Nr projektu. 358

Wnętrze podwórka przy ul. Cybulskiego [WBO. 2021]

Głosów: 82

Kategoria: podwórka

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Elżbieta Chmielarz

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, poza budową pomieszczeń śmietnikowych i pawilonu gospodarczego. Ze środków WBO nie można realizować obiektów, które nie byłyby ogólnodostępne dla wszystkich chętnych mieszkańców Wrocławia. Dodatkowo budowa oczka wodnego i pomostu została oceniona negatywnie ze względów bezpieczeństwa oraz z powodów wysokiego kosztu utrzymania takich obiektów. W tym zakresie projekt jest sprzeczny z z § 2 ust. 2 pkt 1), 6) i 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W przypadku wygranej projektu zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Następnie zostanie zlecone opracowanie koncepcji zagospodarowania oraz dokumentacji projektowej. Dopiero na tym etapie będzie wiadomo, jakie elementy projektu zostaną zrealizowane. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 750 000 zł, Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, poza budową pomieszczeń śmietnikowych i pawilonu gospodarczego. Ze środków WBO nie można realizować obiektów, które nie byłyby ogólnodostępne dla wszystkich chętnych mieszkańców Wrocławia. Dodatkowo budowa oczka wodnego i pomostu została oceniona negatywnie ze względów bezpieczeństwa oraz z powodów wysokiego kosztu utrzymania takich obiektów. W tym zakresie projekt jest sprzeczny z z § 2 ust. 2 pkt 1), 6) i 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W przypadku wygranej projektu zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Następnie zostanie zlecone opracowanie koncepcji zagospodarowania oraz dokumentacji projektowej. Dopiero na tym etapie będzie wiadomo, jakie elementy projektu zostaną zrealizowane. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Projekt obejmuje wnętrze podwórka pomiędzy kamienicami przy ul. Cybulskiego i Dubois. Aby stworzyć jak najbardziej przyjazne miejsce dla mieszkańców projektujemy przestrzenie o różnym stopniu dostępności. Najbliżej kamienic wydzielony został pas półprywatnych ogródków z możliwością dowolnego zaaranżowania przez mieszkańców danej kamienicy. Równolegle do linii kamienic przebiega główny ciąg pieszy, a centralna część poprzecinana jest podrzędnymi ścieżkami. W celu uporządkowania układu urbanistycznego wyburzony został wolnostojący budynek. W nasłonecznionej części podwórza projektowany jest plac zabaw.

Uzasadnienie projektu

Obecnie podwórko jest zaniedbane i nieatrakcyjne, a istniejący plac zabaw nie spełnia swojej roli. Na podwórku brakuje pielęgnowanej zieleni, a jego znaczną część zajmuje klepisko. Wolnostojący budynek od ul. Cybulskiego wchodzi w przestrzeń podwórza zaburzając układ urbanistyczny całego wnętrza. Po wizji lokalnej i wysłuchaniu opinii mieszkańców uznałyśmy, iż miejsce potrzebuje rewitalizacji.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu są mieszkańcy kamienic przy ul. Cybulskiego oraz Dubois.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

ok. 350 mieszkańców

Elementy projektu

1 x Plac zabaw
21 x Ławki i siedziska
30 x Donice

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Nadodrze

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

82

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 82
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 49
Mężczyźni 33

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.