Nr projektu. 87

Bezpieczne drogi we Wrocławiu. Likwidacja niebezpiecznych miejsc infrastruktury drogowej. [WBO. 2019]

Głosów: 287

Kategoria: piesze/rowerowe

Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł

Status: Nie wybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Piotr Palacz

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie progów zwalniających na ul. Działkowej, przejść dla pieszych na przystanku "Plac Grunwaldzki" i wyniesienia skrzyżowania lub minironda na skrzyżowaniu ul. Wielkiej i Komandorskiej - istotne będzie zachowanie przejezdności dla autobusów. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Ze względu na łuk drogi i przejazd kolejowy negatywnie zostały ocenione progi zwalniające na ul. Bystrzyckiej i Balonowej. Ze względu na istniejący chodnik, wąską jezdnię i odcinek bez zabudowy negatywnie zostały ocenione progi na ul. Sztabowej. Wyniesienia przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych między ul. Białowieską i Niedźwiedzią zostanie zrealizowane w zakresie przebudowy ul. Popowickiej. Skrzyżowanie Piłsudskiego-Lelewela-Kościuszki - objęcie sygnalizacją jednej relacji jest niezgodnie z przepisami, wyznaczenie pasa w lewo z ul. Piłsudskiego w ul. Sądową drastycznie zaburzy przepustowość która już obecnie w szczycie jest mocno upośledzona. W związku z tym projekt nie spełnia w tym zakresie kryteriów określonego w § 2 ust. 2. pkt 1) i 8) oraz § 7 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

"Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ wskazany zakres przekracza maksymalna kwotę na projekt WBO 2019, tj. 2 mln zł. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2. pkt 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. "

Opis projektu

Projekt dotyczy instalacji różnych elementów ruchu drogowego od np. progów zwalniających, przez minironda lub wyniesienie całych skrzyżowań. Większość tych elementów stosuje się we Wrocławiu, niestety w niektórych lokalizacjach nie i dochodzi do wielu zdarzeń drogowych przekładających się na opóźnienia, korki a ostatecznie wyższe koszty OC. Przy przystanku "Most Grunwaldzki" dochodzi do potrąceń, gdyż główne potoki pieszych muszą "nadłożyć" drogi w kierunki przystanku. Postulowane rozwiązanie zastosowano kilkaset m dalej na ulicy Curie-Skłodowskiej obok przystanku "Kliniki". Płynność ruchu byłaby zachowana dzięki sprzężeniu ustawień sygnalizacji z obu stron.

Uzasadnienie projektu

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa duchu drogowego, zwłaszcza w miejscach, w których notorycznie dochodzi do zdarzeń drogowych.
Niektóre projekty są dość proste i tanie np. montaż progów zwalniających gdyż kierowcy nie stosują się do ograniczeń prędkości i jedynie trwałe elementy są w stanie wymóc przestrzeganie przepisów.
W przypadku instalacji PdP na za przystankiem Most Grunwaldzki obecna infrastruktura powoduje, że wielu pasażerów ignoruje zakaz przechodzenia, gdyż lokalizacja istniejącego PdP wymusza na nich nadkładanie dodatkowych metrów w stosunku do głównych generatorów ruchu np. budynki Politechniki Wrocławskiej. Dodanie dodatkowej pary PdP sprawi, że piesi będą mogli skrócić dojście nie narażając swojego życia.

Grupa beneficjentów projektu

Kierowcy, pasażerowie transportu publicznego, piesi,rowerzyści

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

650 tys.

Elementy projektu

1.Próg zwalniający na ulicy Działkowej (między ulicą Świeradowską a Borowską)
2.Budowa przejścia dla pieszych(PdP) (po obu stronach) na przystanku "Plac Grunwaldzki"
3.Wyniesione skrzyżowanie lub minirondo na skrzyżowaniu Wielkiej i Komandorskiej

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Wrocław, Gaj, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

287

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 287
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 148
Mężczyźni 139

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.