego GEO przy alei Kromera, gdzie znajduje się mała karuzela i stół do tenisa stołowego)

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: numer geodezyjny działki: 026401_1.0053.AR_25.18 026401_1.0053.AR_25.17 026401_1.0053.AR_25.12/2 026401_1.0053.AR_25.5 026401_1.0053.AR_25.4

Osiedle: Karłowice-Różanka

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

1 537

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 1 535
Papier 2

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 855
Mężczyźni 682

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.