Nr projektu. 186

WYPOCZYNEK NAD WODĄ I LEŻAKOWANIE NA POLANIE-POCZUJESZ SIĘ PO PRACY JAK NA WAKACJACH! Rewitalizacja i zagospodarowanie terenu wokół stawu rekreacyjnego Nowy Port/O.Przystań/Olimpia Port/Strachocin [WBO. 2020]

Głosów: 562

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Granica nieruchomości od strony zabudowań przy Vasco Da Gamy w znacznym stopniu pokrywa się ze skarpą - możliwa konieczność budowy ścieżki na palach. Obszar starorzecza w tym obrębie zgłoszony został również w ramach Funduszu Osiedlowego do opracowania kompleksowej koncepcji zagospodarowania terenu oraz dokumentacji projektowej. W przypadku realizacji dokumentacji zagospodarowanie zgłoszone w ramach WBO będzie musiało być zgodne z ww. projektem. Możliwe, że ze względu na zakres inwestycja będzie wymagała etapowania. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Podobny projekt został również zgłoszony do Funduszu Osiedlowego. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Granica nieruchomości od strony zabudowań przy Vasco Da Gamy w znacznym stopniu pokrywa się ze skarpą - możliwa konieczność budowy ścieżki na palach. Obszar starorzecza w tym obrębie zgłoszony został również w ramach Funduszu Osiedlowego do opracowania kompleksowej koncepcji zagospodarowania terenu oraz dokumentacji projektowej. W przypadku realizacji dokumentacji zagospodarowanie zgłoszone w ramach WBO będzie musiało być zgodne z ww. projektem. Możliwe, że ze względu na zakres inwestycja będzie wymagała etapowania. Szacunkowy koszt inwestycji to 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Podobny projekt został również zgłoszony do Funduszu Osiedlowego.
Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Projekt zakłada rewitalizację terenu wokół stawu z zagospodarowaniem przestrzennym tego miejsca z poszanowaniem jego naturalnego charakteru, przy uwzględnieniu potrzeb zwierząt bytujących tu. Koncepcja uwzględnia przede wszystkim uporządkowanie obszaru. Rewitalizacja poprawiłaby walory estetyczne tego miejsca, ale również stworzyłaby sprzyjające warunków do wypoczynku możliwie jak najbliżej natury. Wyschnięte trawy trzcinowe są mocno zagęszczone, utrudniają dostęp do zbiornika i powodują jego zamulenie. Proponuje się wydzielenie dwóch alejek, wprowadzenie nowych gatunków roślin filtrujących oraz miododajnych, umiejscowienie małej architektury (półpomost, altana, leżanki, kosze na odpady), zabezpieczenie drzew przed bobrami. Zobacz wizualizację.

Uzasadnienie projektu

Teren, na którym położony jest zbiornik wodny, ma ogromny potencjał. Jest miejscem bytowania wielu gatunków ptaków, płazów i owadów, ale zdominowanym przez bobry, które dokonały wielu zniszczeń w zasobach drzewostanu. Ich aktywność jest na tyle duża, że wskazane jest zabezpieczenie drzew przez dalszymi skutkami działalności tych zwierząt. Staw dla mieszkańców pełni funkcję rekreacyjną. Dla wielu z nich to właśnie dostęp do tego zbiornika i kolejnego, leżącego w jego pobliżu stanowił istotny argument by tu zamieszkać. Projekt zakłada rewitalizację tego obszaru przy możliwie jak najmniejszej ingerencji człowieka, która ma chronić go przed degradacją,poprawić estetykę i jego funkcjonalność. W załączeniu wizualizacja (jak jest i jak może być).

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu będą wszyscy mieszkańcy tego terenu bez względu na wiek, którzy lubią spędzać czas wolny na świeżym powietrzu

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

10 tysięcy

Elementy projektu

1 x miejscowe koszenie
1 x usunięcie martwych i połamanych roślin
2 x wyznaczenie dwóch alejek prowadzących do miejsc rekreacyjnych przy stawie
1 x Nasadzenie wg wykazu roślin miododajnych na terenie zielonym i filtrujących na obszarze zbiornika wodnego
100 x Pałka szerokolistna (Typha latifolia)
200 x Kosaciec żółty (Iris pseudacorus)
20 x Tatarak zwyczajny (Acorus calamus)
20 x Czermień błotna (Calla palustris)
20 x Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis)
10 x mieszanka kwiatów polnych i łąkowych, miododajnych i przyciągających motyle
1 x półpomost drewniany na żeliwnych podporach
1 x altana rekreacyjna typu ogrodowego na przepuszczalnym podłożu
16 x leżanki z drewna odpornego na wilgoć lub drewnopodobne
4 x kosze na odpady
15 x zabezpieczenie drzew wokół stawu przed bytującymi tu bobrami, które dokonują zniszczeń i ogromnych strat w drzewostanie
1 x sporządzenie dokumentacji projektowej

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Nowy Port/Osiedle Przystań/Olimpia Port Ul. Chałupnicza / Vasco da Gamy

Osiedle: Strachocin-Swojczyce-Wojnów

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

562

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 562
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 296
Mężczyźni 266

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.