Nr projektu. 361

Plac Trójkątny od-nowa - #zielonytrójkąt [WBO. 2021]

Głosów: 1 316

Kategoria: rewitalizacja

Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Anna Karnafel

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, jednak teren jest bardzo trudny ze względu na niewielką powierzchnię oraz uciążliwości związane z bezpośrednim sąsiedztwem ruchliwych ulic. Z powodu niewielkiej ilość zieleni w najbliższej okolicy, zagospodarowanie placu powinno obejmować przede wszystkim nasadzenia, zieleń powinna być sadzona w gruncie - nie w donicach, dla zapewnienia jak najlepszych warunków wegetacji. Hałas od ruchu ulicznego oraz zbyt mała powierzchnia terenu nie pozwoli na zorganizowanie w tym miejscu kina plenerowego ani sceny. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 000 000 zł, ale ze względu na trudność projektu możliwe, że będzie konieczne jego etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 125 i 361.
Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, jednak teren jest bardzo trudny ze względu na niewielką powierzchnię oraz uciążliwości związane z bezpośrednim sąsiedztwem ruchliwych ulic. Z powodu niewielkiej ilość zieleni w najbliższej okolicy, zagospodarowanie placu powinno obejmować przede wszystkim nasadzenia, zieleń powinna być sadzona w gruncie - nie w donicach, dla zapewnienia jak najlepszych warunków wegetacji. Hałas od ruchu ulicznego oraz zbyt mała powierzchnia terenu nie pozwoli na zorganizowanie w tym miejscu kina plenerowego ani sceny. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 000 000 zł, ale ze względu na trudność projektu możliwe, że będzie konieczne jego etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 125 i 361.

Opis projektu

Celem inicjatywy jest zagospodarowanie Placu Trójkątnego, zgodnie z zasadami zrównoważonego i uniwersalnego projektowania. Planuje się stworzenie 2 stref: 1)Rekreacyjnej – oazy zieleni w ulicznym zgiełku. Miejsce zapraszać będzie do chwili odpoczynku, gry w szachy, relaksu w gronie najbliższych i wśród nowoczesnych ogrodów wertykalnych. 2)Kulturalnej, która dzięki swojej wielowymiarowości skutecznie dopasowywać będzie swoją funkcję do organizowanych tam eventów. W projekcie rewitalizacji Placu skorzystać chcemy z nowoczesnych rozwiązań ekologicznych–montaż instalacji do zbierania wody odpadowej oraz panelu fotowoltaicznego.

Uzasadnienie projektu

Wielofunkcyjny, zazieleniony i dobrze zagospodarowany Plac Trójkątny to pomysł na nową kultową przestrzeń na mapie miasta. Odnowiony skwer starego „Trójkąta” stanie się jego centralnym punktem, przyciągającym Wrocławian bogatą ofertą kulturalną w otoczeniu soczystej zieleni i ekologicznych rozwiązań. Plac Trójkątny wraz ze swoją uniwersalnością umożliwi szerokie spektrum działań aktywizujących mieszkańców ale będzie stanowić również odpowiedź na dzisiejsze wyzwania związane z osiągnięciem ekologicznej równowagi miasta (co istotne w dobie smogu i zmian klimatycznych). Dodatkowe udogodnienia w postaci wybudowanej sceny, bezpłatnego dostępu do internetu oraz fotowoltaiki otworzy dla Wrocławian nowe możliwości tworzenia tego miejsca wspólnie.

Grupa beneficjentów projektu

Plac Trójkątny to miejsce o zróżnicowanej infrastrukturze i programie dla szerokiej grupy odbiorców. Rewitalizacja skweru pozwoli na stworzenie wielopokoleniowej przestrzeni kulturalno-integracyjnej.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

300 000

Elementy projektu

1 x Dokumentacja projektowa
600 x Budowa chodnika [m2]
150 x Parking dla samochodów obok placu [m2]
15 x Przesunięcie miejsc parkingowych dla rowerów
20 x Nasadzenia drzew platanowych
2 x Zaprojektowanie i zrealizowanie dwóch ogrodów wertykalnych (wym. 9mx5m i 20mx5m)2
600 x Nasadzenie bylin/traw/roślin ozdobnych
1 x Zakup dorosłego drzewa
4 x Zakup i montaż 4 szt. stolików szachowych z 4 miejscami siedzącymi każdy
1 x Zakup i montaż pergoli z zadaszeniem w kształcie trójkąta
1 x Instalacja infrastruktury zasilającej rośliny wodą deszczową
1 x Instalacja paneli słonecznych umożliwiających ładowanie sprzętu elektronicznego
1 x Zaprojektowanie i instalacja neonu z nazwą Placu
1 x Zakup i montaż ciepłego oświetlenia girlandowego

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Zbieg ulic Kościuszki Komuny Paryskiej i Zgodnej. Działki: Południe, AR_10, 6/4, Południe, AR_11, 41

Osiedle: Przedmieście Oławskie

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

1 316

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 1 309
Papier 7

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 801
Mężczyźni 515

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.