Nr projektu. 46

ALASKA na WZGÓRZU GAJOWICKIM = FLORA ALASKI + Altanka „TIPI” i Ognisko [WBO. 2020]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zgłoszony: 750 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: MONIKA WAWRZYNKIEWICZ

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt opisany w formularzu poprawkowym został oceniony negatywnie, ponieważ nie uzyskał akceptacji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt. 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Teren Wzgórza Gajowickiego jest częścią historycznej promenady Hugo Richtera biegnącej wzdłuż nasypu kolejowego Towarowej Obwodnicy Wrocławia. Projekt zagospodarowania wzgórza przewiduje utrwalenie historycznego sposobu zagospodarowania, dlatego konieczna jest dalsza realizacja zadania zgodnie z posiadaną dokumentacją projektową. Na wskazanym terenie nie ma miejsca na lokalizację takich elementów jak reflektor do pokazów multimedialnych czy ławki typu łódki kanu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z zaznaczeniem, że dla wskazanego terenu Zarząd Zieleni Miejskiej jest w posiadaniu dokumentacji projektowej realizowanej w ramach WBO 2014, WBO 2015 oraz WBO 2018. Do tej pory w ramach zadania inwestycyjnego powstało:
- część ciągów pieszych i pieszo-rowerowych,
- część oświetlenie,
- siłownia terenowa,
- remont schodów od ul. Kruczej,
- dostaw i montaż małej architektury,
- nasadzenia zieleni.
ZZM jest w trakcie przygotowywania przetargu na III etap inwestycji, w ramach którego powstanie:
- brakujący ciąg pieszy,
- brakujące oświetlenie,
- streetworkout.
Dokumentacja projektowa zawiera również:
- budowę schodów prowadzących na szczyt wzgórza,
- podejście na szczyt w formie wspinaczki.
W związku z powyższym Urzędu Miejskiego Wrocławia rekomenduje dalszą realizację zadania zgodnie z posiadaną dokumentacją projektową.
Teren jest częścią historycznej promenady Hugo Richtera, jest zagospodarowany i nie ma miejsca na nim, na lokalizację wszystkich elementów wskazanych we wniosku, np takich jak altana oraz miejsce na ognisko. Projekt w tym zakresie uzyskał też negatywną ocenę Miejskiego Konserwatora Zabytków. Tym samym nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 1) i § 7 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy koszt pozostałego do zrealizowania zakresu - budowę schodów prowadzących na szczyt wzgórza, oraz podejścia na szczyt w formie wspinaczki wynosi 750 000 zł. Do decyzji Lidera czy chce, by projekt był realizowany w zaproponowanym zakresie.
Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 45, 46.
Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

KSZTAŁT PARKU „ALASKA” - Imitacja krajobrazu alaski, jaki często widujemy w filmach czy obrazach – zorza polarna, łódka indiańska, rwąca rzeka, drzewa iglaste, łoś, niedźwiedź, husky, tipi przy ognisku.
Altanka Ogrodowa "TIPI" - Przyjemne miejsce do odpoczynku i relaksu pod imitacją indiańskiego mieszkania na świeżym powietrzu.
ALEJA ALASKI - Pokrywa iglakami alaski: Daglezją zieloną i świerkiem sitkajskim po całej dolnej ścieżce, jaka otacza Wzgórze. Poczuj ten klimat z dalekiej ameryki.

Uzasadnienie projektu

DRODZY CZYTAJĄCY I KOMENTUJĄCY zaraz wytłumaczę Wam to wasze wielkie zdziwienie. „Ale czemu aż taki Park?” - pewnie była waszą pierwszą myślą.
Stworzyłam ten projekt z głębi swojego serca i za każdym razem zawsze myślałam tylko o Was. Zależało mi, aby dać wam satysfakcję, dumę i frajdę. Zależało mi, byście poczuli się wyjątkowi. Mieć coś, czego inni nie mają, zawsze wprawia każdego w zadumę, uśmiech i zadowolenie – i mam szczerą nadzieję, iż nie sprawiam Wam tym żadnej przykrości?
Ja wiem, że nie pogardzilibyście zwyczajnym i prostym parkiem. Jednak czy na naganę zasługuje ten, kto pragnie dać od siebie więcej niż się od niego oczekuje? Czyż wy jako rodzice, przyjaciele, chrzestni, itp. nie powinniście wiedzieć tego najlepiej?

Grupa beneficjentów projektu

każdy, kto tylko zechce przyjść

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

wszyscy mieszkańcy osiedla

Elementy projektu

1 x badanie gruntu
1 x dokumentacja projektowa
1 x postawienie Altanki "TIPI"
1 x + obok niej OGNISKO ZABEZPIECZONE
1 x nasadzenia IGLASTYCH DRZEW ALASKI wokół niższej ścieżki spacerowej otaczającej górkę: daglezja zielona
1 x + Świerk sitkajski
1 x postawienie ŁAWEK
1 x + KOSZ NA ŚMIECI

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Dolna część Wzgórza Gajowego /= i jego sam szczyt

Osiedle: Gajowice

Kontakt z liderem projektu