Nr projektu. 350
Obserwatorium Przyrody [WBO. 2019]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu:
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie. Wnioskowana kwota może być niewystarczająca na wykonanie pełnego programu wniosku. Nie jest znany stan schronu i zakres prac związanych z jego zabezpieczaniem tym samym w zależności od kosztów na wykonanie zabezpieczenia schronu będzie zależało ile środków zostanie na wprowadzenie na teren takich elementów jak boisko wielofunkcyjne, oświetlenie, plac zabaw. Szacunkowy koszt realizacji I etapu wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie. Wnioskowana kwota może być niewystarczająca na wykonanie pełnego programu wniosku. Nie jest znany stan schronu i zakres prac związanych z jego zabezpieczaniem tym samym w zależności od kosztów na wykonanie zabezpieczenia schronu będzie zależało ile środków zostanie na wprowadzenie na teren takich elementów jak boisko wielofunkcyjne, oświetlenie, plac zabaw.
Szacunkowy koszt realizacji I etapu wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. W interpretacji Urzędu Miejskiego Wrocławia występują projekty podobne: 125, 350.
Opis projektu
Projekt obejmuje: zabezpieczenie schronu jako trwałej ruiny, wytyczenie dróg i wykonanie ich nawierzchni, zaplanowanie „atrakcji” koncentrujących aktywność ludzi (psia polanka, kręgi spotkań, plac zabaw, trawiaste ławy, górka saneczkowa), uzupełnienie drzewostanu, podszytu i runa na schronie, stworzenie enklaw drzew i krzewów na polanie oraz zieleni osłonowej (gatunki rodzime lub dobrane siedliskowo) , stworzenie bazy informacji na temat historii i przyrody miejsca oraz podobnych obiektów. Jest to ekonomiczna wersja zagospodarowania terenu w danych warunkach. Pielęgnacja takiego założenia po jego wykonaniu jest ekstensywna, generuje możliwie małe koszty. Koncepcja jest przyjazna dla ludzi i przyrody.
Uzasadnienie projektu
Nazwa Obserwatorium Przyrody uwzględnia jego edukacyjną funkcję (możliwość przebywania w „laboratorium sukcesji”, obserwowania „grądu w budowie” powstającego dzięki spontanicznie wyrastającym siewkom drzew, wzbogacaniu się runa), rolę obserwacji jako ważnej metody badawczej w odniesieniu do przyrody i odniesienie do historii (schron przez pewien czas był częścią nieodległego obserwatorium meteorologiczno - sejsmologicznego). Projekt ma przekonać użytkowników, że mieszkając na Dolnym Śląsku stąpają po ruinach zapomnianej historii, że nawet zdegradowane miejsca bywają cennymi zabytkami. Zagospodarowanie schronu eksponuje fakt, że przyroda z całym jej bogactwem jest blisko nas i potrzebuje dla siebie miejsca.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy osiedla z różnych grup wiekowych i społecznych, pasjonaci mikropodróży z kluczem (przyrodniczych, historycznych), aktywni ruchowo mieszkańcy miasta
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
kilka do kilkunastu tysięcy osób
Elementy projektu
1 x opracowanie dokumentacji projektowej - zabezpieczenie schronu
5 x opracowanie dokumentacji projektowej - projekty branżowe
1 x prace i materiały związane z zabezpieczeniem schronu
1 x sprzątanie i prace ziemne
1 x prace i materiały związane z budową nawierzchni
3 x prace i materiały związane z infrastrukturą i małą architekturą
3 x prace i materiały związane z zielenią (cięcie, zabezpieczenie, sadzenie)
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: brak.
Osiedle: Krzyki-Partynice
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.