Nr projektu. 245
Park Doświadczeń na terenie ZSP 22 [WBO. 2021]
Kategoria: place zabaw
Budżet zweryfikowany: 600 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt osiedlowy: do 750 000 zł
- Projekt osiedlowy
- Lider projektu: Piotr Machura
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym - Lider zrezygnował z urządzeń negatywnie ocenionych w I etapie. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 600 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie stref: nauki, sensoryki i optyki. Ocena negatywna w zakresie strefy muzyki ze względu na bliskość budynku szkolnego oraz sąsiedztwo budynków mieszkalnych od strony ul. Dembowskiego i uciążliwy hałas, które ww. zabawki powodują w momencie ich użytkowania. Opinia negatywna także w zakresie budowy armaty powietrznej ze względu na bezpieczeństwo dzieci i możliwość korzystania z urządzenia po południu, bez nadzoru osób dorosłych. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) i 2) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Z uwagi na dużą ilość drzew istniejących w terenie oraz istniejące już zagospodarowanie na etapie projektowania zajdzie konieczność weryfikacji i ograniczenia ilości stref i ich wyposażenia. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 600 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiał być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Opis projektu
Na terenie ZSP 22 chcemy stworzyć ogólnodostępny, edukacyjny Park Doświadczeń składający się z 28 interaktywnych i certyfikowanych urządzeń. Projekt zakłada stworzenie trzech tematycznych stref: Nauki, Sensoryki i Optyki. W skład Strefy Nauki wejdą takie urządzenia jak kołyska Newtona, figury Lissajous, głuchy telefon, kompas, peryskop, szumiące rury, ucho słonia i zegar słoneczny. Drugą strefą będzie Strefa Optyki a w niej: bliźniacze lustra, naukowy hex (koło optyczne z napędem, krzywe zwierciadła, czyja to twarz) i pisanie lustrzane. Ostatnią strefą będzie Strefa Sensoryczna: eko-kuchnia, eko-memory, panel sensoryczny, rury deszczowe, ściana do pisania i wir wodny.
Uzasadnienie projektu
Zabawa pozwala dzieciom doświadczać całego wachlarza emocji i doświadczeń, jak również zbliża rodziców do dzieci. Interakcja z odpowiednimi urządzeniami wspomaga także prawidłowy rozwój dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej – dzięki realizacji Parku Doświadczeń możliwe będzie łączenie zabawy z ćwiczeniami pozwalającymi na redukcję tych zaburzeń. Wiele dzieci nie może się doczekać wyjścia na plac zabaw, ponieważ spotkają tam swoich kolegów i koleżanki. Zabawa pozwala im nawiązywać nowe znajomości i radzić sobie w różnych sytuacjach. Podczas zabawy z innymi dzieci uczą się umiejętności jak poruszać się po złożonej sieci społecznej, jak słuchać, jak współpracować, jak bawić się z innymi czy jak być niezależnym.
Grupa beneficjentów projektu
Z Parku Doświadczeń będą mogły korzystać zarówno dzieci, młodzież, osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Osiedle zamieszkuje blisko 23 000 osób i tak naprawdę tyle osób może korzystać z parku doświadczeń.
Elementy projektu
1. Zakup urządzeń edukacyjnych: bliźniacze lustra, naukowy hex, pisanie lustrzane, figury Lissajous, film animowany, głuchy telefon, kołyska Newtona, kompas, peryskop, szumiące rury, ucho słonia, zegar słoneczny, eko-kuchnia, eko-memory, tablica magnetyczna kulodromem, panel sensoryczny, rury deszczowe, ściana do pisania i wir wodny x 19
2. Koszt transportu i montażu urządzeń edukacyjnych x 1
3. Koszt wykonania projektu zagospodarowania terenu x 1
4. Koszt prac ogrodniczych (przywrócenie terenu do użytku publicznego) x 1
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt osiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: Adres: Edwarda Dembowskiego 37, 51-670 Wrocław Działka nr 3/4 AM-1, obręb Biskupin
Osiedle: Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.