Nr projektu. 207

FORTECA ROWEROWA WROCŁAWIA [WBO. 2020]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zgłoszony: 1 000 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Agnieszka Łukaszewicz

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. Teren wskazany we wniosku jest przeznaczony pod budowę północnego odcinka Śródmiejskiej Obwodnicy Wrocławia. Poniżej proponowanych nieruchomości znajduje się działka nr 12/18, AM-15, obręb Widawa z przeznaczeniem pod zieleń wypoczynkową. Jednak nieruchomość ta w części położona jest na obiekcie nowożytnej Twierdzy Wrocław oraz na terenie zespołów dzieł obronnych. Projekt w tym miejscu uzyskał jednak negatywną ocenę Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ponadto są to tereny mocno zadrzewione i realizacja wnioskowanego zagospodarowania będzie wymagała wycinek. W związku z powyższym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 1) oraz § 7 ust. 2. pkt 3) oraz 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. Teren wskazany we wniosku jest przeznaczony pod budowę północnego odcinka Śródmiejskiej Obwodnicy Wrocławia. Poniżej proponowanych nieruchomości znajduje się działka nr 12/18, AM-15 obręb Widawa z przeznaczeniem pod zieleń wypoczynkową. Jednak nieruchomość ta w części położona jest na obiekcie nowożytnej Twierdzy Wrocław oraz na terenie zespołów dzieł obronnych. Projekt w tym miejscu uzyskał jednak negatywną ocenę Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ponadto są to tereny mocno zadrzewione i realizacja wnioskowanego zagospodarowania będzie wymagała wycinek. W związku z powyższym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 1) oraz § 7 ust. 2. pkt 3) oraz 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

PUMPTRACK jest specjalnie przygotowanym torem przeszkód w kształcie zamkniętej pętli. Zbudowany jest z małych muld, profilowanych zakrętów ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się poprzez ciągłą pracę ciała góra-dół (tzw. pompowanie), co gwarantuje utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania jednośladem. Jest to propozycja dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, nie tylko dla osób uprawiających sporty ekstremalne, ale również dla osób chcących doszkolić swoją technikę jazdy. Planowane jest wykonanie dwóch torów: mniejszy i łagodniejszy dla początkujących oraz drugi dla średnio/zaawansowanych.

Uzasadnienie projektu

Szwajcarska Poradnia ds. Zapobiegania Wypadkom (BFU) umieściła PUMPTRACKI w „niebieskiej” grupie obiektów sportowych co jest równoznaczne z uznaniem ich za równie bezpieczne jak place zabaw dla dzieci.
Planowane jest wykonanie dwóch torów:
EASY PUMP
Tor przeznaczony przede wszystkim dla starszych dzieci i początkujących użytkowników w każdym
wieku, dopiero rozpoczynających swoją przygodę na rowerowym placu zabaw.
FLOWTRACK
Przeznaczony dla średnio/zaawansowanych użytkowników. Łączy możliwość wykonywania skoków z płynną jazdą na dużych, bezpiecznych zakrętach profilowanych. FLOW TRACK to także niekończąca się zabawa ...
Skarpy obiektu nie będące powierzchniami jezdnymi po zagęszczeniu są darniowane nadając całości estetyczny wygląd.

Grupa beneficjentów projektu

Każdy mieszkaniec i miłośnik roweru, rolek, hulajnogi i deskorolki.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

40000

Elementy projektu

1 x tor do jazdy pumptrack dla początkujących EASY PUMP ok. 130m
1 x tor do jazdy pumptrack dla średnio/zaawansowanych FLOW TRACK ok. 270m
3 x zadaszone altany z ławostołami pozwalające na drugie śniadanie na świeżym powietrzu
3 x stojaki na rowery
6 x ławki dla kibiców
8 x kosze na śmieci – ułatwią zachowanie czystości i porządku przez użytkowników
2 x miejsce na ognisko, pomiędzy altanami, wyłożone kamieniami

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Lokalizacja Fortecy Rowerowej nieopodal AOW, Przy Rondzie Obrońców Grodna, proponuje na działkach sąsiadujących AR_15 12/20 i 12/5. Świetny dojazd, miejsce na parking się znajdzie, połączenie z istniejącymi szlakami rowerowymi.

Osiedle: Polanowice-Poświętne-Ligota, Widawa

Kontakt z liderem projektu