Nr projektu. 364

Podwórkowa Rewolucja – Nowa Zieleń na Oławskim - #zielonytrójkąt [WBO. 2021]

Głosów: 1 823

Kategoria: podwórka

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie zmodyfikowanym w formularzu poprawkowym: parku kieszonkowego w łączniku ul. Świstackiego i Prądzyńskiego na działce nr 11/1, AR_10, obr. Południe oraz parku kieszonkowego w podwórku ulic Komuny Paryskiej, Krasińskiego, Worcella, Pułaskiego. Dla tego elementu zostaną w razie wygranej przeprowadzone lokalne konsultacje z mieszkańcami podwórka, którzy zdecydują o ostatecznym wyglądzie parku. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Realizacja projektu na podwórku Więckowskiego, Traugutta i Kościuszki będzie wymagała wykonania rozbiórki fundamentów po wyburzonym budynku oraz zasypanie terenu, który byłby przeznaczony na budowę parku kieszonkowego. Powyższe prace pochłonęłyby większą część budżetu projektu. W związku z tym Urząd Miejski rekomenduje realizację projektu na dwóch pozostałych podwórkach. W przypadku wygranej projektu zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Następnie zostanie zlecone opracowanie koncepcji zagospodarowania oraz dokumentacji projektowej dla każdego podwórka. Dopiero na tym etapie będzie wiadomo, jakie elementy projektu zostaną zrealizowane. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 750 000 zł, jednak prawdopodobnie konieczne będzie jego etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Celem projektu jest podwórkowa rewolucja, mająca na celu stworzenie nowych i odtworzenie starych terenów zielonych na Przedmieściu Oławskim. W projekcie planuje się wykonanie dwóch parków kieszonkowych (wiz. 1 – podwórko w kwartale ulic Komuny Paryskiej, Krasińskiego, Worcella, Pułaskiego; wiz. 2 – łącznik pomiędzy ulicą Świstackiego i Prądzyńskiego), każdy po ok. 500 m2. Głównymi elementami składowymi nowej zieleni będzie duża ilość drzew liściastych/platanów, rabaty traw/bylin ozdobnych, trawniki, ścieżki piesze wraz z ławkami, kosze na śmieci, pergole/miejsca do piknikowania oraz oświetlenie parkowe.

Uzasadnienie projektu

Nowa Zieleń na Oławskim to świetny pomysł na zagospodarowanie nieużytków między budynkami we wnętrzach kwartałów. Czasy pandemii pokazały jak istotna jest bliskość terenów zielonych/parków do prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Proponowane miejsca to zaniedbane podwórka, w których brak zieleni – szczególnie tej ozdobnej i drzew - wśród których można odpocząć. Nowa roślinność pozytywnie wpłynie na samopoczucie i mikroklimat, jakość powietrza (ograniczenie smogu), nierzadko zatruwanego dymem z kominów, podniesienie walorów estetycznych osiedla, zacieśnienie relacji sąsiedzkich i zawieranie nowych znajomości. To również nowe strefy relaksu i spędzania czasu dla każdej grupy wiekowej w tym rodzin z dziećmi, osób starszych.

Grupa beneficjentów projektu

Docelowa grupa odbiorcza to mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego, w których główną grupą będą stanowić mieszkańcy kwartałów ulic, korzystający z podwórek, w obrębie których powstaną zielone skwery.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Ok. 5000.

Elementy projektu

1 x Konsultacje społeczne
3 x Dokumentacja projektowa.
2 x Park kieszonkowy wg. dokumentacji projektowej.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: numer geodezyjny działki: Południe, AR_5, 74/34 oraz Południe, AR_10, 11/1

Osiedle: Przedmieście Oławskie

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

1 823

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 1 816
Papier 7

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 1 092
Mężczyźni 731

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.